BOLESTI TROJKLANNÉHO NERVU

Bolesti trojklanného nervu

Bolesti trojklanného nervu

Príznaky
• opakované krátke záchvaty prenikavej, vystreľujúcej bolesti – podobné zásahu elektrickým prúdom – na jednej polovici tváre
• medzi záchvatmi pretrváva tupá bolesť alebo pálivé pocity v postihnutej oblasti


Rizikové skupiny

Neuralgia trojklanného nervu (trigeminu) sa môže objaviť v každom veku, no najčastejšie postihuje ľudí po štyridsiatom roku a jej výskyt sa vekom zvyšuje. Ženy sú častejšie postihnuté ako muži. Neuralgiu trigeminu sú väčšmi ohrození pacienti s roztrúsenou sklerózou (skleróza multiplex).


Priebeh

Neuralgia trojklanného nervu, známa aj ako bolestivý tik, vychádza z trigeminu, piateho hlavového nervu. Niekedy ju vyvoláva priamy tlak nádoru či rozšírenej cievy (aneuryzma) na nerv, ale najčastejšie je príčina neznáma.

Bez ohľadu na príčinu pacienti opisujú bolesť trojklanného nervu ako najhoršiu, akú kedy zažili. Blesk prudkej sily udrie náhle a trvá niekoľko sekúnd, zriedkavo minútu. Sila bolesti je však taká ochromujúca, že sa zdá, akoby trvala oveľa dlhšie. Bolesť sa náhle stratí, ale s rovnakou intenzitou udrie o chvíľu neskôr.

V obave zo žuvania alebo čo len prehĺtania postihnutí výrazne chudnú. Záchvaty môžu z ničoho nič prestať, prestávka trvá niekedy týždne, inokedy mesiace, ba až roky, lenže bolesť sa neodvratne vráti. Záchvat môžu vyvolať bežné činnosti. Zvyčajne je spúšťačom dotyk určitého miesta na tvári, prechladnutie, prievan a dokonca aj holenie či jedenie.


Čo robiť

Usilujte sa spoznať faktory, ktoré vyvolávajú ochorenie, a ak je to možné, vyhýbajte sa im. Mnohí pacienti sú citliví na chlad – v chladnom počasí zostaňte doma, ak predsa musíte ísť von, teplo sa oblečte. Ak bolesť vyvoláva jedenie, skúste popíjať vysokoenergetické nápoje. Niektorí pacienti úspešne používajú kapsaicínovú masť, iným naopak zhoršuje bolesť. Dávajte si pozor pri jej nanášaní okolo očí.


Liečba

Protiepileptické lieky pomáhajú len dočasne, hľadanie účinného lieku je veľmi často otázkou pokusu a omylu. Zvyčajne sa oko prvý predpisuje karbamazepsín (Biston, Tegretol), ktorý odstraňuje záchvaty až 80% pacientov. Pri postupe choroby však stráca účinnosť. Podávanie spolu s baklofénom či inými látkami môže tiež istý čas zaberať. Lekári skúšajú ďalšie kombinácie a liečebné režimy, ktoré prinášajú úľavu.
Operácia
Ak sa nedá dosiahnuť zlepšenie pomocou liekov, môže sa prikročiť k niektorej z viacerých operácií. V súčasnosti je najúspešnejšia mikrovaskulárna dekompresia, pri ktorej sa malým rezom otvorí lebka na postihnutej strane, priamo za ušnicou. Neurochirurg nájde miesto, kde nerv vystupuje z mozgového kmeňa. Tu hľadá tepnu, ktorá sa dotýka nervu. Nájdená cieva sa zľahka posunie a medzi ňu a nerv sa vloží kúsok teflónu, ktorý zabraňuje priamemu dotyku.

Iný prístup spočíva v zablokovaní väčšiny funkcií trojklanného nervu. Cez tvár sa zavedie ihla k nervovej uzline (Gasserovo ganglion), v ktorej sa tento nerv rozdeľuje na tri hlavné vety. Uzlina sa potom naruší elektrickým prúdom alebo injekciou. Cieľom zákroku je blokáda prenosu bolesti. Výsledok je, žiaľ, často len dočasný a ťažkosti sa opäť vrátia. Úľavu na niekoľko mesiacov však mnohí trpiaci veľmi vítajú.

Termokoagulácia ganglia je zákrok, pri ktorom sa tepelne zničí časť nervu, aby sa prerušil tok správ, vrátane signálov bolesti. Výsledkom je porucha vnímavosti v postihnutej časti tváre, ale neprichádza k ochrnutiu.


LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:


Popis:
Pulzné magnetické pole pôsobí analgeticky, protizápalovo, urýchľuje proces hojenia a zmierňuje opuch.

Doporučené programy:
Denne opakované programy s rozsahom 2-10 Hz k utlmeniu akútnych bolestí trojklanného nervu a v rekonvalescencii striedať s programami s rozsahom 50-81 Hz. Programi A a č. 3. Vhodným aplikátorom na aplikáciu je solenoid alebo malý štvorcový aplikátor.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu?
Do vyliečenia zápalu a preventívne.

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !


 

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie