HEMOROIDY

HEMOROIDY alebo ľudovo - ZLATÁ ŽILA

HEMOROIDY alebo ľudovo - ZLATÁ ŽILA

Prehľad
Hemoroidy sú uzlovité rozšírenia takzvaného dutinkového telesa nad zvieračom análneho otvoru. Na základe vrodenej nedostatočnosti väzivového tkaniva sa ich tvorba podporuje resp. vyvoláva rôznymi faktormi ako stála zápcha, silné tlačenie pri vylučovaní stolice, prevažne sediaca činnosť, nadváha a tehotenstvo. Odhaduje sa, že ochorením je postihnutých než 50 % všetkých viac ako 30-ročných ľudí. Typickými symptómami sú bezbolestné, svetločervené análne krvácania (ako uloženia stolice, na toaletnom papieri alebo kvapkajúce), svrbenie, pichanie, pálenie, mokvanie a pocit neúplného vyprázdnenia. Z vonku najprv neviditeľné a nenahmatateľné hemoroidy sa v pokročilých štádiách vyklenú do análneho kanála a počas vylučovania stolice vystúpia niekedy pri silnejšom tlačení pred análny otvor. Pritom môže dôjsť k zovretiam, ktoré spôsobujú silné bolesti. Diagnóza sa získava vyšetrením hmatom v oblasti análneho otvoru a endoskopiou čriev.


Príčiny
Hemoroidy vznikajú zväčšením arteriálnej spleti ciev v dutinkovom telese, takzvaného plexus haemorrhoidalis. Vysoký tlak v oblasti análneho otvoru napr. trvalá zápcha a silné tlačenie pri odchode stolice, ktoré vedie k upchatiu krvi v žilách a artériách dutinkového telesa, značne prispievajú k vzniku hemoroidov. Okrem toho na tvorbu hemoroidov podporne pôsobia rôzne faktory ako vrodená nedostatočnosť väzivového tkaniva, ktorá vedie k ochabnutiu zvieračov, prevažne sediaca činnosť, nadváha a tehotenstvo.


Častosť
Hemoroidy sú častým ochorením. Pretože mnohí pacienti nejdú s ľahkými ťažkosťami v oblasti ritného otvoru k lekárovi, nie sú presné čísla známe. Odhady však vychádzajú z toho, že u viac ako 50 % všetkých ľudí nad 30 rokov sa hemoroidy dajú dokázať.


Komplikácie
Pretože uzlíkovité zmeny vznikajú v oblasti ústiacich miest artériových ciev do dutinkového telesa, môžu pri ich poranení, napr. silným tlačením pri odchode stolice alebo utieraním toaletným papierom, vzniknúť masívne artériové krvácania, ktoré musia byť lekársky ošetrené. Ohrození sú preto hlavne pacienti s vysokým artériovým krvným tlakom.

V pokročilom štádiu, keď hemoroidy vystupujú pred análny otvor častejšie, môže dôjsť k privretiu nejakého uzlíka ( = inkracerácia), ktoré spôsobuje prudké bolesti a je spojené so zastavením krvi v cievach uzlíka. Následne môže vzniknúť tmavočervené venostatické krvácanie. Cez „krvnú prekážku“ tečie krv do odtekajúcich žíl dutinkového telesa, čím sa vytvárajú krvné zrazeniny ( = trombózy) a môžu viesť k uzavretiu ciev. Aj pri tomto prežívajú postihnutí pacienti prudké bolesti. Okrem toho môže pri dlhšie trvajúcich poruchách prekrvenia odumierať tkanivo v pricviknutých uzlíkoch.

Hemoroidy, ktoré pred análnym otvorom ležia permanentne, sú často zraňované utieraním toaletným papierom. Môžu vznikať mokvané, ekzémovité kožné zmeny (ekzém = „neorodermitída“) a nádory, takzvané análne fisúry. Pretože stolica obsahuje mnoho baktérií, vznikajú na odretých uzlíkoch ľahké infekcie. Z takýchto infekcií vznikajú niekedy väčšie ložiská hnisu, takzvané abscesy, ktoré sa musia chirurgicky odstrániť. Je možné aj vytvorenie hlbokých, stále zapálených chodbičiek (análnych fistulí), ktoré môžu preniknúť ku koži, konečníku alebo do panvy.


Diagnóza
Pacientami opisované ťažkosti dávajú často podnet na podozrenie na hemoroidné ochorenie. Symptómy sa však nedajú spoľahlivo odlíšiť od iných ochorení. Hlavne pri krvácaní počas vyprázdňovania sa musí ako príčina vylúčiť zhubný nádor v oblasti hrubého čreva a konečníka (= kolorektálny karcinóm). Preto by v každom prípade malo nasledovať dôkladné telesné vyšetrenie pacienta, pri ktorom sa ohmatá oblasť análneho otvoru ( = palpačné vyšetrenie). Týmto spôsobom sa dajú zistiť uzlíkovité zmeny.

Kvôli potvrdeniu diagnózy spravidla nasleduje endoskopia análneho kanála ( = proktoskopia) a konečníka ( = rektoskopia). Aby sa ako príčina pri krvácaní vylúčil zhubný tumor v oblasti hrubého čreva, je vyšetrenie často spojené s endoskopiou hrubého čreva ( = koloskopia).


Terapia
Hemoroidy sa nemusia bezpodmienečne liečiť, ak nespôsobujú žiadne ťažkosti alebo spôsobujú len príležitostné ťažkosti. Dôležité však je, že sa pri krvácaní v stolici vylúči zhubný nádor pomocou príslušného vyšetrenia.

Rozhodujúcim opatrením na zmiernenie hemoroidných ťažkostí je rozumná regulácia vyprázdňovania. K tomu patrí vyvážená strava bohatá na balastné látky vo forme zeleniny a ovocia, vyhýbanie sa nafukujúcim jedlám a dostatočné množstvo tekutín. Pri trvalejších zápchach v mnohých prípadoch pomáha denné požívanie pšeničných otrúb s množstvom tekutiny.

Okrem toho je dôležitá análna hygiena. Odporúčajú sa pritom sedacie kúpele a obklady z bórovej vody, kamiliek alebo čajovníkového oleja. Ľahšie ťažkosti sa väčšinou dajú úspešne liečiť pomocou hemoroidových mastí alebo čapíkov, ktoré sa vyrábajú na báze kortizónu a pôsobia protizápalovo a zmierňujú bolesti. Od nekontrolovaného, dlhotrvajúceho používania týchto prípravkov sa však odrádza, lebo môžu spôsobovať poškodenia kože. Ak tieto nechirurgické metódy neprinesú žiadny úspech, alebo ak sú hemoroidy v štádiu III, musí spravidla nasledovať operatívne odstránenie uzlíkov.


Prognóza
Hemoroidy sa dajú väčšinou úspešne liečiť. Problematické je, že veľa pacientov sa hanbí so svojimi symptómami vyhľadať lekára, a ochorenie ďalej postupuje neliečené. Liečba hemoroidovými masťami a čapíkmi v mnohých prípadoch síce spôsobuje rýchle zmiernenie ťažkostí, samotné ochorenie však neodstráni. Preto má význam včasná terapia, ktorá vedie k odstráneniu hemoroidov. Pritom je však možný neskorší, opätovný výskyt hemoroidov.


LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:


Popis:
Využíva sa protizápalový a hojivý účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický. Aplikuje sa sedením na aplikátore.

Doporučené programy:
Pri ochorení hemoroidmi aplikujeme 2 – 25 Hz denne opakovane plochým, alebo diskovým aplikátorom a neskôr preventívne 36 – 44 Hz. Programi A a č.4.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať magnetoterapeutickú liečbu ?
Podľa potreby do ústupu ťažkostí, používať i preventívne (1 krát denne).

 

Ďalšie možnosti liečby:

Lasérová terapia

Elektroliečba

 


Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

 

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie