ENDOPROTÉZY KĹBOV

Endoprotézy kĺbov

Endoprotézy kĺbov


Čo sú to endoprotézy?

Len čo je pohyblivosť kĺbu výrazne obmedzená a pohyby nám spôsobujú veľkú intenzívnu bolesť vo dne či v noci, je často jediným riešením totálna náhrada kĺbu endoprotézou. Dôvodov na neutíchajúcu bolesť v kolene či bedrovom kĺbe je viacero – rozsiahle degeneratívne zmeny kĺbových povrchov, poškodenie a stuhnutie väzov, deštrukcia kosti v oblasti kĺbu.

Totálna náhrada kĺbu je náhrada kĺbu umelým implantátom, ktorý sa nazýva endoprotéza. V súčasnosti je k dispozícii viacero druhov implantátov. Ich výber je podmienený rozsahom zmien v oblasti kĺbu, kvalitou kostného tkaniva, do ktorého majú byť implantáty osadené, ale aj predpokladanou záťažou a nárokmi na implantát zo strany pacienta. Dizajn týchto implantátov kopíruje kĺbové povrchy nepoškodeného kĺbu pri zachovaní komplexnosti pohybu.

Operácia prebieha v celkovej alebo regionálnej anestézii. Napríklad pri výmene bedrového kĺbu sa opotrebovaný horný koniec stehennej kosti (hlavica) nahradí driekom z kovu a hlavicou, ktorá je vyrobená z kovu alebo keramiky. Jamka panvovej kosti je väčšinou nahradená kovovou jamkou s vložkou, ktorá je vyrobená z polyetylénu alebo keramiky. Operačne sa odstráni hlavica na hornom konci stehennej kosti a nahradí sa driekom a hlavicou, ktoré kopírujú anatómiu horného konca stehennej kosti.

Po operácii môže pacient cítiť bolesť a nepohodlie (nepríjemné pocity zmierňujú pravidelne podávané lieky proti bolesti).

Cieľ aplikácie magnetoterapie pri implantácii endoprotézy:

Cieľom aplikácie magnetoterapie pred a po implantácii endoprotézy je vytvárať lepšie metabolické podmienky v tkanivách a tým zlepšiť proces hojenia, urýchliť rekonvalescenciu, tlmiť bolesť a pomáhať udržiavať okolité tkanivá v čo najlepšom stave a funkcii a predchádzať uvoľneniu endoprotézy.

Využitie magnetoterapie pri implantácii endoprotézy:

Implantáty (endoprotézy) sú vyrábané z medicínskych kovov a plastov – náhrady kĺbov, dlahy, skrutky, stenty a i. Všetky používané kovové materiály sú vyrábané zo špeciálnych legovaných kovov a nemagnetických materiálov a ich implantácia do tkanív a fixácia bráni nežiaducemu pohybu alebo posunu.
Liečebne využívané nízkofrekvenčné pulzné magnetické pole nevedie k ohrevu použitých materiálov a nemôže spôsobiť ani ich posun a pohyb. Preto je nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia Biomag bez rizika využiteľná a odporúčaná všetkým pacientom bez ohľadu na druh endoprotézy. Najčastejšie ju využívajú pacienti s totálnou endoprotézou veľkých kĺbov – bedrového, kolenného kĺbu. Veľké rozšírenie operácií TEP vedie aj k nárastu požiadavky na revíznu endoprotetiku, t.j. potreby reoperácie endoprotéz po infekčných komplikáciách (aseptické uvoľnenie), po luxácii a pod.

Ďalšie výhody magnetoterapie pri implantácii endoprotézy:

Nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia okrem podpory hojenia po operácii endoprotézy znižuje riziko zápalových komplikácií, pomáha udržiavať okolité tkanivá v čo najlepšom funkčnom stave a predchádza uvoľneniu endoprotézy. Tlmenie bolesti zároveň urýchľuje rekonvalescenciu a obnovu hybnosti.

LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:

Popis:
Využíva sa analgetický efekt PMP, po ústupe bolesti protizápalový, vazodilatačný a hojivý efekt pulzneho prístroja.

Doporučené programy:
Po operačnom zákroku - výmene kĺbu - endoprotéze spočiatku prednostne tlmíme bolesti nízkymi frekvenciami 4-6 Hz, aplikujeme viac krát denne a po útlme bolesti kombinujeme s programami regeneračnými 25-50 Hz. Vhodný aplikátor je plochý aplikátor alebo pri kĺboch kolena či ľakťa - solenoid.

Doporučený počet denných expozícií:
3-5 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu ?
Do ústupu bolestí, potom preventívne 1-2 aplikácie denne.

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

 

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie