ARTRÓZA RAMENA
ARTRÓZA (ARTRALGIA) RAMENA
Prehľad
Pod artrózou rozumieme ireverzibilné poškodenie kĺbu, ktoré je často spôsobené jeho nesprávnym namáhaním. Môže k tomu dôjsť aj po zraneniach alebo pri vrodených defektoch chrupavky. Artróza začína zanikaním kĺbovej chrupavky, vzápätí dochádza v susedných kostiach k prestavbovým procesom so zničením oblasti kĺbu. Následkami sú bolesti a neohybnosť kĺbu, rastúca deformácia v konečnom štádiu môže kĺb celkom skostnatieť.
Definícia
Pod artrózou rozumieme ochorenie kĺbovej chrupavky, ktoré je spojené so zmenou kosti susediacej s chrupavkou a ktoré spôsobuje bolesti, opuchy, obmedzenie pohybu a deformáciu kĺbov. Preto artróza patrí medzi degeneratívne kĺbové ochorenia.
Vznik
Nepomer medzi záťažou a schopnosťou chrupavky niesť záťaž spôsobuje zanikanie chrupavkového tkaniva. Tento nepomer môže vzniknúť buď dedične podmienenou poruchou chrupavky, ako napr. pri artróze medzičlánkových kĺbov prstov rúk, alebo aj chybným zaťažovaním chrupavky. Napr. postavenie nôh do X (valgózne postavenie) kolien alebo len eventuálne vrodené ľahké chybné postavenie bedrových kĺbov môže teda viesť k nerovnomernej záťaži, a tým k artróze príslušných kĺbov. Aj poškodenia chrupaviek spôsobené dávnejšími úrazmi alebo aj operácie kĺbov môžu spôsobiť artrózu. Pri kĺboch, ktoré musia niesť telesnú hmotnosť, ako kolená, bedrá alebo chrbtica, zohráva dôležitú úlohu aj na nadváha.
Chorá chrupavka sa odiera, až kým nie je dosiahnutá kosť. Trochu ako podporná reakcia kosť rastie okolo chorého kĺbu a tvorí výbežky, takzvané osteofyty. Tým dochádza k deformáciám a hrčkovitému zhrubnutiu postihnutých kĺbov. Odratý chrupavkový a kostný materiál spôsobuje zápal okolitej kĺbovej blany (detritussynovitis). Tým môže dochádzať k stálemu prehrievaniu a červeneniu kĺbov. Okrem toho môže vzniknúť kĺbová vodnatieľka. Nazývame to aj aktivovanou formou artrózy.
Spolu s vekom rastie aj riziko artrózy. Zatiaľ čo len 4 % 20-ročných má artrózu, u viac ako 70-ročných ľudí sa artróza vyskytuje v 70 %. Ženy sú ňou postihované častejšie.
Symptómy
Typickými symptómami sú bolesti a nehybnosť kĺbov. Tieto bolesti silnejú pri studenom a vlhkom počasí a pri záťaži. Bolestivá je hlavne záťaž ako chodenie hore a dolu schodmi pri artróze kolenného kĺbu. Naproti tomu je bicyklovanie možné väčšinou bez problémov. Pre artrózu je typická aj takzvaná bolesť v návaloch. To znamená, že po dlhšom odpočinku sú prvé pohyby bolestivé a zlepšujú sa až po niekoľkých metroch. Tým sa artróza odlišuje od zápalových ochorení, ktoré väčšinou vykazujú predovšetkým ranné bolesti. Aj ranná strnulosť kĺbov, ktorá pri zápalových ochoreniach ako aj pri reumatickej artritíde často trvá niekoľko hodín, sa pri artróze objavuje len chvíľu, až kým sa kĺby nerozhýbu. V ďalšom priebehu artrózy dochádza odieraním chrupavky k podráždeniam kĺbu spojených s opuchmi a výpotkami, a neskôr aj k deformáciám kĺbov.
Röntgenové vyšetrenie
Na röntgenovej snímke sa pri artróze ukážu typické zmeny, preto je röntgen najdôležitejším dodatočným vyšetrením na diagnostikovanie artrózy. Pritom sa však zmeny na röntgenovej snímke s ťažkosťami pacienta paralelne nezhodujú.
typické zmeny na röntgenových snímkach:
• zúžená kĺbová štrbina
• tvorba čiastočne rohovitých výbežkov kosti (osteofyty)
• zhrubnutie kosti okolo chrupavky (subchondrálna sklerotizácia)
• kostné defekty pod chrupavkou v hlavnej línii zaťaženia
Operácie
Konečnou terapiou artrózy je často až umelá náhrada kĺbu, čiže totálna endoprotéza (TEP). Táto sa najčastejšie robí na bedrovom a zriedkavejšie na kolennom kĺbe. O správnej dobe pre umelú náhradu kĺbu sú pri artróze rozhodujúce bolesti pacienta a menej röntgenová snímka, ktorá niekedy môže byť silne zmenená už aj pri málo poškodených pacientoch.
Pretože umelé kĺby nevydržia večne (bedrové kĺby vydržia asi 15 rokov) a možno ich vymeniť len raz a vtedy už s kratšou životnosťou, odďaľuje sa táto doba čo najdlhšie obzvlášť u mladých ľudí. Preto sa u týchto ľudí čo najdlhšie pokúšajú o vyššie uvedené a nie operatívne opatrenia.
Prevetívnym prostriedkom proti vzniku tohoto ochorenia sú magnetoterapeutické bandáže a magnetoterapeutické a ionizačné náramky prípadne hodinky s ionizačným náramkom !
LIEČBA PULZNÝM PRÍSTROJOM BIOMAG:
Popis:
Využíva sa analgetický efekt PMP, po ústupe bolesti protizápalový, vazodilatačný a hojivý efekt pulzného poľa vytváraného prístrojom.
Doporučené programy:
Magnetoterapiu na artralgiu (artrózu ramenných kĺbov) aplikujeme pomocou špeciálneho aplikátora na rameno alebo solenoidu. Spočiatku prednostne tlmíme bolesti nízkymi frekvenciami 4-6 Hz a po útlme kombinujeme s programami regeneračnými 25-50 Hz.
Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne
Dokedy aplikovať liečbu ?
Do ústupu bolestí, potom preventívne 1-2 aplikácie denne.
Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !
MUDr. Peter Bednarčík, CSc. - Účinky 3D pulzní magnetoterapie Biomag na degenerativní stavy.
DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:
-
Zostava Biomag Lumina 3D-e FS pre domáce použitie
Zostava Biomag Lumina 3D-e FS s patentovanou 3D technológiou je...
OBĽUBENÝ VÝROBOK CENA NA VYŽIADANIE ŠPIČKOVÉ PARAMETRE
-
Zostava pre domácnosti Biomag Lumina 3D-e FSe
Zostava Biomag Lumina 3D-e FS s patentovanou 3D technológiou je...
OBĽUBENÝ VÝROBOK CENA NA VYŽIADANIE ŠPIČKOVÉ PARAMETRE
-
Moderný magnetoterapeutický prístroj Biomag Lumio 3D-e FLEXI CARE
Moderný magnetoterapeutický prístroj Biomag Lumio 3D-e FLEXI CARE...
NOVINKA CENA NA VYŽIADANIE ŠPIČKOVÉ PARAMETRE