Panel používateľa

Alergická rinitída

Alergická rinitída – alergická nádcha

Alergická rinitída – alergická nádcha

Alergická rinitída – alergická nádcha je zápalové ochorenie nosovej sliznice postihujúca 10 – 25% populácie. Rozdeľujeme ju na sezónnu a celoročnú.

Hoci alergická rinitída nepatrí medzi ochorenia ohrozujúce život, predstavuje vážny zdravotnícky problém, pretože zhoršuje kvalitu života, znižuje výkonnosť, bráni plnému spoločenskému a profesijnému uplatneniu a navyše môže vyústiť do bronchiálnej astmy.

Príznaky môžu vzniknúť bezprostredne po kontakte s alergénom (peľ, prach, roztoče, výkaly roztočov ...) alebo 8 – 24 hodín po expozícii. Pri väčšine alergických rinitíd je alergická reakcia sprostredkovaná protilátkami (typu IgE).

Sezónna alergická rinitída je najčastejšie alergické ochorenie, ktoré postihuje 6 – 10% populácie. Je vyvolané sezónnym výskytom peľov (polinóza). Sezónne príznaky tak môžu pretrvávať po celý rok. Negatívny účinok stresu a psychiky na vznik alergie dokazuje prevaha polinózy u vysokoškolsky vzdelaných ľudí (21%).

Klinický obraz
Sezónna alergická rinitída je charakterizovaná záchvatovitým kýchaním, vodnatou sekréciou z nosa a svrbením nosa. Opuch nosovej sliznice vedie až k upchatiu nosových priechodov, ktoré si dieťa snaží uvoľniť „alergickým salutom".

Nočné škrípanie zubami môže byť takisto jedným z príznakov alergickej nádchy. Je snahou uvoľniť opuchnuté ústie Eustachovej trubice (spája stredné ucho s nosohltanom, a tým zabezpečuje vyrovnávanie tlaku vzduchu medzi stredným uchom a atmosferickým tlakom vzduchu). Nie sú zriedkavé poruchy sluchu a nehnisavý zápal stredného ucha. Častým príznakom je krvácanie z nosa. Dýchanie s otvorenými ústami, tmavé alergické kruhy pod očami, opuch a ekzematické zmeny mihalníc, svrbenie a začervenanie sú prejavy alergickej konjunktivitídy – zápalu očných spojoviek, ktorý často sprevádza alergickú nádchu.

Alergická rinitída môže v neskoršom štádiu prejsť do astmy, alebo sa môžu vyskytovať súčasne.

Peľová astma bronchiale sa vyskytuje asi u 40% detí aj bez príznakov rinitídy. Kontakt so vzdušným alergénom môže spôsobiť na koži prejavy atopického ekzému alebo akútnu žihľavku pri priamom dotyku s rastlinou.

Celkové príznaky ako predráždenosť, únava, nesústredenosť, poruchy spánku udáva takmer 80% pacientov. Skrížená alergia s potravinovými alergénmi sa môže prejaviť ako orálny alergický syndróm (prejavy rinitídy pri požití alergénnej potraviny).

Neliečená alergická rinitída môže prejsť do chronického ochorenia so zdurením nosovej sliznice a pocitom upchatého nosa. Sekrécia z nosa je vtedy slabá, chýba aj kýchanie a svrbenie nosa.

Diagnostika

Klinický obraz je charakteristický. Pomocou cielene kladených otázok sa môže určiť príčinný alergén, zistiť časovú súvislosť ťažkostí s expozíciou peľom (pobyt v prírode, kvety vo váze).

Kožné (prick) testy alebo špecifické protilátky (typu IgE) potvrdia príčinný alergén. Stanoveniu diagnózy napomáhajú aj laboratórne vyšetrenia (krvný obraz, celkové protilátky typu IgE, vyšetrenie sekrétu nosovej sliznice).

Diferenciálna diagnóza
Od alergickej nádchy je nutné odlíšiť nádchu infekčnej povahy, pri ktorej sa často vyskytuje zvýšená telesná teplota, hlienovitý, postupne žlto - zelený výtok z nosa, neprebieha sezónne.

Terapia
Eliminácia peľových alergénov je prakticky nemožná, je nutné sa však snažiť znížiť expozíciu ( upraviť režim dňa, klimatické pobyty). Pre účinnú liečbu je nutné navštíviť ORL, imuno – alergologickú, pneumologickú ambulanciu. Úlohou špecialistu je v prvom rade včas stanoviť presnú diagnózu a nasadiť liečbu. Správne liečený pacient nemá symptómy a vedie porovnateľný život so zdravým človekom.

Symptomatická liečba zahŕňa antihistaminiká a vazokonstrikčné látky (napr. Nasivin, Sanorin - nemajú sa používať dlhšie ako 7 dní, potom by mohli pacientovi paradoxne zhoršiť nosové príznaky), ďalej kromoglykány a lokálne kortikoidy. Odpoveď na jednotlivé lieky je individuálna. Často sa kombinujú na dosiahnutie čo najlepšieho účinku.

Alergénová imunoterapia (hypo - , desenzibilizácia), ktorá je vlastnou príčinnou liečbou, patrí do rúk alergológa. Jedná sa o podávanie štandardných alergénových extraktov v postupne sa zvyšujúcich dávkach. 

Pôsobenie pulznej magnetoterapie pri alergickej nádche

Zníženie napätia stien kapilár, zlepšenie prekrvenia, zníženie vodnaté sekrécie. Výrazné klinické zlepšenie.

Kde aplikovať: hlava, krčná chrbtica

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

  • Liečebná súprava SOLOQUA

    Liečebná súprava SOLOQUA v sebe spojuje prednosti kruhového...

    DOPRAVA ZDARMA

    1610 € s DPH

  • Liečebná súprava TRIQUASO

    Liečebný komplet TRIQUASO je kombináciou kruhového aplikátora SOLO,...

    OBĽUBENÝ VÝROBOK DOPRAVA ZDARMA

    1845 € s DPH

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie