BOLESŤ ČELUSŤOVÉHO KĹBU

BOLESŤ ČELUSTNÉHO KĹBU

BOLESŤ ČELUSTNÉHO KĹBU

Bolesť čelustného kĺbu


 Je to ochorenie temporomandibulárneho kĺbu, ktorý sa nachádza medzi spánkovou kosťou a dolnou čeľusťou. "Pomocou tohto kĺbu sa otvárajú ústa" objasní vám zubár stručne problém... Aj napriek podrobnejšiemu vysvetleniu nie ste oveľa múdrejší ako pred určením diagnózy. V tejto kapitole sa nebudeme zaoberať príčinami ochorenia ani tým, do akej miery sa na ňom podieľajú svaly, väzivá, kosti a chrupavky, pri ktorých dochádza k chorobným zmenám. Obídeme aj otázku, či prvotnou príčinou diagnózy je stres, chybný zhryz alebo celkom iný problém. Našou úlohou je priblížiť vám liečebné metódy, ktoré pomôžu zubárovi pri vašom liečení.


Kedy treba navštíviť lekára?


Bolesť čelustného kĺbu sa spravidla prejavuje iba miernymi príznakmi, ktoré rýchlo miznú. Patria medzi ne bolesti hlavy a zubov, pobolievanie krku, pliec alebo chrbta, ale aj čudné zvuky pri otváraní alebo zatváraní úst. Určité príznaky však môžu byť nebezpečné. Ak pociťujete bolesti, keď otvárate ústa alebo si čistíte zuby, prípadne vás neznesiteľne bolí hlava, bezpodmienečne vyhľadajte lekára.


Snažte sa zlepšiť prekrvenie


Lepšie prekrvenie okolia dolnej čeľuste dosiahnete pomocou teplých, prípadne studených obkladov. Ale nikdy nepoužívajte striedavo teplé a studené obklady. Obklady si prikladajte na bok čeľuste. Vyskúšajte jedny aj druhé, aby ste zistili, ktoré vám pomáhajú. Môžete si takisto jemne masírovať okolie čelustného kĺbu. Ak sa vám zlepší krvný obeh, budete sa cítiť lepšie.


Podoprenie čeľuste


Kúpte si chránič na zuby, taký, aký používajú boxeri. Namočte ho do teplej vody, aby zmäkol. Potom si ho vložte do úst a zahryznite, aby sa tvarom prispôsobil chrupu. Chránič spevní dolnú čeľusť a na čas zmierni ťažkosti.


Mäkká strava


Pri silných bolestiach jedzte mäkké a kašovité jedlá. Aj to môže priniesť zlepšenie.


Správna poloha tela


Osoby pracujúce za písacím stolom by mali dávať pozor na správne sedenie. Nesmiete sa opierať o stôl ani si podopierať bradu. Spodná čeľusť by mala byť vždy na úrovni kľúčnej kosti. Uši nesmiete mať viac vpredu ako plecia. Mnohí pacienti so syndrómom čelustného kĺbu trpia aj na bolesti chrbta. Medzi týmito ťažkosťami existuje vzájomná súvislosť.


Vyhoďte vankúš!


Namiesto podušky si dajte pod krk zrolovaný uterák, hrubý asi ako zápästie. Druhý uterák si položte na chrbát a pod kolená si dajte vankúš. Spánok v tejto polohe – celú noc naznak – pôsobí upokojujúco na čeľuste. Čo ak spávate na boku? Na to existuje jednoduchá rada – hlavu si zľava aj sprava obložte vrecúškami s hrachom, alebo polystyrénovými guličkami. Podvedome sa potom neobrátite na bok.


Neškrípte zubami


Bolesť čelustného kĺbu trápi predovšetkým ľudí, ktorí počas spánku škrípu zubami.
Na záver - 7 zlozvykov, ktorých sa musíte zbaviť
Pacienti trpiaci na bolesť čelustného kĺbu sa môžu aj sami pričiniť o to, aby sa zbavili ťažkostí.

Akých zlozvykov sa musíte vyvarovať?

• Neležte na bruchu s hlavou obrátenou na jednu stranu
• Nečítajte a nesledujte televíziu, ležiac pritom na chrbte s hlavou sklonenou pod veľkým uhlom
• Nedržte telefónne slúchadlo medzi plecom a dolnou čeľusťou
• Nenoste na pleci ťažkú tašku
• Nerobte práce, pri ktorých musíte mať zaklonenú hlavu, napr. maľovanie stopu

 

Liečba pulzným magnetoterapeutickým prístrojom:


Popis:
Pri bolesti čelustného kĺbu využite analgetický efekt magnetoterapeutického prístroja Dimap, na vyliečenie protizápalový a myorelaxačný efekt.

Doporučené programy:
PLokálne na bolestivé miesto malým aplikátorom alebo solenoidom: prednostne tlmivé frekvencie v rozsahu 2 – 6 Hz a myorelaxačné 8 -14 Hz. Vhodné sú opakované aplikácie až do ustúpenia bolesti a následne aplikujeme regeneračné programy B a 5.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu magnetoterapeutickým prístrojom?
Do ústupu problémov, preventívne dlhodobo
 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie