KARPÁLNY TUNEL
Karpálny tunel
Charakteristika ochorenia karpálneho tunela:
Najčastejšie postihuje ťažko manuálne pracujúcich ľudí a ľudí s určitými stereotypnými činnosťami ako je napríklad práca s klávesnicou a myšou. V pomere touto bolesťou častejšie trpia ženy ako muži. Ide o syndróm, kde dochádza k útlaku nervovocievného zväzku a šliach ohýbačov prstov v zúženom kanáli v oblasti zápästia a z toho vyplýva celý rad neurologických a pohybových ťažkostí a bolestivosť. Karpálny tunel je štrbina na vnútornej strane zápästia ohraničená zápästným kĺbom a zvonka pevným väzivovým pásom. V karpálnom tuneli prechádzajú šľachy svalov predlaktia, ktoré ohýbajú prstami a nerv – nervus medianus. Zvýšeným tlakom na nerv v karpálnom tuneli dochádza k bolestivým a degeneratívnym prejavom. Príčinou zvýšeného tlaku sú zápalové zmeny, zmeny po námahe a u žien sa uplatňujú aj vplyvy hormonálne.
Problém vzniká pri dlhodobom presilení zadného zápästného svalu, cez ktorý prechádza prístredný nerv. Keď miesto prechodu zhrubne, nazýva sa karpálny tunel.
Medzi typické príznaky patria tŕpnutie v palci a v troch ďalších prstoch ruky. Najčastejšie sa pacienti sťažujú, že v noci nevedia spať, nakoľko sa intenzita bolesti zosilňuje a brní. Pomáhajú si zvesením ruky či tzv. vytrasením bolesti. Poškodená je citlivosť ruky, postupne odchádzajú drobné svaly, čím sa ruka v ďalšom štádiu poškodí aj motoricky.
Neurológ podá do miesta bolesti kortikoidy, to však pomôže len na chvíľu. Z dlhodobého hľadiska však táto liečba nepostačuje.
V prvom kroku by mal pacient absolvovať elektromyografické vyšetrenie.
Ak je nervové vedenie poškodené a neliečilo by sa, došlo by až k poškodeniu jemnej motoriky ruky.
LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:
Cieľ aplikácie magnetoterapie na karpálny tunel:
Cieľom aplikácie magnetoterapie na karpálny tunel je podporiť protiopuchovým, protizápalovým a hojivým efektom uvoľnenie až odstránenie útlaku a regeneráciu poškodených tkanív pri súčasnom tlmení bolesti. Program karpálny tunel optimálne strieda analgetické a vazodilatačné až stimulačné frekvencie vhodné na aplikácie pri syndróme karpálneho tunela.
Využitie magnetoterapie na karpálny tunel:
Nízkofrekvenčnú pulznú magnetoterapiu možno úspešne použiť v každom štádiu postihnutia. Vedie k výraznému obmedzeniu bolesti a návratu hybnosti. Uplatňuje sa hlavne protibolestivý, protiopuchový, protizápalový a hojivý efekt.
Aplikácia magnetoterapie na karpálny tunel:
Na liečbu a prevenciu ťažkostí s karpálnym tunelom odporučujeme aplikáciu začať expozíciami na zápästie s frekvenciou 4 – 10 Hz a po ústupe silných bolestí ďalej frekvencie 2 – 25 Hz až do ústupu ťažkostí a ďalej preventívne podľa potreby. Vhodný aplikátor – solenoid na obe ruky alebo malý štvorcový aplikátor na jednu.
Doporučené programy:
Spočiatku prednostne tlmíme bolesti nízkymi frekvenciami 4-6 Hz - B, aplikujeme denne a po útlme bolesti kombinujeme s programami regeneračnými č.7. Vhodný aplikátor je solenoid.
Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.
Dokedy aplikovať liečbu ?
Do ústupu bolestí, potom preventívne 1-2 aplikácie denne.
Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !