CHRUPAVKA, MENISKUS A ICH REGENERÁCIA

Chrupavky, poškodenie menisku, regenerácia

Chrupavky, poškodenie menisku, regenerácia

Chrupavka je tkanivo, ktoré pokrýva kĺbové konce kostí.

Podľa štruktúry základnej hmoty rozlišujeme štyri druhy chrupavky:

  • bunkovú
  • hyalínnu
  • elastickú
  • väzivovú


Bunková chrupka
Bunková alebo parenchýmová chrupka je základným embryonálnym typom, z ktorého sa vytvárajú všetky ostatné. Tvoria ju najmä bunky mechúrikovitého tvaru s minimálnym množstvom medzibunkovej hmoty. Trvalo sa nachádza len v telách malých hlodavcov, aj to len v malom množstve.

Hyalínna chrupka
Je najrozšírenejším typom, pre svoju čiastočnú priehľadnosť sa niekedy označuje aj ako sklovitá. Vytvára zárodočný skelet vyšších stavovcov (postupne osifikuje), a v dospelosti tvorí iba hrtan, konce rebier, spevňuje nos a vytvára kĺbové chrupky.

Tento typ chrupky je ohybný a elastický, belasej až modrastej farby. Oválne chondrocyty sklovitej chrupky sú uložené v „komôrkach" medzibunkovej hmoty buď jednotlivo, alebo v skupinách (tzv. izogenetické skupiny). U staršej chrupky prevláda medzibunková hmota (viac ako 95%), u mladšej sú bunky hustejšie vedľa seba. Základná hmota je buď amorfná, tvorená z mukopolysacharidov a vody (až 80 %), alebo vláknitá, tvorená z jemnej siete kolagénových fibríl, ktorá je zaliata do amorfnej hmoty. Na povrchu je chrupka obalená väzivovým obalom z tuhého kolagénu s prímesou elastických vlákien – perichondriom.

Elastická chrupavka
V základnej hmote má tento typ chrupky okrem kolagénových aj veľa elastických vlákien. Je veľmi pružná. Vyskytuje sa v ušnici, sluchovej a Eustachovej trubici, v epiglottis.

Väzivová chrupavka
Vyskytuje sa pomerne vzácne. Je matná, biela, nepriehľadná. V jej medzibunkovej hmote výrazne prevažujú hrubé zväzky kolagénových vláken, amorfnej hmoty a buniek je málo. Tento typ chrupky dobre odoláva tlaku i ťahu a u stavovcov sa vyskytuje v podobe medzistavcových platničiek, meniskov a v spone lonovej kosti.

Je elastickej štruktúry a umožňuje výrazné zníženie trenia kontaktných plôch. Chrupavka sa neustále prestavuje a dochádza tak k reparácii jej poškodenia. Zvýšená záťaž a nadmerné poškodzovanie chrupavky môže prekročiť regeneračnú schopnosť a znižuje sa jej výška. Kosť pod chrupavkou reaguje zvýšenou bolestivosťou. Dráždenie kĺbovej výstelky vedie ku zmnoženiu tekutiny v kĺbe, k obmedzeniu hybnosti, prípadne k blokádam a pod.

Degeneratívne zmeny na chrupavke sú prvými liečiteľnými príznakmi degeneratívneho ochorenia pohybového aparátu. Ak nezabránime poškodeniu chrupavky včasnou či ešte lepšie preventívnou liečbou, poškodenie kĺbu bude časom nevratné.

Liečba poškodenia chrupavky je komplexná od chirurgickej (vrátane autológnej implantácie chondrocytov), medikamentózna, cez zvýšený príjem chondroprotektívnych látok (tzv. kĺbová výživa) až po riadené cvičenie, elektroliečbu a magnetoterapiu.

 

 


LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:

Využitie magnetoterapie pri poškodení chrupavky:

Pri poškodení chrupavky má nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia využitie v prevencii poškodenia chrupaviek (u športovcov a ťažko fyzicky pracujúcich), i ako súčasť liečby. Výhodou je aj možnosť domácich dlhodobých aplikácií. Uplatní sa hojivý, regeneračný, protizápalový a protiopuchový efekt. Dochádza k zlepšeniu regenerácie chrupaviek a mäkkých tkanív kĺbu. Je dobre využiteľná aj na doliečovanie po chirurgickej liečbe chrupavky.

Aplikácia magnetoterapie pri poškodení chrupavky:

Pri poškodení chrupavky aplikujeme pri opuchu a bolesti. Začneme nízkymi frekvenciami 4-6 Hz a po útlme bolesti stimulujeme regeneráciu frekvenciami 50 – 81 Hz. V prevencii používame tiež stimulačné frekvencie a aplikujeme najčastejšie pomocou solenoidu.Vhodný aplikátor je solenoid.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.


Dokedy aplikovať liečbu ?
Do ústupu bolestí, potom preventívne 1-2 aplikácie denne.

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

 

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie