BOLESTI PRI PORUCHÁCH PREKRVENIA PRSTOV

Bolesti pri poruchách prekrvenia prstov

Bolesti pri poruchách prekrvenia prstov

Poruchy prekrvenia sa môžu vyskytovať akútne alebo chronicky v rámci chronického cievneho ochorenia, takzvanej artérioskleróze, na mnohých miestach v ľudskom tele. V dnešnej dobe predstavujú v priemyselných krajinách civilizačnú chorobu číslo 1. Rozhodujúci význam pre vznik týchto ochorení má fajčenie cigariet, vysoký krvný tlak, zvýšené krvné lipidy a diabetes mellitus. Liečba spočíva v odstránení vyvolávajúcej príčiny v liečbe bolestí, vo fyzioterapeutických opatreniach a v cievnej chirurgii.


Všeobecné informácie


Poruchy prekrvenia môžu vzniknúť buď náhle (akútne), alebo aj veľmi pomaly (chronicky) na každom mieste v tele. Podľa lokalizácie sa rozlišujú vyskytujúce sa ťažkosti. Niektoré formy sú spojené s prudkými bolesťami, ako napr. poruchy prekrvenia čreva, srdca alebo končatín, čiže paží a nôh. Iné nie sú nevyhnutne spojené s bolesťami, ako napr. mozgová mŕtvica. Okrem toho môžu k bolestiam viesť aj ochorenia žíl.


Rizikové faktory


Rizikové faktory pre vznik cievnych ochorení sú:
• fajčenie cigariet
• vysoký krvný tlak (hypertónia)
• zvýšené krvné lipidy (hyperlipidémia)
• cukrovka (diabetes mellitus)
• chronický zápal ako napr. zubné ochorenie (parodontitis)
Poruchy prekrvenia prstov, Raynaudov syndróm
Náhle sa objavujúce poruchy prekrvenia jednotlivých prstov na rukách alebo na nohách sa označujú ako Raynaudov syndróm. Ide pri tom o reflektorické cievne kŕče, ktoré sú vyvolané napr. stresom alebo pôsobením chladu, a ktoré v prvom rade postihujú ženy. Prsty najprv celkom zbelejú, potom zmodrejú a akonáhle sa prekrvenie opäť obnoví, sčervenejú. Bolesti však pritom nestoja v popredí. Popritom existujú poruchy prekrvenia prstov ako následok rôznych existujúcich ochorení, ako napr. sklerodermia, ktoré môžu byť často spojené s bolesťami a poškodeniami tkaniva.


Diagnóza


Na začiatku diagnostických opatrení stojí anamnéza, čiže presné odpovede pacienta na lekárove otázky, a klinické vyšetrenie pacienta. Z toho už vyplývajú jednoznačné príznaky existujúceho ochorenia. Nákladné vyšetrenia sa robia na potvrdenie diagnózy, na určenie stupňa vážnosti ochorenia, a na zistenie doteraz neznámych rizikových faktorov.


Meranie krvného tlaku


Ak sa hodnoty krvného tlaku pravej a ľavej končatiny značne od seba odlišujú, je to príznak jednostrannej cievnej zmeny.,


Fyzioterapia


Rôzne kúpele sa ako doplnok k pohybovému tréningu prejavujú na prekrvení pozitívne. K tomu patrí uhličitý kúpeľ a teplé kúpele rúk. Striedavé kúpele teplou a studenou vodou sú vhodné len v počiatočnom štádiu arteriálnych porúch prekrvenia.


Terapia Raynaudovho syndrómu


Pri poruchách prekrvenia prstov musí byť vylúčené existujúce ochorenie a rovnako musí byť aj liečené. Všeobecným opatrením je vyhýbanie sa účinku chladu a nikotínu, ako aj naučenie sa rôznych uvoľňovacích techník. V ťažkých prípadoch môže byť prevedené oddelenie nervu sympatikus, takzvaná transaxilárna, transtorokálna sympatektómia.


Komplementárne metódy


Existuje množstvo alternatívnych metód na podporenie prekrvenia, ktorých účinnosť však ešte nie je vedecky podložená. Preto môžu byť odorúčané len ako doplňujúce opatrenia k terapii školskej medicíny. Jednotlivo tu ide o ozónovú terapiu, kyslíkovú terapiu, hematogénnu oxidačnú terapiu a o enzýmovú terapiu. Zo strany akupunktúry sa zdá, že obzvlášť ušná akupunktúra na liečbu bolestí pri poruchách prekrvenia prináša dobré výsledky.


Liečba PMP  prístrojom:


Popis:
Využívame vazodilatačný efekt (rozšírenie ciev) a analgetický efekt PMP (zníženie bolesti). Tkanivá a kĺby sú dobre prekrvené, zásobené kyslíkom a zastavujú sa degeneratívne pochody v kĺboch a tkanivách. Veľmi účinne pôsobí i pri reumatických bolestiach kĺbov na rukách.

Doporučené programy:
Pri blednutií prstov (Raynaudov syndróm) odporúčame aplikovať spazmolytické a vazodilatačné frekvencie 2-25 Hz denne aj v dobe bez záchvatu. Ruky je možné liečiť obojstranne naraz všetky kĺby na dlaniach a zápästí priložením aplikátora medzi dlane. 

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Do ústupu bolestí, potom preventívne minimálne 1 aplikácia denne.

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !


 

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie