Panel používateľa

ZVÄČŠENIE PROSTATY

Zväčšenie prostaty

Zväčšenie prostaty

Príznaky
• častá frekvencia močenia, problematické vyprázdňovanie, slabý prúd a odkvapkávanie moču po vymočení
• bolesti a pálenie pri močení
• v pokročilom štádiu močové kamienky v mechúre alebo ťažký chronický zápal močovej rúry
• blokáda spôsobuje spätné vtekanie moču do obličiek


Rizikové skupiny
Zväčšenie prostaty (predstojnej žľazy), ktorému sa odborne hovorí benígna hypertrofia, postihuje polovicu mužov po 50. roku života. Po 80. roku života trápi až 80 percent mužov. Ochorenie prostaty u priameho príbuzného (otec, brat) zvyšuje riziko výskytu.


Priebeh
Prostata je žliazka veľká asi ako vlašský orech, leží pod močovým mechúrom okolo hornej časti močovej rúry. Produkuje mliečnu tekutinu – súčasť ejakulátu. Vyvolávajúca príčina zväčšenia nie je jasná, ale predpokladá sa vplyv hormonálnych zmien, chronického zápalu, ako aj výživy a metabolických faktorov.

Zväčšujúca sa prostata stláča močovú rúru a stáva sa prekážkou pri vyprázdňovaní močového mechúra. Nutkanie na močenie je častejšie, začiatok močenia oneskorený a močenie problematickejšie. Prúd moču sa zoslabuje a po vymočení moč ďalej odkvapkáva. K ďalším príznakom patrí pálenie a bolesti pri tlaku prostaty na močovú rúru. Stagnujúci moč zvyšuje riziko vzniku infekcie a močových kamienkov. Spätné vtekanie moču do obličiek môže tento orgán významne poškodiť.


Čo robiť
Teplý sedací kúpeľ (40,5 až 46°C) dva alebo trikrát denne môže zmierniť bolesti. Dôležitý je dostatočný prísun tekutín, preto vypite 8 až 10 pohárov denne. Nepite alkohol a obmedzte kofeín – obidve látky zhoršujú ťažkosti.

Niektoré voľne dostupné lieky na nachladnutie a alergie, preparáty na liečbu žalúdočných vredov, dráždivého hrubého čreva a antidepresíva zhoršujú vyprázdňovanie močového mechúra a zvýrazňujú ťažkosti spôsobené zväčšenou prostatou.

Vymočte sa hneď pri prvom pocite tlaku. Vyhýbajte sa sexuálnemu dráždeniu bez ejakulácie, pri ktorom sa zvyšuje tlak na močovú rúru a močový mechúr. Ťažkosti sa tým môžu zhoršiť a zvyšuje sa aj riziko vzniku infekcie.


Liečba
Vyšetrenia
Po 40. roku života by všetci muži mali absolvovať jedno z uvedených vyšetrení:
• Vyšetrenie per rectum – lekár pri ňom vsunie prst do konečníka a zisťuje (palpuje) veľkosť, povrch, nerovnosti a uzly v prostate. Takéto vyšetrenie by sa malo vykonávať raz za rok.
• Krvné testy – pri nich sa meria hladina špecifického prostatického antigénu (PSA). Zvýšené hodnoty ukazujú na hypertrofiu prostaty a vysoké hladiny bývajú pri rakovine prostaty. Tento test by sa mal opakovať raz za rok po 50. roku života.
Pri podozrení na zväčšenie prostaty sú potrebné ďalšie dva testy:
• Retenčný test – do močového mechúra sa po vymočení zavedie cievka a zmeria sa objem moču, ktorý tam ešte zostal.
• Ultrazvukové vyšetrenie – pomocou ultrazvukových vĺn s vysokou frekvenciou sa zobrazí prostata a okolité orgány malej panvy.
• Cystoskopia – optické vyšetrenie močového mechúra so špeciálnym prístrojom.


Operácia
Pri močovej retencii (neúplné vyprázdňovanie mechúra) a ďalších chronických problémoch sa prostata odstraňuje operačnou cestou. Tou najbežnejšou je operáciu TURP (transuretrálna resekcia prostaty), keď sa do močového mechúra zavedie optický prístroj (cystoskop) a časti prostaty sa odstraňujú tenkým elektrickým skalpelom s drôtenou slučkou.

Pri tejto operácii nemožno vylúčiť poškodenie nervov, ktoré majú za následok impotenciu. Asi u 60 percent pacientov po TURP dochádza k retrográdnej ejakulácii, čo znamená, že spermie sa nedostanú do penisu, ale vtekajú do močového mechúra. Pociťovanie ejakulácie zostáva rovnaké, no objavujú sa problémy s oplodnením.


LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:


Popis:
Využíva sa protizápalový a hojivý účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický. Aplikuje sa sedením na aplikátore a prikladaním na oblasť podbruška.

Doporučené programy:
Nízkofrekvenčné pulzná magnetoterapia Dimap svojim protiopuchovým a protizápalovým efektom stimuluje hojenie prostaty, regeneruje hladké svalstvo, pozitívne ovplyvňuje aj mikrobiálne kontaminácie prostatického sekrétu a napomáha obnove normálnych funkcií prostaty. Zároveň veľmi pozitívne ovplyvňuje aj sexuálne dysfunkcie. Vhodný je program 6 a 4 a taktiež súbor frekvencií A a B. 

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Podľa potreby do ústupu ťažkostí, používať i preventívne (1 krát denne).
 

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie