DETSKÁ MOZGOVÁ OBRNA

Detská mozgová obrna

Detská mozgová obrna

Detská mozgová obrna - DMO


Detská mozgová obrna je diagnóza a poškodenie, ktoré sa veľmi výrazne podieľa na vzniku kombinovaných postihnutí. Jej dôsledkom je spravidla okrem telesného postihnutia aj narušenie komunikačnej schopnosti, zmyslové postihnutie, mnohokrát aj mentálne postihnutie a poruchy správania.

Mnohí lekári sa zhodujú v názore, že pri zistení tejto diagnózy, resp. poruchy možno akosi automaticky očakávať kombinované postihnutie. Je to neprogresívne postihnutie s možnosťou zmeny determinovanej vývinom a zrením centrálneho nervového aparátu (CNS). Vzniká z poškodenia mozgu pred jeho „dozretím“.


Príčiny DMO


- v prenatálnom období ochorenia matky počas tehotenstva, nedostatočná výživa, röntgenové žiarenie, nadmerné duševné zaťaženie, inkompatibilita Rh faktorov, genetické činitele, rubeola matky, ľadvinové ochorenia a poruchy krvného obehu u matky, vedúce k hypoxii plodu
- v perinatálnom období komplikácie pri pôrode, nedonosenosť či prenosenosť plodu,
- v postnatálnom období všetky infekcie* dieťaťa do veku asi 6 mesiacov, keď ešte nie je vytvorená hematoencefalická bariéra a pri infekcii tak prenikajú toxíny bez prekážky z krvi do mozgu.

*- možné sú i následky očkovacích vakcín, najmä MMR

DMO sa prejavuje spastickou alebo nespastickou formou.


Spastická forma DMO


znamená, že svaly majú patologicky trvalé zvýšený svalový tonus. Vyskytuje sa v týchto variáciách:
Diparetická forma postihuje dve (obyčajne dolné) končatiny a môže byť „klasického typu“, alebo menej spastická – paukospastická. Postihnutý chodí po špičkách v dôsledku stiahnutia lýtkových svalov.
Hemiparetická forma sa manifestuje ochrnutím oboch pravých alebo ľavých končatín. Noha má stiahnutý lýtkový sval, ruka je ohnutá v lakťovom kĺbe, chrbátom predlaktia a ruky je otočená hore. Ruka s prstami môže byť ohnutá smerom dolu a palec je pritiahnutý k dlani.
Triparetická forma postihuje obyčajne obe nohy a jednu ruku.
Kvadruparetická forma je ťažším typom niektorej z uvedených foriem.


Nespastická forma DMO
znamená, že svaly majú trvalé patologicky znížený svalový tonus. Vyskytuje sa v týchto variáciách:

Hypotonická forma je typická znížením svalového napätia, v dôsledku ktorého sú končatiny abnormálne ohybné. Je determinovaná vývinom a zrením mozgu a CNS a čoskoro sa mení na iné formy. Skoro všetky ťažké oligofrénie perinatálnej etiológie sa prejavujú aj hypotóniou.
Dyskinetická forma sa prejavuje patologicky rýchlym a neovládateľným striedaním napätia a uvoľnenia svalstva v postihnutých oblastiach.
Typickými príznakmi sú aretóza – prudké nepotlačiteľné vlnité pohyby a chorea – drobné mimovoľné neovládateľné trasľavé pohyby.


Charakteristické príznaky DMO (pre všetky formy):

- poruchy hybnosti,
- oneskorený motorický vývin,
- zvýšený masseterov reflex,
- poruchy okohybného aparátu a zraku (najmä strabizmus),
- poruchy reči, ako je dyzartria, zajakavosť, mutizmus, oneskorený vývin reči,
- hypersalivácia (nadmerná slinivosť),
- epileptické záchvaty,
- časté zníženie intelektových schopností pod normu,
- neurotické a afektívne poruchy,
- malá odolnosť voči infekciám a intoxikáciám.

 

UPOZORNENIE:V prípade súčasného výskytu epilepsie sa magnetoterapia nesmie aplikovat na oblast hlavy (jedine so súhlasom odborného lekára), aplikácia od ramien dole je možná a naopak veľmi vhodná. 

 

LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:


Popis:
Najlepšie je začať s liečbou čo najskôr. Aplikovať na hlavu a celú chrbticu. Taktiež aplikovať na všetky časti tela, na ktorých sú poruchy hybnosti.

Doporučené programy:
Pri detskej mozgovej obrne odporúčame aplikovať nízkofrekvenčnú pulznú magnetoterapiu Dimap dlhodobo a opakovane na celú chrbticu a hlavu a všetky partie tela, kde sú svalové kontraktúry – frekvencia 2 – 25 Hz. Pri nespastickej forme detskej mozgovej obrny striedame so stimulačnými frekvenciami 50 – 81 Hz. Vhodné sú ploché aplikátory a solenoid.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu?
Dlhodobo, celoživotne
 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie