CROHNOVA CHOROBA

Crohnova choroba (okrem akútnej exacerbácie)

Crohnova choroba (okrem akútnej exacerbácie)

Charakteristika Crohnovej choroby:

Crohnova choroba je zápalové ochorenie postihujúce tráviaci trakt v rôznych častiach od pažeráka až po konečník, ktoré má výraznú tendenciu recidivovať. Príčina Crohnovej choroby zostáva neobjasnená. Ako vyvolávajúce faktory bývajú označované traumy, infekcie, alergie, imunitné reakcie, hormonálne poruchy, neurogénne a psychogénne faktory a dedičná dispozícia. Sliznica postihnutej časti čreva je silne prekrvená, presiaknutá, s fibrínovými povlaky, polypmi a vredmi. Zápalový proces pri Crohnovej chorobe má tendenciu prenikať do okolia. K príznakom Crohnovej choroby patrí bolesť, hnačky alebo zápcha s nevoľnosťou a vracaním, krvácanie v stolici, teploty. Liečba – nedráždivá bezzbytková diéta, hormonálne a imunosupresívne lieky, antibiotiká, spazmolytiká, operačný zákrok – črevná resekcia. Recidivuje 30 až 50% chorých..

Jedna z teórií hovorí, že Crohnova choroba je prehnaná reakcia organizmu na vlastnú črevnú mikroflóru. Inak povedané – niektoré bunky tela (imunitný systém) nemajú rady iných obyvateľov tela (mikroorganizmy tráviaceho traktu), a preto vyvolajú čosi ako občiansku vojnu: bolesti brucha, časté hnačky alebo chudnutie.

Zápalové ochorenia čriev sa v prvom momente prejavujú zhoršeným vstrebávaním živín a črevným diskomfortom. To znamená, že v bruchu pociťujete kŕče a nevoľnosť.Zapálené miesta sa hoja jazvami, ktoré zužujú priechodnosť tráviacej trubice. K príznakom patría: hnačka, bolesť brucha, horúčka, poruchy vstrebávania živín, strata energie, ospalosť, nechutenstvo, úbytok telesnej hmotnosti. 

Crohnovú chorobu majú aj deti. U najmenších a tínedžerov predpokladáme súhru dedičnosti a pôsobenia vonkajšieho spúšťača/spúšťačov. K hlavným spúšťačom zaraďujeme faktory ako stres, lieky, nesprávna životospráva, vírusové infekcie, narušenie mikrobiálnej flóry v čreve.

„Klinický obraz Crohnovej choroby je rozmanitý. Môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej trubice – od ústnej dutiny, až po konečník," potvrdzuje pediatrická gastroenterologička, MUDr. Iveta Čierna, PhD.

Probiotiká a liečba červami

Nádej sa dnes vkladá do biologickej liečby, ktorej cieľom je aplikácia látok prirodzenej povahy. Nie je možná u všetkých pacientov, no za posledné dve dekády ide o najväčší pokrok v liečbe IBD. Výber terapie však závisí od priebehu ochorenia.

Ďalšie liečebné možnosti poskytuje plazmaferéza, hľadajú sa nové imunosupresíva, študovaný je vplyv probiotík. Relatívne nový prístup predstavuje ovplyvnenie imunologickej reaktivity organizmu. Metóda spočíva v potlačení zápalových prejavov pomocou pre človeka nepatogénnych helmintov – tzv. „liečba červami".

Pôsobenie pulznej magnetoterapie na Crohnovu chorobu:

Pri tomto postihnutí sa pozitívne prejaví najmä protizápalový, imunonormalizační a hojivý efekt pulznej magnetoterapie.

Dôjde k potlačeniu bolesti brucha a normalizáciu vyprázdňovanie, zníži sa tendencia k nadúvaniu.

Spočiatku volíme kratšie, 5-10 minútové aplikácie, ktoré postupne zvyšujeme. Optimálne je dodržiavať aplikáciu 2x denne po 20 minútach frekvenciami 2 – 25 Hz a po cca mesiaci prejsť na 3x denne po 30 – 45 minútach a pridať rozsah 10 – 50 Hz.

Pri krvácaní magnetoterapiu neaplikujte, začnite ju používať až v stabilizovanom stave! Konzultujte aplikáciu magnetoterapie s lekárom!

Kde aplikovať: oblasť brucha

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie