Panel používateľa

ATOPICKÝ EKZÉM

Atopický ekzém

Atopický ekzém je dnes najčastejšie chronické a zápalové kožné ochorenie u detí v rozvinutých krajinách. Ide o najrôznejšie ekzémy, vyrážky a postihnutie kože alergického pôvodu; neurodermatitídy sú kožné ochorenie charakterizované úporným svrbením a tvorbou ohraničených ložísk, zložených z husto zoskupených vyrážok. V strednej Európe prostihuje 15-20 % kojencov a batoliat a 12 % detí v predškolskom a školskom veku. Nárast v detskej populácií v posledných rokoch sa obvykle prisudzuje vplyvom životného prostredia, zmenám životného štýlu jedinca, rodiny a spoločnosti.

Čo vlastne atopický ekzém je:
Je to dlhodobé, alebo opakujúce sa kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kojencov, deti a mladistvých. Menej často príznaky prechádzajú do dospelosti, alebo sa až v dospelosti prvý krát objavia. Už názov ochorenia dobre ukazuje jeho priebeh. Slovo ekzém je odvodené z gréckeho slova ekzeo, čo označuje niečo, čo vyviera, alebo vybublá na povrch. Je tak dobre vystihnutý zápalový charakter ochorenia (začervenanie, opuch, teplá koža v mieste ekzému, mokvanie). Pojem atopický odvodzujeme od gréckeho slova atopos (zvláštny, cudzí), znamená to niečo, čo nie je na svojom mieste a prebieha atypicky (inak, ako je bežné). V posledných rokoch genetici, imunológovia, alergológovia a dermatológovia veľmi intenzívne skúmajú jednotlivé príčiny a prejavy atopického ekzému. 

Pacient s atopickým ekzémom (atopik) má na genetickom podklade zvášenú citlivosť kože a sliznice k rozličným látkam. Tie sa bežne vyskytujú v našom prostredí a dostávajú sa do našeho tela, kože, dýchacími cestami, alebo tráviacim ústrojenstovom. Tu sa stretávajú u pacienta- atopika- so zvýšeným a nevyváženým reagujúcim a "rozladeným" imunitným systémom. Atopik má i radu zmien v stravovaní a v biochemických pochodoch v koži a tiež trochu odlišne prebiehajú nervové reflexné pochody v jeho tele. Preto koža reaguje aj na bežné podnety, ktoré prichádzajú z vonkajšieho a vnútorného prostredia tela (a sú alergického, alebo nealergického charakteru) zvláštnym, mimoriadnym, nezvyčajným spôsobom. Býva to začervenaním, opuchom, mokvaním, výsevom ložísk ekzému, alebo drobnými virážkami, záchvatovým svrbením. Koža väčšiny pacientov s atopickým ekzémom je suchá, stráca schopnosť zadržiavať vodu a ľahko sa v nej tvoria jemné trhlinky. Skupiny bádateľov v genetike už odhalili u atopikov niekoľko génov, ktoré sú spojené s poruchou funkcie a stavby vrchných vrstiev pokožky, tzv. Kožné bariéry. Pokožka tak permanentne prepúšťa nielen vodu smerom z organizmu, ale aj dráždivé látky, pôvodcu kožných infekcií a alergény vonkajšieho prostredia smerom dovnútra. Vrodený je aj znížený prah pre svrbenie, čo znamená, že už ľahké podráždenie kože vyvolá silné záchvatové svrbenie, ktoré nútia chorého k neprimeranému škrabaniu sa, a tým sa ďalej zhoršuje už prebiehajúci zápal kože. Atopický ekzém sa môže objaviť v dojčenskom veku (najčastejší variant), počas detstva, alebo kedykoľvek v dospelosti.

Ako sa atopický ekzém lieči:
Atopický ekzém je chronické ochorenie s mimoriadnym vplyvom na kvalitu života chorého dieťaťa i celej jeho rodiny. Liečba atopického ekzému je súbor aktivít a nie je to len "užívanie liekov". Odovzdanie informácií rodičom chorého dieťaťa je základným opatrením a týka sa príčin ochorení, prevencia spúšťacích faktorov aj liečby. Tak ako sa prejavy a priebeh atopického ekzému u rôznych pacientov veľmi líši, tak je u každého chorého potreba "ušiť liečbu na mieru" a stanoviť individuálny liečebný plán.

Liečba sa tiež veľmi líši podľa veku chorého a pozostáva:

  • Znížiť závažné príznaky ochorenia v čase zhoršenia "záchrannými lieky" predpísanými lekárom.
  • Predchádzať ďalším vzplanutím ochorenia správnou starostlivosťou o kožu, vypozorováním provokačných faktorov a ich obmedzeniam. Tu môže významne pomôcť alergologické vyšetrenie.
  • Zabezpečiť dlhohodobú starostlivosť o kožu pomocou zvláčňujúcich (premasťovacích) krémov.
  • Dlhodobé priaznivo ovplyvniť celkový priebeh ochorenia prevenciou, režimovými opatreniami, vhodnou životosprávou a systematickou liečbou.

Atopický ekzém je ochorenie, ktorého podkladom je vrodená predispozícia, preto súčasná medicína zatiaľ nedokáže pacienta sklonu k ekzému úplne zbaviť. Vekom však väčšina príznakov samovoľne ustupuje, často u ľahších chorých už medzi 1. - 3. rokom.

Pôsobenie pulznej magnetoterapie na atopický ekzém:

Dochádza k ústupu opuchov, svrbenia a prípadných bolestí, urýchlenie hojenia a celkovému skrátenie liečby. Zvlášť u neurodermatitídy je nutná dlhodobejšia aplikácia. Magnetoterapiu aplikujeme na postihnuté miesto a tiež na úsek chrbtice, odkiaľ vychádza príslušný zásobujúce nerv.

Kde aplikovať: postihnuté miesto + segment chrbtice, odkiaľ vychádza inervácie

Ďalšie doporučované fyzikálne liečby: 

Lasér, lasérová sprcha.

Biolampa, UV žiarič 

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie