CELULITÍDA

Celulitída

Celulitída

Celulitída alebo tiež pomarančová koža sa neobjavuje znenazdajky, ale postupne, najmä ako dôsledok nedostatočného žilného a lymfatického obehu. Vznik celulitídy priamo súvisí s pôsobením už spomínaných ženských pohlavných hormónov.

Ide o poruchu elastických a kolagénových vlákien a stratu pružnosti a kvality kože. Pri celulitíde dochádza k ukladaniu tuku do podkožia, obmedzuje sa mikrocirkulácia okysličenej krvi. Dochádza k degeneratívnym zmenám spojivového tkaniva, fibrotickým zmenám, na koži vzniká vzhľad pomarančovej kôry. Porucha mikrocirkulácie vedie k ďalšiemu ukladaniu metabolitov a postupnému poškodzovaniu lymfatického obehu. K celulitíde majú väčší sklon ženy, ktoré trpia na zápchu, majú poruchy pečeňových a obličkových funkcií, poruchy krvného a lymfatického obehu. Bola preukázaná súvislosť medzi výskytom žilových varixov a celulitídou. Liečba varixov by mala predchádzať liečbe celulitídy. Na ochoreniach žien sa okrem zlých stravovacích návykov a nedostatku pohybu podieľajú hormonálne zmeny, ale aj fajčenie.

Celulitída býva zreteľná už v období puberty, ešte výraznejšia môže byť počas gravidity, či v ďalších obdobiach, sprevádzaných hormonálnou „smršťou" v ženskom organizme. K takýmto „horším časom" patrí menopauza, dojčenie či užívanie hormonálnej antikoncepcie. Celulitída trápi až 85 % žien?

Celulitída má štyri stupne:

  • Najľahšia, voľným okom takmer neviditeľná forma, sa objavuje pri stlačení pokožky medzi dvoma prstami.
  • Druhý stupeň sprevádzajú nerovnosti kože, viditeľné až pri napnutí svalstva, sedení, respektíve pri špecifickom dopade svetla. V tomto prípade sa odporúča posilňovanie tkaniva a pokožky vhodnými športami, pri ktorých sa spaľujú tuky. Účinný je aerobik, tanec, jazda na bicykli, ale aj rýchla chôdza.
  • Tretie štádium vidno bez ohľadu na pozíciu, v akej ležíte, sedíte. Výbornou aktivitou pri tomto stupni je aqua aerobik. Odpor, ktorý vo vode pri pohybe vzniká, totiž výborne premasíruje problémové partie.
  • Najhorší štvrtý stupeň celulitídy sa prejavuje zväčšovaním tukového tkaniva, nerovnosťami pokožky, opuchmi a častokrát i bolestivosťou. Väčšinou sa viaže na tzv. morbídnu obezitu, a tento stav je neodstrániteľný.

Prečo je dôležité s celulitídou bojovať?
Pri nesprávnej životospráve sa ľudské telo zaplavuje toxínmi. Tie lymfatický systém nedokáže svojpomocne vylúčiť. Preplnené tkanivá sú potom nedostatočne vyživené a zmeny podkožného tukového väziva nezvratné.

Celulitída sa najskôr prejaví na zadných stranách stehien, neskôr na ich vnútorných stranách, po stranách trupu, v oblasti brucha, na zadku a na zadnej strane paží.

Najúčinnejšie zbrane proti celulitíde: 

Detoxikácia 

Dostatočný príjem tekutín je nevyhnutnosť. Popri čistej vody pite skvelý detoxikačný čaj, vytvorený ako zmes púpavy, žihľavy, zázvoru a sladkého drievka. Táto kombinácia látok urýchľuje odplavovanie nahromadených toxínov z tela a naštartuje spomalený metabolizmus.

Sauna rozširuje cievy

Práve vysoká teplota v boji s celulitídou výrazne pomáha. Postará sa o rozšírenie ciev, čo vedie k prečisteniu a prekrveniu pokožky. Počas pobytu v saune telo dokáže vylúčiť až 1,5 litra tekutín, spolu s odpadovými látkami, usadenými v tkanivách a tukových zásobách. Doporučujeme si po saune dopriať studenšiu sprchu, kvalitný hydratačný krém a odpočinok.

Zeleninové smoothie

Zelenina zelenej farby obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré bojujú proti škodlivým voľným radikálom, a tým zabezpečujú pokožke pružnosť a vitalitu.

Masážna sprcha

Je jednoduchým spôsobm ako bojovať s celulitídou. Krúživými pohybmi oplachujte problémové partie na tele a nezabúdajte striedať teplú a studenú vodu. Striedanie teploty vám pomôže pokožku spevniť a vyhladiť.

Pohyb a cvičenie

Či sa vám to páči alebo nie, pohyb je pre získanie pružnej pokožkou kľúčový. Nemusíte sa však trápiť každý deň v posilňovni. Zvolená športová aktivita by vám mala v prvom rade spôsobovať radosť, potom sa jej budete – bez premáhania – venovať aspoň 3x do týždňa. Najefektívnejšia je kombinácia aeróbnych aktivít a posilňovacích cvikov.

Morské riasy

Morské riasy, a to predovšetkým zábaly z nich, sú využívané najmä pre ich odvodňujúci a spevňujúci účinok. 1x týždenne naneste zábal z morských rias na problémové partie a oviňte ich plastovou fóliou. Tá znásobí detoxikačný a prekrvujúci účinok, ktorý bude po 45 minútach pôsobenia zreteľný. Kúru opakujte na týždennej báze.

Peeling

Vďaka nemu pleť zbavíte odumretých buniek, nečistôt, a ešte ju aj farebne zjednotíte. Jemné brúsne čiastočky peelingových produktov odstránia odumreté bunky a prekrvia pokožku. To sa okamžite prejaví na jej vzhľade. Peeling si ľahko pripravíte aj z domácich surovín. Na kašovitú konzistenciu zmiešajte hnedý cukor s olivovým olejom. Zmes vmasírujte do navlhčenej pokožky. Opláchnite, a je to!

Strava

Celulitída je tiež odrazom našich stravovacích návykov. Absolútne nevhodnými potravinami sú čipsy, biele pečivo, údeniny, tavené syry, pizza, sójová omáčka, nátierky, koláčiky a ďalšie maškrty s obsahom rafinovaných cukrov. Naopak, tými najlepšími potravinami, ktoré môžete organizmu dopriať, sú koriander, pohánka, rajčiny, jablká, grep, petržlen a voda s citrónom.

Technická redukcia celulitídy a spevnenie problémových partií

V portfóliu služieb estetických kliník nájdete vákuové masáže, vibračné plošiny či ďalšie masážne techniky (sú účinné iba v krátkodobom horizonte). Niektoré vyšetrenia vyžadujú aj 10 – 15 sedení, ich efekt je však dlhodobejší, výsledky sú viditeľné už po pár sedeniach, a pri absolvovaní procedúr na pravidelnej báze môžu vydržať dlhšie než rok. K takým nepochybne patrí LPG, manuálna alebo prístrojová lymfodrenáž, rádiofrekvenčná liečba, ultrazvuk, magnetoterapia či laserové zákroky (lasérová sprcha).

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž je vnímaná ako príjemná tlaková masáž, počas ktorej sa človek dokonale zrelaxuje, a zároveň urobí niečo pre svoje zdravie. Princíp lymfodrenáže je jednoduchý – pomocou prístroja a špeciálnych návlekov na telo sa vytvára postupná kompresia, teda akási tlaková vlna. Tá dáva do pohybu lymfatický systém a prináša úľavu od častých zdravotných ťažkostí.

V neľahkom boji s celulitídou sa osvedčilo tiež rozpúšťanie tukov. Dva najmodernejšie postupy: rádiofrekvencia a ultrazvuk. V prvom prípade sa využíva vysokofrekvenčná energia, ktorá prehreje tukové tkanivo. Tým sa zlepší metabolická aktivita a bunka zmenší svoj objem.

Ultrazvukové vlny zas pôsobia na povrch tukovej bunky. Stena bunky sa pretrhne, a bunka obsah uvoľní a odplaví lymfatickým systémom.

Využitie magnetoterapie na celulitídu

Pri celulitíde okysličuje nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia zlepšením mikrocirkulácie okysličenej krvi exponovanú oblasť a detoxikačným efektom pomáha odvádzať z kože a podkožia metabolity. Výsledkom je spevnenie a skvalitnenie stavu kože – tento efekt využívame nielen na celulitídu ale aj proti vráskam. Pri celulitíde odporúčame použiť vazodilatačné programy a programy hojivé – stimulačné na danú oblasť. Pitný režim doplniť magnetizovanou vodou a prípadne využiť aj aplikácie na oblasť pečene na podporu detoxikácie celého organizmu.

Aplikácia magnetoterapie na celulitídu
Na celulitídu aplikujeme vazodilatačné programy (36 – 44 Hz) a stimulačné (50 – 81 Hz) pomocou plochého aplikátora alebo solenoidu na požadovanú oblasť kože a na oblasť pečene.

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie