DIABETICKÁ NOHA

Diabetická noha

Diabetická noha

Ako diabetická noha je označované postihnutie dolných končatín u diabetikov. Jedná sa o veľký problém nielen z hľadiska medicínskeho, ale aj spoločenského a ekonomického. Vysoký počet amputácii a dlhodobé pobyty pacientov v nemocniciach presunuli tento problém do popredia všeobecného záujmu. Štatistické údaje potvrdzujú, že viac ako 10 % diabetikov trpí syndrómom diabetickej nohy.
Príčinami vzniku diabetickej nohy sú neuropatické postihnutia nervov, hypoglykémia, postihnutie cievneho systému, ale aj napr. pôsobenie tlaku na nohu. Zvlášť rizikoví sú pacienti so senzorickou neuropatiou, u týchto pacientov je porušená vibračná citlivosť (diagnostikovateľná pomocou kalibrovanej ladičky u diabetológa alebo neurológa), pacienti majú tiež narušené vnímanie tlaku a teploty.

Ľahko dochádza k otlakom, popáleninám, drobným úrazom. Diabetika nohy nebolia, preto im nevenuje pozornosť a neošetrí si drobné poranenia. Ľahko vznikajú sekundárne infekcie, ktoré nespôsobujú bolesť, sú podceňované a problém sa môže vyvinúť do takých rozmerov, že jediným riešením je amputácia.

Ďalšou rizikovou skupinou sú pacienti s motorickou neuropatiou. Dochádza k atrofii drobných svalov nohy a k trvalému ohnutiu prstov (kladivkovité prsty), na ktorých ľahšie vznikajú otlaky a defekty a mení sa tvar nohy.

Neuropatické vredy sa tvoria v miestach maximálneho tlaku na chodidle, najčastejšie v oblasti pätovej kosti a nad hlavičkami priehlavkových kostí.

Nohy diabetikov sú teplé , ale menej prekrvené, často na nich vznikajú opuchy, ktoré dokresľujú obraz ochorenia. U diabetikov je znížená tvorba potu, koža na nohách je tým menej elastická a je náchylnejšia k tvorbe trhliniek a poranení. Preto je veľmi dôležité pri kontrolách rizikových pacientov pravidelne a často vyšetrovať i nohy.

 

Denná starostlivosť o nohy
• dvakrát až trikrát týždenne urobte si kúpeľ nôh ( približne 3 minúty pri teplote vody 30 - 35° C)
• pri kúpeli nôh nepoužívajte žiadne prísady s obsahom alkoholu (dbajte na etikety na obaloch výrobkov), napr. harmančekové koncentráty často obsahujú alkohol
• nepoužívajte mydlo, pretože príliš vysušuje pokožku, vhodnejšie sú čistiace emulzie bez obsahu mydla
• po kúpeli dôkladne nohy vysušte, dbajte predovšetkým na to, aby ste poriadne vysušili i priestor medzi prstami
• suchá, šupinatá koža na nohách je znamením, že Vaše nohy sú príliš vysušené
• starostlivo si každý deň namažte nohy krémom - používajte mastné krémy
• ošetrujte pravidelne zatvrdlú kožu na nohách pemzou (pemzu často obmieňajte, aby ste zamedzili vzniku plesňových ochorení)
• nie je vhodné používať nepriedušné náplasti na kurie oká a odreniny
• nechty na nohách pravidelne zabrusujte pilníkom, je to lepšie ako ich strihať
• nechty zabrusujte rovno, tzn. na krajoch ich príliš neskracujte, inak by ľahko zarastali

Na toto ochorenie sa osvedčili i výrobky z produkcie Dr. NONA ktoré máme v ponuke.

 

LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:

Popis:
Využíva sa protizápalový a hojivý účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický. Oblasť je lepšie prekrvovaná, zaznamenáva sa výrazné zlepšenie stavu. Liečba je dlhodobá.

Doporučené programy:
Pri diabetickej nohe aplikujeme denne vazodilatačné frekvencie na poruchy prekrvenia končatín a prípadne vazodilatačné a stimulačné na oblasť brucha (pankreas, pečeň a obličky) najlepšie veľkým solenoidom alebo skladacím plochým aplikátorom.

Doporučený počet denných expozícií:

2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu prístrojom DIMAP ?
Dlhodobo a preventívne, exponovať taktiež bod 9 a celú dolnú končatinu (body 19,20,22)- viď obrázok v priloženom manuáli.

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !
 

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie