ŠTÍTNA ŽĽAZA

Hypothyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy

Hypothyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy

Hypothyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy
Charakteristika hypotyreózy – zníženej funkcie štítnej žľazy: Ide o zníženú sekrečnú funkciu štítnej žľazy s nutnosťou liečebného doplňovania hormónov. U chorých, ktorí trpia zníženou funkciou štítnej žľazy, pozorujeme zvýšenú únavu, spavosť, zimomravosť, zápchu, prchavé neurčité bolesti, impotenciu, poruchy cyklu u žien, anémiu, zhrubnutý hlas a ďalšie príznaky.

Nie je to tak dávno, keď na Slovensku v niektorých lokalitách trpela na poruchy štítnej žľazy veľká časť obyvateľstva. Pandémiu sa u nás podarilo zažehnať tým, že sa celoplošne začal do kuchynskej soli pridávať jód – prvok, ktorý štítna žľaza potrebuje na to, aby mohla vytvárať svoje hormóny (tyroxín a trijódtyronín). Oba ovplyvňujú životne dôležité procesy v tele, napríklad okysličovanie tkanív či získavanie energie na činnosť všetkých vnútorných orgánov, ale vplývajú aj na duševné sily. Vďaka tomuto opatreniu u nás vymizla endemická struma, endemický kreténizmus či iné choroby súvisiace s ochorením štítnej žľazy. Dokonca sa zvýšil intelekt detí.

Poruchy štítnej žľazy bývajú rôzne. Narušená môže byť jej funkcia, ale aj tvar a štruktúra (morfológia). Jej činnosť môže byť zvýšená alebo znížená, objem zmenšený alebo zväčšený, môžu v nej vznikať rôzne uzly a cysty. „Veľmi častým ochorením býva autoimunitný zápal štítnej žľazy, zníženie alebo zvýšenie jej funkcie či zväčšenie alebo zmenšenie objemu.

Veľmi nebezpečná je nerozpoznaná porucha štítnej žľazy v tehotenstve. Najmä zo začiatku je plod pri dozrievaní tkanív a centrálnej nervovej sústavy vrátane mozgu odkázaný výhradne na hormóny matky. Preto sa presadil skríning tehotných žien. Každá je automaticky vyšetrená na funkciu štítnej žľazy a ak sa zistí problém, dostane sa do rúk endokrinológa. Keby sa porucha štítnej žľazy tehotnej ženy nerozpoznala, mohlo by dôjsť k nezvratnému celoživotnému poškodeniu dieťaťa, a to fyzicky aj mentálne. Preto aj mierna hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy) budúcej matky môže spôsobiť poškodenie centrálnej nervovej sústavy dieťaťa. Výsledky štúdií ukázali, že aj mierny nedostatok jódu v gravidite môže spôsobiť poruchy neurokognitívnych funkcií detí, napríklad sťažené učenie, pokles verbálneho IQ a iné.

Čo všetko ovplyvňuje štítna žľaza?

Hormóny štítnej žľazy sa priamo alebo sprostredkovane podieľajú na takmer všetkých procesoch, ktoré prebiehajú v ľudskom organizme, napríklad:

 • ovplyvňujú dýchací systém,
 • stimulujú tvorbu krvi,
 • spolupracujú na produkcii tepla a termoregulácii,
 • zasahujú do premeny cukrov, bielkovín aj tukov,
 • ovplyvňujú hospodárenie tela s vodou a so soľami,
 • vplývajú na rast a obnovu tkanív a na centrálny nervový systém (najmä počas vývoja plodu v maternici)

Príznaky „chorej" štítnej žľazy:

 • zvýšený alebo znížený tlak krvi,
 • bolesti hlavy,
 • búšenie srdca,
 • nevysvetliteľné priberanie alebo chudnutie,
 • potenie,
 • pocit chladu,
 • problémy s únavou, so spánkom a sústredením,
 • ťažkosti s počatím,
 • apatia, podráždenosť, nesústredenosť, náladovosť,
 • problémy s kožou, vlasmi, nechtami,
 • vystúpené oči.

 

LIEČBA PULZNÝM MAGNETOTERAPEUTICKÝM PRÍSTROJOM DIMAP:

Cieľ použitia magnetoterapie pri hypothyreóze – zníženej funkcii štítnej žľazy:

Pri použití nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie Biomag možno využiť hojivých a stimulačných účinkov na podporu prirodzenej sekrécie hormónov štítnej žľazy (ak je zachovaná aspoň čiastočná vlastná sekrécia). Zlepšením metabolického obratu, regeneračným a protizápalovým efektom sa vytvárajú lepšie podmienky na obnovu poškodeného tkaniva a normálnych funkcii štítnej žľazy.

Aplikácia magnetoterapie pri zníženej funkcii štítnej žľazy (hypothyreóze):

Denne 36 – 44 Hz na oblasť štítnej žľazy pomocou aplikátora solenoid.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu ?
Do zlepšenia laboratórnych výsledkov, potom preventívne 1-2 aplikácie denne.

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

 

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie