Panel používateľa

Magnetoterapia - využitie magnetického poľa v liečbe osteoporózy

Pridané: 11.7.2021 20:37:39 Počet zobrazení: 816

11 Júl 2021

Osteoporóza je ochorenie, ktorého následkom je zvýšené riziko zlomenín. Príčinou je menší obsah a hmotnosť kostného tkaniva, a tiež patologické zmeny v mikroarchitektúre kostí Liečba osteoporózy magnetickým poľom Osteoporóza je ochorenie, ktorého následkom je zvýšené riziko zlomenín. Príčinou je menší obsah a hmotnosť kostného tkaniva, a tiež patologické zmeny v mikroarchitektúre kostí. Výskum venovaný využitie pulzného magnetického poľa v liečbe ochorení kostry trval dlhšie ako tridsať rokov. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), vzhľadom ku kladným výsledkom výskumu, vyhlásil terapiu pulzným magnetickým poľom za bezpečnú a účinnú metódu liečby osteoporózy. od Aleksander Jędrzejowski -06.12.2013

Magnetoterapia - využitie magnetického poľa v liečbe osteoporózy

Osteoporóza je ochorenie, ktorého následkom je zvýšené riziko zlomenín. Príčinou je menší obsah a hmotnosť kostného tkaniva, a tiež patologické zmeny v mikroarchitektúre kostí

Liečba osteoporózy magnetickým poľom
Osteoporóza je ochorenie, ktorého následkom je zvýšené riziko zlomenín. Príčinou je menší obsah a hmotnosť kostného tkaniva, a tiež patologické zmeny v mikroarchitektúre kostí. Výskum venovaný využitie pulzného magnetického poľa v liečbe ochorení kostry trval dlhšie ako tridsať rokov. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), vzhľadom ku kladným výsledkom výskumu, vyhlásil terapiu pulzným magnetickým poľom za bezpečnú a účinnú metódu liečby osteoporózy.

Výskum účinnosti magnetoterapia
Medzi najčastejšie citované štúdie venovanej liečbe osteoporózy patrí výskum Tabraha. Tabrah skúmal vplyv pulzného magnetického poľa na hustotu kostí. Výskum uskutočnil na skupine 20 žien ohrozených osteoporózou. Počas 12 týždňov boli vystavované desaťhodinové dávke magnetického poľa s frekvenciou 72 Hz. Magnetické pole pôsobilo na predlaktí nedominantnej ruky účastníčok. Po dokončení experimentu bola kontrolovaná hustota vretennej kosti ošetrovanej končatiny. Bolo zistené štatisticky významné zvýšenie hustoty kostí v ošetrovanej oblasti. Podobný, ale menej výrazný účinok bol zistený tiež u kontralaterálnej končatiny. Účinok však nebol trvalý a vymizol do 36 týždňov od dokončenia liečby.

Osteoporóza

Zhrnutie: pulzné magnetické pole je účinnou metódou liečby osteoporózy, avšak liečbu je potreba opakovať. Pulzné magnetické pole úspešne zvyšuje hustotu kostí, ale s ohľadom na nestály účinok liečby by zvýšená hustota mala byť využívaná pre aktívny tréning proti osteoporóze a / alebo spojená s farmakologickou liečbou.

Výskum účinnosti magnetoterapia - zvieracie model
Pre výskum prevenčného vplyvu magnetického poľa na vývoj osteoporózy bol vykonaný pokus na zvieracom modeli. Jeho výsledky síce nemožno považovať za jednoznačný ukazovateľ pôsobenia magnetického poľa na ľudský organizmus, však majú niekoľko výhod. Umožňujú indukciu procesu osteoporózy a získanie jednotnej výskumnej skupiny, ktorá spĺňa požadované kritériá. Ďalej umožňuje odber kostného materiálu, vďaka čomu je možné získať väčšie množstvo podrobných výsledkov. Pre zistenie prevenčného vplyvu magnetického poľa na vývoj osteoporózy, Sert a jeho spolupracovníci vykonali výskum na krysách podrobených obojstrannému odstránenie vaječníkov, pri ktorom dochádza k zníženiu hladiny estrogénov. Pre experiment bolo určené 18 krýs, z ktorých 10 tvorilo výskumnú skupinu, a zvyšných 8 kontrolnú skupinu. Obe skupiny žili v rovnakých laboratórnych podmienkach. Po odstránení vaječníkov u zvierat bola výskumná skupina podrobená vplyvu elektromagnetického poľa, zatiaľ čo kontrolná skupina nebola podrobená terapiu. Vedci použili magnetické pole o parametroch: frekvencia pole: 50 Hz, magnetická indukcia: 1 mT, tvar polia: sínusoida, čas expozície: 4 hodiny denne po dobu 6 týždňov. Po dokončení experimentu bol odobratý materiál kostí pre mikroskopický a biochemický výskum. V kontrolnej skupine bolo zistené stenčenie kortikálnej vrstvy kostí a dezorganizácie mikrokostní štruktúry. V prípade výskumnej skupiny bola zistená väčšia hrúbka kortikálnej vrstvy oproti kontrolnej skupine (štatistická významnosť p <0,002) a väčšie organizácie kostnej mikroarchitektúry. Ďalej bol zistený vyšší obsah sodíka a draslíka oproti kontrolnej skupine (štatistická významnosť v prípade sodíka predstavovala p <0,001, v prípade draslíka p <0,002).

Zhrnutie: uvedené parametre magnetického poľa spomalili postup osteoporózy na zvieracom modeli. Nepriamo poukazujú na kladný vplyv magnetického poľa u prevencia vývoja osteoporózy u žien s nedostatkom estrogénov.

literatúra:
Cemil Sert, Mustafa Deniz, M.Zahir Duz, Feyzan AKS Abdurrahman Kaya: The preventive effect on bone loss of 50-Hz, 1-mT electromagnetic field in ovariectomized rats

Huang Li-Qun, He Hong-chen, He Cheng-čchi, Chen Jian, Yang Lin: Clinical update of pulsed electromagnetic fields on osteoporosis

Naomi N. Shurpak: Therapeutic uses of pulzom magnetic-field exposure: a review

Magnetoterapia - vplyv magnetického poľa na syntézu kolagénu

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie