Terapeutický ultrazvuk

Terapeutický ultrazvuk

Liečba ultrazvukom

Liečba ultrazvukom

Liečba ultrazvukom patrí do elektroliečebných procedúr a je špecifickým druh om termoliečby (tepelnej liečby), ktorá pomáha uvoľňovať niektoré druhy akútnej alebo chronickej bolesti.
Už viac než 50 rokov používajú terapeuti ultrazvuk na liečbu poranení mäkkého tkaniva. Ultrazvuková terapia využíva mechanické vlastnosti zvukových vĺn s vysokou frekvenciou (napr. 800 000 Hz a 2 400 000 Hz a ich mix) na zmiernenie svalových kŕčov, na odstránenie tzv. spúšťových bodov vo svaloch (TrP = trigger points), na uvoľnenie a zahriatie svaloviny pred cvičením, na odstránenie bolesti a zápalu a všeobecne na podporu hojenia. Výhodou liečby ultrazvukom je jej nebolestivosť, možnosť ošetrenia väčšej plochy a v závislosti od prístroja schopnosť prieniku do tkaniva až do hĺbky 4 cm.

Moderné ultrazvukové prístroje (napr. ASTAR SONARIS či BTL SONO) majú dnes multifrekvenčné ultrazvukové hlavice, ktoré podľa požiadavky terapeuta zmiešavajú rôzne frekvencie za účelom regulácie hĺbky prieniku ultrazvuku do tkaniva ale tiež v závislosti od liečebného zámeru, ktorým vo všeobecnosti môže byť mikromasáž alebo prehriatie tkaniva. Kvalitný kontakt multifrekvenčných hlavíc o ploche 5 cm2 a 1 cm2 s tkanivom zabezpečuje ultrazvukový gel alebo vodný kúpeľ. Tento typ liečby sa všeobecne neodporúča pre deti, a to predovšetkým nie do oblasti rastových štrbín dlhých kostí (možnosť negatívneho ovplyvnenia rastu).

Dobre vedená ultrazvuková terapia má vždy úspech! Dôvodom neúspechu môže byť iba nekvalitný prístroj, ktorý neposkytuje terapeutovi informáciu o 100% kontakte hlavice s tkanivom, nesprávna indikácia, nesprávny spôsob podania ultrazvuku alebo podanie ultrazvuku v nesprávnej dávke. Ultrazvuk sa nesmie podávať priamo na kostené výčnelky ako napr. na členky, na lakeť a pod., čo môže v najlepšom prípade viesť k zhoršeniu ťažkostí pacienta. Ultrazvuk bude taktiež vždy neúčinný pri jeho aplikácii na priveľkú plochu. Najlepšie výsledky sa dosahujú pri ošetrení plochy max 8x8 cm.

Použitie a výhody

Ultrazvukové vlny pri prechode na kožu cez ošetrujúcu hlavicu vyvolávajú vibrácie okolitého tkaniva, najmä takého, ktoré obsahuje kolagén. Zvýšená vibrácia spôsobuje produkciu tepla v tkanive. Teplo môže pomôcť pri redukcii bolesti a svalových spaziem a môže zároveň urýchliť proces liečenia.
Liečba ultrazvukom sa obyčajne aplikuje použitím malej kovovej hlavice, ktorá vysiela ultrazvukové vlny. Hlavica sa plynule pohybuje po pokožke po dobu približne 3-5 minút. Liečbu môžete opakovať 1-2 krát denne pri akútnych poraneniach alebo menej častejšie pri chronickej bolesti.


Dávka ultrazvuku sa môže líšiť buď intenzitou alebo frekvenciou ultrazvukových vĺn. Jednoducho povedané pri nižšej frekvencii prenikajú ultrazvukové vlny hlbšie do tkaniva, a preto sa používa v takých prípadoch, keď je poranené tkanivo vo väčšej hĺbke. Naopak, vyššia frekvencia sa používa na ošetrenie poranení bližšie pod povrchom kože.


Liečivé a masážne účinky ultrazvukovej terapie majú dve hlavné výhody. Po prvé zvyšujú prietok krvi v ošetrovanej oblasti a tým sa zrýchľuje proces liečenia, po druhé zmierňujú opuchy, ktoré sú hlavným zdrojom bolesti.


Jednou z najväčších výhod ultrazvukovej liečby je to, že znižuje čas liečby istých druhov poranení mäkkého tkaniva.


• Ultrazvuk podporuje obnovenie tkaniva v postihnutej oblasti, čím urýchľuje čas potrebný na rozloženie zápalového procesu.


• Ultrazvuk môže stimulovať produkciu väčšieho množstva kolagénu – hlavnej zložky mäkkého tkaniva v šľachách a väzivách.


• Ultrazvuk podľa všetkého zlepšuje rozpínavosť zrelého kolagénu, a môže tak mať pozitívny vplyv na jazvy, ktoré sa zvyčajne objavujú po zranení.

Poraďte sa s vaším lekárom, či je pre vás liečba ultrazvukom vhodná.

Okrem liečebných procesov sa ultrazvuk využíva i v kozmetike a a dermetokozmetike.

Využitie kozmetického ultrazvuku :

  • prekysličovanie tkaniva
  • mikromasáž hlbších vrstiev tkaniva
  • lymfodrenážny účinok(Lymfodrenáž je jediný fyziologický spôsob ošetrenia kože a podkožia, ktorý môže spôsobiť ich regeneráciu.

Cielená regenerácia ohrozenej partie starnúcej kože je problémom nielen pre dermatológov, ale aj pre kozmetiku.

Moderná kozmetika je nemysliteľná bez znalostí lymfatického systému, na ktorom visí bremeno transportu tkanivového moku a na ktorých žilný systém zo svojej zákonitej funkcie nestačí. 

Lymfodrenáž podporuje odtok lymfy z tkaniva bez posilovania prítoku krvi. Čistí telo od odpadových produktov látkovej výmeny a zlepšuje prekrvovanie a tým zásobuje tkanivo kyslíkom a výživnými látkami, čo pôsobí blahodarne na organizmus).

Ďalšie vlastnosti:

  • povzbudenie procesu látkovej výmeny a tvorby enzýmov
  • odvod splodín metabolizmu
  • redukcia tukových vankúšov a odstraňovanie celulitídy
  • podpora vstrebávania hydrofilných a lipofidných látok, vitamínov
  • normalizácia stavu pokožky
  • uvoľnenie napnutého svalstva

Používame ultrazvukový gél prípadne iné, kde v popise je to uvedené (Lady Stella Professional, Anaconda Professional).


Skin scrubber - ultrazvukový peeling má niekoľko predností:


* Bezbolestne čistí pokožku povrchovo aj hĺbkovo. Každopádne uľahčí asi najnepríjemnejší kozmetický úkon, ktorým je hĺbkové čistenie

* Veľmi účinne a špeciálne pôsobí na neestetické javy na pokožke

* Pomáha revitalizovať pokožku


Skin scrubber vykonáva tieto funkcie:


• Exfoliácia – povrchový peeilng - jej cieľom je odstránenie odumretých buniek, exfoliácia - odstránenie zvyšného mazu, baktérií, toxínov z povrchu pokožky.


• Deep cleaning/cleansing – hĺbkové čistenie - čistenie pokožky ako povrchovo tak aj v hlbších vrstvách, ktoré pomáha odstrániť nečistoty a šetrným spôsobom uľahčuje hĺbkové čistenie. V niektorých prípadoch je to dokonalá náhrada za klasické manuálne hĺbkové čistenie. Pleť po hĺbkovom čistení nie je podráždená. Čiastočne táto funkcia – cleansing – pomáha aj pri pigmentových škvrnách vďaka svojim bieliacim účinkom. K hĺbkovému čisteniu a peelingu sa používajú špeciálne prípravky Lady Stella Professional a tiež aj Anaconda, ktoré ešte zvyšujú účinnosť ošetrenia.


• Tonizácia – pri tejto funkcií sa využíva mikromasážny účinok ultrazvukovej sondy. Revitalizuje a dynamizuje pokožku a viditeľné výsledky sú hlavne pri vráskach. Zlepšuje sa mikrocirkulácia v tkanivách, okysličenie buniek a penetrácia účinných látok.


• Image lifting a vpravovanie látok – je to aktívna kombinácia ultrazvuku a ionoforézy na vpravovanie účinných látok. Ak sa vhodne zvolí produkt, dochádza hneď po prvom sedení k výraznej hydratácií a k zjemneniu vrások

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie