Panel používateľa

ANGÍNA PECTORIS

Angína pektoris

Angína pektoris

 

Angína pektoris je je nedostatočné prekrvenie srdcového svalu a prejavuje sa ako opakovaná tlaková alebo pálivá bolesť za hrudnou kosťou. Ľudia ju môžu tiež opisovať ako napätie, bolesť, pocit plnosti, nepríjemný tlak alebo kompresiu. Niekedy táto bolesť vystreľuje do ľavej ruky, do chrbta, krku, čeľuste alebo do žalúdka. Môže tiež spôsobovať znecitlivenie a stŕpnutie pliec, ramien alebo zápästí.

Angína pektoris sa objavuje pri nedostatočnom zásobení srdcového svalu krvou a kyslíkom. Preto sa záchvaty angíny pektoris často vyskytujú pri fyzickej námahe alebo pri emocionálnom strese – keď sa zrýchľuje srdcová frekvencia a krvný tlak stúpa, v dôsledku čoho srdcový sval potrebuje viac kyslíka.

Hlavnou príčinou vzniku angíny pektoris, podobne ako infarktu, je ateroskleróza. Tá vzniká hromadením nánosov tukových látok v koronárnych cievach. V stenách vencovitých tepien sa usadzujú aterosklerotické (tukové) pláty, ktoré zužujú ich priesvit. Zužovanie vencovitých (koronárnych) tepien môže mať rôzne klinické prejavy, ktoré zhrnujeme pod spoločný názov "ischemická choroba srdca" (ICHS). Jej najznámejším dôsledkom je infarkt myokardu. Ateroskleróza zvyčajne vzniká už v skoršom veku.

Najjednoduchšou liečbou, ktorá pomáha uľaviť alebo predchádzať nepríjemným pocitom sprevádzajúcich angínu pektoris, je užitie nitroglycerínu. Nitroglycerín sa zvyčajne užíva v tabletkách, ktoré sa vkladajú pod jazyk a účinkujú rýchlo. Ďalšími spôsobmi liečby sú iné medikamenty – napr. beta-blokátory alebo blokátory kanálov vápnika, ktoré znižujú záťaž pri cvičení tým, že spomaľujú frekvenciu srdca a znižujú krvný tlak. Pri neúspešnosti medikamentóznej liečby je možná koronárna angioplastika - rozšírenie ciev pomocou balónika, alebo operácia – bypas koronárnej tepny.
Vznik angíny pektoris aj infarktu vyvoláva nedostatočný prietok krvi v srdcovom svale. Pri angíne je prietok nižší najmä vtedy, keď srdce musí ťažšie pracovať. Tento dočasne znížený prietok krvi vedie k nepríjemným pocitom v hrudníku. Pri infarkte sa prúd krvi v niektorej časti srdcového svalu preruší, ak je koronárna cieva upchatá, výsledná bolesť je zvyčajne oveľa silnejšia a trvá dlhšie. Záchvat angíny pektoris nepoškodzuje srdcový sval natrvalo, ale vedľajšie problémy, ktoré toto ochorenie spôsobuje môžu viesť k srdcovému infarktu, ktorý srdce natrvalo poškodí. Niektorí ľudia s angínou pektoris nedostanú infarkt, u iných sa angína pektoris rozvinie po infarkte.

Ľudské telo pozná spôsob, ako zvýšiť prítok krvi do srdcového svalu, keď sa koronárna cieva čiastočne zablokuje. Ďalšia najbližšia cieva sa môže rozšíriť a drobné rozvetvenia ciev vytvoria prístup väčšiemu množstvu krvi do postihnutého miesta. Tento jav sa nazýva kolaterálna cirkulácia. Ak sa kolaterálna cirkulácia dobre vyvinie, anginózne príznaky sa môžu oslabiť alebo celkom vymiznú. Tento mimoriadny prítok krvi do srdcového svalu môže predísť infarktu. Ak sa infarkt aj prejaví, trvalé poškodenie srdca býva menej rozsiahle.

Diagnostikovanie

Lekári diagnostikujú angínu pektoris najprv na základe popísaných príznakov. Telesné vyšetrenia a následný kardiogram môžu byť pritom v norme. Preto lekár zvyčajne odporučí záťažový test na bežiacom páse alebo bicykli, pri ktorom zistí nároky vášho tela na zásobovanie krvou a kyslíkom. V prípade, že tento test nie je diagnostický, ale je veľké podozrenie, že sa jedná o ... môže doplniť táliový záťažový test, pri ktorom sa rádioizotop tália injekčne zavedie do žily, následne sa dostane do srdcového svalu a meria sa jeho .... v srdcovom svale počas cvičenia.

Ako predchádzať angíne pektoris

Zmenou spôsobu života môžete obmedziť hrozbu záchvatov angíny pektoris:

- Kontrolujte fyzickú aktivitu
Primeraná fyzická aktivita umožňuje kontrolovať hmotnosť a stres a môže byť prospešná. Angína pektoris často ustúpi, keď človek začne s cvičením. Typy cvičení a množstvo fyzickej aktivity konzultujte s lekárom. Ak vás bolesti postihujú počas bežných denných aktivít, lekár vám pravdepodobne odporučí, aby ste sa šetrili alebo celkom sa vyhli fyzickým aktivitám.
Pozorujte, ktoré druhy fyzickej aktivity vyvolávajú u vás záchvaty angíny pektoris a vyhýbajte sa im. Pamätajte na to, že vaše anginózne záchvaty spôsobuje veľkosť záťaže a nie jej dĺžka. Niektorí ľudia môžu prejsť viac ako poldruha kilometra bez toho, aby mali nejaké ťažkosti, keď kráčajú vlastným tempom. Môžu však dostať záchvat angíny, ak prejdú rýchlo oveľa kratší úsek. Ak u vás vyvoláva angínu pektoris sexuálny styk, informujte o tom lekára. Niekedy postačí na predchádzanie bolestí počas sexu užitie nitroglycerínu. Veľa ľudí máva záchvaty angíny pektoris častejšie pri námahe pri vysokých teplotách, pri veľkej zime alebo po ťažkom jedle. Obmedzte aktivity za chladného počasia a teplo sa obliekajte.

- Vyhýbajte sa emocionálnym výkyvom
Záchvat angíny pektoris môže spustiť akýkoľvek druh emocionálneho vzrušenia, napr. rozčúlenie alebo výbuch zlosti. Keď sa naučíte ovládať svoje city, pomôže vám to zvládať aj vašu angínu pektoris. Identifikujte každodenné situácie, v ktorých sa cítite pod tlakom a skúste ich ovládnuť. Vyhýbajte sa časovej tiesni ako sú hraničné termíny a nabité rozvrhy. Snažte sa predvídať stresové situácie, prípadne užite vopred nitroglycerín, aby ste sa vyhli záchvatu bolesti.
Meditácia a relaxačné cvičenia sú výborným spôsobom, ako ostať pokojný. Lekári odporúčajú dvakrát denne na 20 minút úplne uvoľniť celé svalstvo, robiť nácviky hlbokého dýchania alebo sa koncentrovať na pozitívne myšlienky a zážitky vždy, keď začnete pociťovať stres. Ak tieto postupy nepomôžu, lekár vám môže odporučiť mierne upokojujúce lieky, ktoré sú bezpečné a efektívne kontrolujú príznaky angíny pektoris.

- Osvojte si správne stravovacie návyky
Trávenie zaťažuje vaše srdce, preto sa ťažkosti dostavia často po konzumácii ťažko stráviteľného jedla. Vyhýbajte sa ťažkým a bohatým pokrmom, ktoré u vás vyvolávajú posit plnosti. Po jedle si na chvíľu oddýchnite. Aj nadváha môže zhoršovať angínu pektoris. Ochorenie nadobudne miernejší priebeh, alebo príznaky celkom vymiznú po znížení hmotnosti. Kontrolujte množstvo nasýtených tukov a cholesterolu v strave.

- Obmedzte konzumáciu alkoholu
Alkohol konzumujte s mierou. Znamená to najviac jeden až dva poháriky alkoholu denne u mužov a jeden pohárik u žien. Pitie veľkého množstva alkoholu môže byť nebezpečné, pretože ovplyvňuje činnosť srdca. Ak sa pokúšate schudnúť. Nepite, alkoholické nápoje sú veľmi kalorické.

- Nefajčite
Fajčenie cigariet škodí každému. Ak máte angínu pektoris alebo iné srdcové ochorenie, musíte prestať fajčiť. Fajčenie zvyšuje námahu srdca, pretože zužuje cievy. Spôsobuje, že vaše srdce bije rýchlejšie, znižuje obsah kyslíka v krvi a uľahčuje vytváranie krvných zrazenín. Tieto vplyvy často zhoršujú priebeh angíny pektoris a zvyšujú riziko infarktu a Ďalších problémov. Ak fajčite, PRESTAŇTE! Ak potrebujete, aby vám s tým nikto pomohol, zapojte sa do odvykacích programov, ktoré vám pomôžu skončiť s fajčením, vrátane užívania liekov.

- Kontrolujte vysoký krvný tlak
Vysoký krvný tlak zvyšuje riziká rozvoja srdcových ochorení, poškodenia srdca a ďalších porúch srdcového systému. Vo zvýšenej miere zaťažuje srdce a môže shoršovať priebeh angíny pektoris. Kontrola vysokého krvného tlaku je samozrejmá, ale držte sa aj rád vášho lekára týkajúcich sa vašej výživy.

 

Pôsobenie pulznej magnetoterapie pri angine pectoris

Pravidelná aplikácia magnetoterapie vedie k zvýšeniu výkonu ľavej i pravej komory , predĺženie diastoly (fáza relaxácia srdcovej svaloviny), zníženie tepovej frekvencie a ústupu bolesťou na hrudi . Zníži sa citlivosť na meteorologickej vplyvy, zvýši tolerancia k záťaži. Často je možné po porade s lekárom znížiť dávkovanie liekov. Zlepšenie je viditeľné aj na EKG. Zníži sa tendencia k tvorbe zrazenín, aktivuje sa mechanizmus ich rozpúšťania. Aplikátor môžeme prikladať na hruď i na chrbát, nutné je dlhodobé používanie - minimálne 6 mesiacov až 1 rok.

Kde aplikovať: hrudník spredu i zozadu

 

Pre získanie ďalších informácií môžete využiť napríklad RÝCHLY KONTAKT v spodnej časti stránky, alebo SKYPE magnetoterapia.sk !

DOPORUČOVANÉ LIEČEBNÉ A PREVENTIVNO-LIEČEBNÉ PRODUKTY:

  • Liečebná súprava QUADRIAN

    Magnetoterapeutická súprava QUADRIAN sa skladá z širokého...

    DOPRAVA ZDARMA

    1590 € s DPH

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie