Ako sa bezpečne dopracovať ku bábätku

Image

Príčiny neplodnosti sa spájajú s civilizačnými vplyvmi, teda s fajčením, alkoholom, nezdravou stravou, so stresom a taktiež neustále sa zvyšujúcim a všadeprítomným kladným elektromagnetickým žiarením. Všetky tieto faktory vedú k ukladaniu jedovatých látok v organizme, ktoré narúšajú hormonálny aj imunitný systém.

Taktiež trend „materstva po štyridsiatke“ šancu na otehotnenie nezvyšuje – v tomto veku je pravdepodobnosť menej než štvrtinová. Rastie aj riziko genetických chýb. 

Neplodný pár
Oficiálne sa za neplodný pár označuje ten, ktorému sa ani po roku pravidelných nechránených stykov nedarí dieťa počať. Po tomto roku by mal pár vyhľadať lekára alebo navštíviť jedno zo šiestich centier asistovanej reprodukcie na Slovensku.
Počatie vyžaduje, aby muž disponoval veľkým množstvom zdravých a pohyblivých spermií a žena zdravým a zrelým vajíčkom. Stretnúť sa musia v správnom čase, pretože z vaječníka uvoľnené vajíčko prežíva maximálne 24 hodín, spermie o deň dlhšie.

Udržanie tehotenstva
Žena musí mať priechodné vajíčkovody, aby sa v nich mohli spermie aj vajíčko pohybovať a maternica musí byť rovnako zdravá a pružná. Na udržanie tehotenstva až do pôrodu je potrebná aj dobre uzavretá maternicová bránka alebo maternicové hrdlo. Tento pohľad na počatie ukazuje, o aké citlivé biologické pochody ide.

Párová neplodnosť
Neplodnosť postihuje obe pohlavia rovnakým dielom a vždy sa týka páru, takže lekárske vyšetrenia podstupujú obaja partneri.
Lekár najprv vyšetruje muža, pretože toto vyšetrenie je rýchlejšie a jednoduchšie. Muž odovzdá spermie na vyšetrenie po päťdňovej sexuálnej prestávke a jeho spermie sa hodnotia podľa počtu, pohyblivosti a tvaru.
Mužskú neplodnosť spôsobujú hodnoty pod päť miliónov spermií v jednom mililitri ejakulátu. Muž pri tomto vyšetrení nepodstupuje žiadny náročný zákrok, o to väčšia je však niekedy jeho psychologická bariéra. Pre mnoho mužov je vyšetrenie ejakulátu nepríjemnou skúškou ich sebavedomia, ich mužnosti.


Problémy na strane muža - Kvalita spermií
Ak vynecháme erektilnú disfunkciu potrebnú na klasické oplodnenie, najväčším problémom muža je kvalita spermií, ktorá vďaka rôznym faktorom ( zvýšenie teploty v semenníkoch v dôsledku nosenia nevhodného oblečenia, či sedavý spôsob života, kladné elektromagnetické žiarenie – mobil, televízna obrazovka, či monitor...) klesla za posledné desiatky rokov tak, že v roku 1960 sa za zdravý považoval ejakulát, ktorý obsahoval štyridsať miliónov spermií na mililiter, v roku 2000 znížila WHO túto normu na polovicu, teda na len dvadsať miliónov spermií v mililitri.


Problémy na strane ženy
Ak je výsledkom vyšetrení muža normálny nález a k dispozícii sú zdravé spermie, pristúpi sa k vyšetreniu ženy. Spočíva v určení hladiny hormónov, v zistení, či je v poriadku dozrievanie jej vajíčok, či ovulácia prebieha správne a skontroluje sa i priechodnosť vajíčkovodov.
Hľadajú sa odchýlky v: tvare maternicovej dutiny, vývojové poškodenia či zrasty, infekcie maternice.
Ďalšou komplikáciou je endometrióza, výskyt maternicovej sliznice inde ako v maternicovej svalovine, často vo vajíčkovodoch alebo v malej panve.
Problém môžu spôsobovať aj zápaly alebo anatomické poruchy maternicového hrdla.
Objavuje sa aj imunologický konflikt ( podľa nezávislých zdrojov k nemu prispieva i očkovanie) , keď sa v hliene maternicového hrdla nachádzajú protilátky proti spermiám, zjednodušene povedané, keď je žena na spermie alergická.

Liečba prostredníctvom magnetoterapeutického prístroja DIMAP:

Najjednoduchšiu, ale najdôležitejšiu úlohu pri použití magnetoterapie zohráva pulzný magnetoterapeutický prístroj, ktorý rieši u ženy najrôznejšie príčiny neplodnosti ako zápaly vaječníkov, zrasty na vajcovodoch, nepravidelnú menštruáciu, malú maternicu alebo jej zníženú pohyblivosť, či elasticitu, zrasty a opuchy v malej panve. Magnetoterapia sa postupným zvyšovaním početnosti či dĺžky aplikácie aplikuje až do normalizácie menštruácie, zväčšenia maternice, lepšieho prekrvenia malej panvy. Taktiež vymiznú zápaly a patogénne choroby, ktoré vyvolávajú mikroorganizmy z gynekologického traktu.

U mužov sa magnetoterapiou zlepšuje činnosť semenníkov, je kvalitnejšie prekrvenie pohlavného údu a čo je veľmi priaznivé - zlepšuje sa pohyblivosť spermií!

 

Popis:
Využíva sa veľmi účinne vazodilatačný efekt pulzného magnetického poľa (PMP). Keďže pulzné magnetické pole rozširuje cievy a vajíčkovody, dochádza tak k lepšiemu prekrveniu oblasti panvy a lepšiemu zásobeniu kyslíkom. Pôsobením magnetotarapie sa zlepšuje schopnosť udržať v sliznici maternice vajíčko.
Štatistiky vykazujú, že po samostatnej liečbe magnetoterapiou otehotnelo až 25% žien.

 

Doporučený počet denných expozícií:
1-3 krát denne po 10 – 15 minút s postupným zvyšovaním.


Dokedy aplikovať liečbu?
Podľa potreby. Používať taktiež preventívne (1 krát denne).
 

Diabetes melitus - cukrovka

Image

Diabetikov väčšmi než ostatných ľudí ohrozujú cievne choroby, ateroskleróza, poškodenie nervovo, infekcie, poškodenie zraku až slepota či kožné infekcie. Pacienti trpiaci na cukrovku sú preto odkázaní na stálu lekársku starostlivosť. Postihnutí nereagujú na chorobu rovnako. U každého pacienta ide predovšetkým o udržanie optimálnej hladiny cukru a tuku v krvi. Pri cukrovke sú podstatné tri veci: diéta, regulácia hmotnosti a telesné cvičenie. Príznaky choroby sa dajú zmierniť, alebo dokonca celkom odstrániť, ak budete dôsledne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára.

Tri najhoršie komplikácie


Medzi najhoršie komplikácie pri cukrovke, ktoré vyžadujú okamžitú lekársku pomoc, patrí hypoglykémia, hyperglykémia a poranenia.

Hypoglykémia je znížená hladina cukru v krvi. U dospelých diabetikov je táto porucha zvyčajne následkom oneskoreného či vynechaného jedla, prípadne neplánovanej fyzickej námahy. Medzi príznaky hypoglykémie patrí tŕpnutie úst, studený pot, pocity chvenia v hrudníku a hlad.

Prvú pomoc v takomto prípade predstavuje cukor v akejkoľvek podobe. Môžete vypiť sladkú pomarančovú štavu alebo studený perlivý nápoj či zjesť čokoládovú tyčinkku. Diabetik by mal byť vždy pripravený na hypoglykémiu a nosiť pri sebe cukríky.

Hyperglykémia znamená zvýšenú hladinu cukru v krvi. Medzi mierne prejavy patrí časté a nadmerné močenie, zvýšená chuť do jedla alebo smäd, poruchy videnia a závraty.

Hyperglykémiu v mnohých prípadoch nesprevádzajú nijaké viditeľné príznaky. Vtedy sa dá odhaliť iba vyšetrením hladiny cukru v krvi. Silná hyperglykémia sa prejavuje stratou chuti do jedla, brušnými kŕčmi, nevoľnosťou a dávením, dehydratáciou, silnou únavou, zrýcheným dýchaním a ospalosťou.

Keďže rany a poranenia na pokožke, predovšetkým na chodidlách a nohách, sa u diabetikov zle hoja, ľahko sa do nich môže dostať infekcia. Dokonca aj z malého škrabnutia sa môže vyvinúť gangréna, ktorá vyústi do amputácie končatiny.


Prvoradá je diéta


Spôsob stravovania treba prispôsobiť individuálnym potrebám a spôsobu života každého pacienta, a opiera sa o nasledovné zásady:
• Sacharidy – do organizmu sa musí dostať patričné množstvo sacharidov. Diéta pri cukrovke I. typu u dospelých zahŕňala 50 – 60% kalórií z potravín obsahujúcich sacharidy. Pacienti s cukrovkou II. typu sa musia vyhýbať jednoduchým cukrom a dodržiavať diétu na báze zložených sacharidov. Jeden gram sacharidov obsahuje 4 kalórie.
• Opatrne s bielkovinami – bielkoviny by sa mali podieľať na celkovom množstve kalórií asi 12 – 24%. Jeden gram bielkovín obsahuje 4 kalórie.
• Obmedzte tuky – potrava diabetikov by mala obsahovať najviac 30% kalórií pochádzajúcich z tukov. Jeden gram tuku obsahuje 9 kalórií. Z diéty treba vylúčiť nasýtené tuky a nahradiť ich nenasýtenými mastnými kyselinami, ktoré sa vyskytujú napr. v rastlinných olejoch, prípadne zloženými sacharidmi.
• Potravinárska vláknina – konzumujte výrobky obsahujúce veľa vlákniny, optimálna denná dávka predstavuje 40 g. Najbohatším zdrojom vlákniny sú celozrnné výrobky z pšenice, jačmeňa a ovsa, ale aj strukoviny, zelenina a ovocie. Vláknina znižuje hladinu cholesterolu, zmenšuje pocit hladu a je zdrojom vitamínov a minerálov.
• Znižujte cholesterol – denná dávka cholesterolu by nemala presiahnuť 300 mg. Diabetici by mali vylúčiť z jedálneho lístka vnútornosti, vaječné žĺtky a tuky obsiahnuté v masle a mlieku.


Liečba prístrojom DIMAP:
Popis:

Aplikujeme na oblasť pečene a pankreasu, súbežne stým aplikujeme na končatiny kvôli dobrému prekrveniu (predchádzať vzniku diabetickej nohy).
Využíva sa protizápalový a hojivý účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický. Oblasť je lepšie prekrvovaná, zaznamenáva sa výrazné zlepšenie stavu. Liečba je dlhodobá.

Doporučené programy:
Liečba je doporučená programom „A" alebo "B“ s obidvomi generátormi. Pre ústup bolesti použiť silnejší analgetický program P2. Programom proti bolesti alebo programom P9 v generátore pulzov je zabezpečený okamžitý analgetický účinok.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu prístrojom DIMAP  ?
Dlhodobo a preventívne, exponovať taktiež bod 9 a celú dolnú končatinu (body 19,20,22)- viď obrázok v priloženom manuáli.

Podporná liečba:
Pitie magneticky upravených tekutín – pôsobí na orgány vnútorne, pomáha uvoľňovať usadené škodliviny, je ju možné vykonávať pomocou magnetickej bandáže na vodu alebo účinnejšie vyššie uvedeným magnetoterapeutickým prístrojom. Voda má tzv. pamäť, to znamená, že fľašu postačuje upraviť len jednou aplikáciou.
 

Diabetická noha

Ako diabetická noha je označované postihnutie dolných končatín u diabetikov. Jedná sa o veľký problém nielen z hľadiska medicínskeho, ale aj spoločenského a ekonomického. Vysoký počet amputácii a dlhodobé pobyty pacientov v nemocniciach presunuli tento problém do popredia všeobecného záujmu. Štatistické údaje potvrdzujú, že viac ako 10 % diabetikov trpí syndrómom diabetickej nohy.
Príčinami vzniku diabetickej nohy sú neuropatické postihnutia nervov, hypoglykémia, postihnutie cievneho systému, ale aj napr. pôsobenie tlaku na nohu. Zvlášť rizikoví sú pacienti so senzorickou neuropatiou, u týchto pacientov je porušená vibračná citlivosť (diagnostikovateľná pomocou kalibrovanej ladičky u diabetológa alebo neurológa), pacienti majú tiež narušené vnímanie tlaku a teploty.

Ľahko dochádza k otlakom, popáleninám, drobným úrazom. Diabetika nohy nebolia, preto im nevenuje pozornosť a neošetrí si drobné poranenia. Ľahko vznikajú sekundárne infekcie, ktoré nespôsobujú bolesť, sú podceňované a problém sa môže vyvinúť do takých rozmerov, že jediným riešením je amputácia.

Ďalšou rizikovou skupinou sú pacienti s motorickou neuropatiou. Dochádza k atrofii drobných svalov nohy a k trvalému ohnutiu prstov (kladivkovité prsty), na ktorých ľahšie vznikajú otlaky a defekty a mení sa tvar nohy.

Neuropatické vredy sa tvoria v miestach maximálneho tlaku na chodidle, najčastejšie v oblasti pätovej kosti a nad hlavičkami priehlavkových kostí.

Nohy diabetikov sú teplé , ale menej prekrvené, často na nich vznikajú opuchy, ktoré dokresľujú obraz ochorenia. U diabetikov je znížená tvorba potu, koža na nohách je tým menej elastická a je náchylnejšia k tvorbe trhliniek a poranení. Preto je veľmi dôležité pri kontrolách rizikových pacientov pravidelne a často vyšetrovať i nohy.

 

Denná starostlivosť o nohy
• dvakrát až trikrát týždenne urobte si kúpeľ nôh ( približne 3 minúty pri teplote vody 30 - 35° C)
• pri kúpeli nôh nepoužívajte žiadne prísady s obsahom alkoholu (dbajte na etikety na obaloch výrobkov), napr. harmančekové koncentráty často obsahujú alkohol
• nepoužívajte mydlo, pretože príliš vysušuje pokožku, vhodnejšie sú čistiace emulzie bez obsahu mydla
• po kúpeli dôkladne nohy vysušte, dbajte predovšetkým na to, aby ste poriadne vysušili i priestor medzi prstami
• suchá, šupinatá koža na nohách je znamením, že Vaše nohy sú príliš vysušené
• starostlivo si každý deň namažte nohy krémom - používajte mastné krémy
• ošetrujte pravidelne zatvrdlú kožu na nohách pemzou (pemzu často obmieňajte, aby ste zamedzili vzniku plesňových ochorení)
• nie je vhodné používať nepriedušné náplasti na kurie oká a odreniny
• nechty na nohách pravidelne zabrusujte pilníkom, je to lepšie ako ich strihať
• nechty zabrusujte rovno, tzn. na krajoch ich príliš neskracujte, inak by ľahko zarastali

Liečba prístrojom DIMAP:
Popis:

Využíva sa protizápalový a hojivý účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický. Oblasť je lepšie prekrvovaná, zaznamenáva sa výrazné zlepšenie stavu. Liečba je dlhodobá.

Doporučené programy:
Liečba je doporučená programom „REGENERACE“ s obidvomi generátormi. Pre ústup bolesti použiť silnejší analgetický program P2. Programom proti bolesti programom P9 v generátore pulzov 2000 –je zabezpečený okamžitý analgetický účinok.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu prístrojom DIMAP ?
Dlhodobo a preventívne, exponovať taktiež bod 9 a celú dolnú končatinu (body 19,20,22)- viď obrázok v priloženom manuáli.
 

DNA, Lámka

Image

Prehľad
Dna je porucha metabolizmu so zvýšenými hodnotami kyseliny močovej v krvi, ktorou bývajú postihovaní prednostne muži. Príčinami sú genetické defekty, strava bohatá na purín (vnútornosti, niektoré druhy rýb), poruchy funkcie obličiek a choroby so zvýšenou cytolýzou. Rozlišuje sa akútny dnavý záchvat, hyperurikémia (zvýšené hodnoty kyseliny močovej bez ťažkostí) a chronická dna.
Akútny dnavý záchvat je veľmi akútny zápal kĺbu, typicky býva postihovaný kĺb palca na nohe. Dochádza k prudkým bolestiam, sčervenaniu, opuchnutiu a k prehriatiu kĺbu. Pri dlhodobo neliečenom zvýšení hladiny kyseliny močovej sa kryštály kyseliny ukladajú v iných orgánoch, väčšinou v obličkách, a vedú k následným poškodeniam, ku chronickej dne. Vďaka zavedeniu liekov, ktoré znižujú hladinu kyseliny močovej, už v súčasnosti ku chronickej dne takmer nedochádza.


Definícia
Dna je porucha látkovej premeny, pri ktorej sa v dôsledku nárastu hladiny kyseliny močovej v krvi v organizme ukladajú soli kyseliny močovej. Postihované pritom bývajú prednostne kĺby ale aj rôzne vnútorné orgány. Kedysi sa dna ľudovo nazývala ako suché lámanie, lúpanie.


Príčiny
Kyselina močová je konečným produktom purínového metabolizmu. Puríny, ako napr. adenín a guanín, sú súčasťami nukleárnych kyselín, a tým DNA resp. RNA a vyskytujú sa vo všetkých ľudských a živočíšnych bunkách.

Pri dne existuje takzvaná „pozitívna bilancia kyseliny močovej“. V tejto súvislosti „pozitívny“ znamená, že produkcia kyseliny močovej, je vyššia ako vylučovanie kyseliny močovej. Následkom toho je hromadenie kyseliny močovej v organizme.


Častosť
Pretože ochorenie sa prejavuje len vtedy, keď ku genetickej dispozícii dodatočne pristúpi nadmerný príjem potravy bohatej na purín, možno ju značne častejšie nájsť v oblastiach s vysoký životným štandardom než napr. vo rozvojových krajinách. V bohatých oblastiach možno počítať s častosťou od 1 do 2 %, pričom však muži bývajú postihovaní prednostne.


Chronická dna
Pacienti s chronickou dnou sú prakticky vystavení stálym bolestiam a vykazujú trvalé kĺbové zmeny, ktoré sú viditeľné na rönténových snímkach. Na úponoch šliach blízko kĺbov je často takzvaný dnavý Tophi tofus, čiže dnavé uzly. Ide pritom o bezbolestné, hrubé uzlíky o veľkosti maximálne 1 cm, ktoré ležia hneď pod kožou. Ak sa tieto uzlíky dostanú na povrch, uvoľní sa biela hmota, ktorá pozostáva prevažne z kyseliny močovej. Takéto dnavé uzly sa často nachádzajú aj na okraj chrupky ušnice.


Profylaxia
Profylaxia sa zameriava na zabránenie chronickej dny a nastáva konzekventným prijatím trvalej terapie. Nezávisle od toho sa nesmie zabúdať na dietetické opatrenia. Mala by sa obmedziť spotreba potravín bohatých na purín a alkohol by sa mal požívať s mierou.


Prognóza
Prognóza rozhodujúco závisí od liečby a od priebehu ochorenia. Ak ochorenie nadobudne chronický priebeh s kĺbovými zmenami alebo poškodením obličiek, môže dôjsť k invalidite a k nutnosti dialýzy.


Liečba PMP prístrojom:
Popis:

Využíva sa protizápalový a vazodilatačný účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický.

Doporučené programy:
Liečba je doporučená programom P1 až do ústupu symptómov. Pre ústup bolesti použiť silnejší analgetický program P2. Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 15 až 25 Hz pre ústup bolesti frekvencie 5 až 8 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Podľa potreby do ústupu ťažkostí.
 

Erektilná dysfunkcia

Image

Čo je erektilná disfunkcia?


Impotencia alebo erektilná disfunkcia (ED) je definovaná ako neschopnosť dosiahnutia a udržania erekcie, dostatočnej k vykonaniu uspokojivého pohlavného styku. ED postihuje mužov ďaleko viac než iba vlastnú mužskú sexualitu. Emócie, neistota, problémy v partnerskom živote a ďalšie aspekty sú spojené s problémom ED. Hoci sa ED častejšie vyskytuje u starších mužov, vo väčšine prípadov sa nejedná o neodvratný proces starnutia.


Aké sú príčiny erektilnej disfunkcie


O takzvaných psychogénnych príčinách môžeme hovoriť v 10% prípadov. V 90% prípadov sa jedná o organickú poruchu.
To znamená konkrétne ochorenie, ktoré postihuje niektorú časť organizmu potrebnú pre vznik erekcie.
Najčastejšie sa jedná o cievy alebo nervy. V starobe potom väčšinou o pokles mužských hormónov (Androgénov).

Erektilnú disfunkciu môže ovplyvniť celá rada ochorení, napr. cukrovka, srdcové – cievne ochorenie, choroby štítnej žľazy, prostaty, nervového systému, močového ústroja a tiež celá rada ochorení nervových a psychických.

Môže tiež ísť o dôsledok používania chemických liekov, napr. na vysoký krvný tlak, depresiu, žalúdočné vredy a ďalších...


Štatistika
Zo štatistík vyplýva, že viac ako 100 miliónov mužov vo svete má problémy s erekciou. Podľa prieskumu v Českej republike priznáva poruchu erekcie každý druhý muž vo veku 35 – 65 rokov.


Možnosti liečby
Jednou možnosťou sú umele vyrobené lieky, ale nemali by sme ich zbytočne užívať bez toho, aby sme si overili či neexistuje bezpečnejšia alternatíva bez vedľajších účinkov na náš organizmus.

Príroda nám našťastie v tejto oblasti dokáže poskytnúť mnohé účinné prostriedky, ktoré majú vplyv nielen na erekciu, ale celkove zlepšujú zdravotný stav celého organizmu prirodzenou cestou bez vedľajších účinkov.


Čoho by sme sa mali vyvarovať?


Alkohol
Alkohol je nepriateľom potencie hneď tri krát. Spôsobuje zánik pohlavných buniek, zmenšuje životaschopnosť spermií a narušuje väzby medzi mozgom a pohlavnými orgánmi. V dôsledku toho sa do krvi dostáva menej hormónov spôsobujúcich plnohodnotnú erekciu. Nadmerná konzumácia alkoholu tiež potlačuje tvorbu androgénov – mužských pohlavných hormónov.


Fajčenie
Nikotín bráni prekrveniu penisu a znižuje v ňom arteriálny tlak. Práve preto sa nemôže naplniť krvou, keď je treba. Toxické látky z dymu poškodzujú dozrievanie spermií, tie potom strácajú pohyblivosť a správny tvar. Pokiaľ ste sa rozhodli skoncovať s fajčením, môže Vám v tom pomôcť prírodný produkt STOPNIK, ktorý obsahuje látky spôsobujúce nechuť k cigarete.

Tieto metódy sa dajú používať len vtedy, keď sa uistíte, že nočné pomočovanie nie je dôsledkom patologickej chyby močového ústrojenstva alebo metabolického ochorenia. To však môže zistiť iba lekár na základe nevyhnutných laboratórnych testov (analýzy moču a ultrasonografie močových ciest či pohlavných orgánov) a celkového stavu dieťaťa.
Marihuana
Prudko znižuje hladinu mužských pohlavných hormónov, poškodzuje chromozómy a podporuje nežiadúce genetické zmeny.


Anaboliká
Sú svojím zložením veľmi podobné hlavnému mužskému hormónu testosterónu. Toto má však svoje riziko – organizmus potom analyzuje prítomnosť anabolík ako zvýšenú hladinu testosterónu, a tak brzdí jeho prirodzenú tvorbu, čo môže spôsobiť impotenciu.


Cholesterol
U mužov s vysokou hladinou cholesterolu je riziko impotencie nadpriemerné. Cholesterolové pláty upchajú cievy vedúce do penisu a znížia tak krvný tlak potrebný k udržaniu erekcie. Ak chcete nebezpečenstvo spojené so zvýšenou hladinou cholesterolu znížiť, mali by ste konzumovať veľa ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, primerané množstvo chudého mäsa a len málo nasýtených tukov obsiahnutých v masle, tvrdých syroch, mäsovom tuku a v hydinovej koži.


Nadváha
Nadváha narušuje hormonálnu rovnováhu, čo sa môže prejaviť nedostatočnou produkciou hormónov potrebných pre dosiahnutie erekcie.


Chemické látky
Štúdie amerických vedcov dokázali, že z dvoch stoviek najrôznejších liekov až šestnásť z nich môže zapríčiniť impotenciu. Medzi najrizikovejšie patria niektoré lieky používané pre liečbu vysokého krvného tlaku, depresie, nespavosti, žalúdočných vredov, nádorov, a niektoré liečivá používané pri alergiách.


Liečba PMP prístrojom:


Popis:
Využíva sa veľmi účinne vazodilatačný efekt PMP. Keďže pulzné magnetické pole rozširuje cievy, dochádza k lepšiemu prekrveniu oblasti panvy a lepšiemu zásobeniu kyslíkom, pôsobením PMP prístroja DIMAP sa zlepšuje schopnosť dosiahnuť a udržať erekciu.

Doporučené programy:
Liečba je doporučená programom "REGENERÁCIA". Pri prevencii taktiež použite program "REGENERÁCIA"  Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 15 až 25 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Podľa potreby, používať taktiež preventívne (1 krát denne).
 

HEMOROIDY alebo ľudovo - ZLATÁ ŽILA

Image

Prehľad
Hemoroidy sú uzlovité rozšírenia takzvaného dutinkového telesa nad zvieračom análneho otvoru. Na základe vrodenej nedostatočnosti väzivového tkaniva sa ich tvorba podporuje resp. vyvoláva rôznymi faktormi ako stála zápcha, silné tlačenie pri vylučovaní stolice, prevažne sediaca činnosť, nadváha a tehotenstvo. Odhaduje sa, že ochorením je postihnutých než 50 % všetkých viac ako 30-ročných ľudí. Typickými symptómami sú bezbolestné, svetločervené análne krvácania (ako uloženia stolice, na toaletnom papieri alebo kvapkajúce), svrbenie, pichanie, pálenie, mokvanie a pocit neúplného vyprázdnenia. Z vonku najprv neviditeľné a nenahmatateľné hemoroidy sa v pokročilých štádiách vyklenú do análneho kanála a počas vylučovania stolice vystúpia niekedy pri silnejšom tlačení pred análny otvor. Pritom môže dôjsť k zovretiam, ktoré spôsobujú silné bolesti. Diagnóza sa získava vyšetrením hmatom v oblasti análneho otvoru a endoskopiou čriev.


Príčiny
Hemoroidy vznikajú zväčšením arteriálnej spleti ciev v dutinkovom telese, takzvaného plexus haemorrhoidalis. Vysoký tlak v oblasti análneho otvoru napr. trvalá zápcha a silné tlačenie pri odchode stolice, ktoré vedie k upchatiu krvi v žilách a artériách dutinkového telesa, značne prispievajú k vzniku hemoroidov. Okrem toho na tvorbu hemoroidov podporne pôsobia rôzne faktory ako vrodená nedostatočnosť väzivového tkaniva, ktorá vedie k ochabnutiu zvieračov, prevažne sediaca činnosť, nadváha a tehotenstvo.


Častosť
Hemoroidy sú častým ochorením. Pretože mnohí pacienti nejdú s ľahkými ťažkosťami v oblasti ritného otvoru k lekárovi, nie sú presné čísla známe. Odhady však vychádzajú z toho, že u viac ako 50 % všetkých ľudí nad 30 rokov sa hemoroidy dajú dokázať.


Komplikácie
Pretože uzlíkovité zmeny vznikajú v oblasti ústiacich miest artériových ciev do dutinkového telesa, môžu pri ich poranení, napr. silným tlačením pri odchode stolice alebo utieraním toaletným papierom, vzniknúť masívne artériové krvácania, ktoré musia byť lekársky ošetrené. Ohrození sú preto hlavne pacienti s vysokým artériovým krvným tlakom.

V pokročilom štádiu, keď hemoroidy vystupujú pred análny otvor častejšie, môže dôjsť k privretiu nejakého uzlíka ( = inkracerácia), ktoré spôsobuje prudké bolesti a je spojené so zastavením krvi v cievach uzlíka. Následne môže vzniknúť tmavočervené venostatické krvácanie. Cez „krvnú prekážku“ tečie krv do odtekajúcich žíl dutinkového telesa, čím sa vytvárajú krvné zrazeniny ( = trombózy) a môžu viesť k uzavretiu ciev. Aj pri tomto prežívajú postihnutí pacienti prudké bolesti. Okrem toho môže pri dlhšie trvajúcich poruchách prekrvenia odumierať tkanivo v pricviknutých uzlíkoch.

Hemoroidy, ktoré pred análnym otvorom ležia permanentne, sú často zraňované utieraním toaletným papierom. Môžu vznikať mokvané, ekzémovité kožné zmeny (ekzém = „neorodermitída“) a nádory, takzvané análne fisúry. Pretože stolica obsahuje mnoho baktérií, vznikajú na odretých uzlíkoch ľahké infekcie. Z takýchto infekcií vznikajú niekedy väčšie ložiská hnisu, takzvané abscesy, ktoré sa musia chirurgicky odstrániť. Je možné aj vytvorenie hlbokých, stále zapálených chodbičiek (análnych fistulí), ktoré môžu preniknúť ku koži, konečníku alebo do panvy.


Diagnóza
Pacientami opisované ťažkosti dávajú často podnet na podozrenie na hemoroidné ochorenie. Symptómy sa však nedajú spoľahlivo odlíšiť od iných ochorení. Hlavne pri krvácaní počas vyprázdňovania sa musí ako príčina vylúčiť zhubný nádor v oblasti hrubého čreva a konečníka (= kolorektálny karcinóm). Preto by v každom prípade malo nasledovať dôkladné telesné vyšetrenie pacienta, pri ktorom sa ohmatá oblasť análneho otvoru ( = palpačné vyšetrenie). Týmto spôsobom sa dajú zistiť uzlíkovité zmeny.

Kvôli potvrdeniu diagnózy spravidla nasleduje endoskopia análneho kanála ( = proktoskopia) a konečníka ( = rektoskopia). Aby sa ako príčina pri krvácaní vylúčil zhubný tumor v oblasti hrubého čreva, je vyšetrenie často spojené s endoskopiou hrubého čreva ( = koloskopia).


Terapia
Hemoroidy sa nemusia bezpodmienečne liečiť, ak nespôsobujú žiadne ťažkosti alebo spôsobujú len príležitostné ťažkosti. Dôležité však je, že sa pri krvácaní v stolici vylúči zhubný nádor pomocou príslušného vyšetrenia.

Rozhodujúcim opatrením na zmiernenie hemoroidných ťažkostí je rozumná regulácia vyprázdňovania. K tomu patrí vyvážená strava bohatá na balastné látky vo forme zeleniny a ovocia, vyhýbanie sa nafukujúcim jedlám a dostatočné množstvo tekutín. Pri trvalejších zápchach v mnohých prípadoch pomáha denné požívanie pšeničných otrúb s množstvom tekutiny.

Okrem toho je dôležitá análna hygiena. Odporúčajú sa pritom sedacie kúpele a obklady z bórovej vody, kamiliek alebo čajovníkového oleja. Ľahšie ťažkosti sa väčšinou dajú úspešne liečiť pomocou hemoroidových mastí alebo čapíkov, ktoré sa vyrábajú na báze kortizónu a pôsobia protizápalovo a zmierňujú bolesti. Od nekontrolovaného, dlhotrvajúceho používania týchto prípravkov sa však odrádza, lebo môžu spôsobovať poškodenia kože. Ak tieto nechirurgické metódy neprinesú žiadny úspech, alebo ak sú hemoroidy v štádiu III, musí spravidla nasledovať operatívne odstránenie uzlíkov.


Prognóza
Hemoroidy sa dajú väčšinou úspešne liečiť. Problematické je, že veľa pacientov sa hanbí so svojimi symptómami vyhľadať lekára, a ochorenie ďalej postupuje neliečené. Liečba hemoroidovými masťami a čapíkmi v mnohých prípadoch síce spôsobuje rýchle zmiernenie ťažkostí, samotné ochorenie však neodstráni. Preto má význam včasná terapia, ktorá vedie k odstráneniu hemoroidov. Pritom je však možný neskorší, opätovný výskyt hemoroidov.


Liečba magnetoterapeutickým prístrojom


Popis:
Využíva sa protizápalový a hojivý účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický. Aplikuje sa sedením na aplikátore.

Doporučené programy:
Liečba je doporučená programom P1 až do ústupu symptómov. Pri prevencii taktiež použite program P1. Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 15 až 25 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať magnetoterapeutickú liečbu ?
Podľa potreby do ústupu ťažkostí, používať i preventívne (1 krát denne).

 

Ďalšie možnosti liečby:

Lasérová terapia

Elektroliečba

Poruchy prekrvenia

Image

Prehľad

Poruchy prekrvenia sa môžu vyskytovať akútne alebo chronicky v rámci chronického cievneho ochorenia, takzvanej artérioskleróze, na mnohých miestach v ľudskom tele. V dnešnej dobe predstavujú v priemyselných krajinách civilizačnú chorobu číslo 1. Rozhodujúci význam pre vznik týchto ochorení má fajčenie cigariet, vysoký krvný tlak, zvýšené krvné lipidy a diabetes mellitus. Liečba spočíva v odstránení vyvolávajúcej príčiny v liečbe bolestí, vo fyzioterapeutických opatreniach a v cievnej chirurgii.


Všeobecné informácie
Poruchy prekrvenia môžu vzniknúť buď náhle (akútne), alebo aj veľmi pomaly (chronicky) na každom mieste v tele. Podľa lokalizácie sa rozlišujú vyskytujúce sa ťažkosti. Niektoré formy sú spojené s prudkými bolesťami, ako napr. poruchy prekrvenia čreva, srdca alebo končatín, čiže paží a nôh. Iné nie sú nevyhnutne spojené s bolesťami, ako napr. mozgová mŕtvica. Okrem toho môžu k bolestiam viesť aj ochorenia žíl.


Rizikové faktory
Rizikové faktory pre vznik cievnych ochorení sú:
• fajčenie cigariet
• vysoký krvný tlak (hypertónia)
• zvýšené krvné lipidy (hyperlipidémia)
• cukrovka (diabetes mellitus)
• chronický zápal ako napr. zubné ochorenie (parodontitis)


Poruchy prekrvenia prstov, Raynaudov syndróm
Náhle sa objavujúce poruchy prekrvenia jednotlivých prstov na rukách alebo na nohách sa označujú ako Raynaudov syndróm. Ide pri tom o reflektorické cievne kŕče, ktoré sú vyvolané napr. stresom alebo pôsobením chladu, a ktoré v prvom rade postihujú ženy. Prsty najprv celkom zbelejú, potom zmodrejú a akonáhle sa prekrvenie opäť obnoví, sčervenejú. Bolesti však pritom nestoja v popredí. Popritom existujú poruchy prekrvenia prstov ako následok rôznych existujúcich ochorení, ako napr. sklerodermia, ktoré môžu byť často spojené s bolesťami a poškodeniami tkaniva.


Diagnóza
Na začiatku diagnostických opatrení stojí anamnéza, čiže presné odpovede pacienta na lekárove otázky, a klinické vyšetrenie pacienta. Z toho už vyplývajú jednoznačné príznaky existujúceho ochorenia. Nákladné vyšetrenia sa robia na potvrdenie diagnózy, na určenie stupňa vážnosti ochorenia, a na zistenie doteraz neznámych rizikových faktorov.


Meranie krvného tlaku
Ak sa hodnoty krvného tlaku pravej a ľavej končatiny značne od seba odlišujú, je to príznak jednostrannej cievnej zmeny.


Fyzioterapia
Rôzne kúpele sa ako doplnok k pohybovému tréningu prejavujú na prekrvení pozitívne. K tomu patrí uhličitý kúpeľ a teplé kúpele rúk. Striedavé kúpele teplou a studenou vodou sú vhodné len v počiatočnom štádiu arteriálnych porúch prekrvenia.


Terapia Raynaudovho syndrómu
Pri poruchách prekrvenia prstov musí byť vylúčené existujúce ochorenie a rovnako musí byť aj liečené. Všeobecným opatrením je vyhýbanie sa účinku chladu a nikotínu, ako aj naučenie sa rôznych uvoľňovacích techník. V ťažkých prípadoch môže byť prevedené oddelenie nervu sympatikus, takzvaná transaxilárna, transtorokálna sympatektómia.


Komplementárne metódy
Existuje množstvo alternatívnych metód na podporenie prekrvenia, ktorých účinnosť však ešte nie je vedecky podložená. Preto môžu byť odorúčané len ako doplňujúce opatrenia k terapii školskej medicíny. Jednotlivo tu ide o ozónovú terapiu, kyslíkovú terapiu, hematogénnu oxidačnú terapiu a o enzýmovú terapiu. Zo strany akupunktúry sa zdá, že obzvlášť ušná akupunktúra na liečbu bolestí pri poruchách prekrvenia prináša dobré výsledky.


Liečba PMP prístrojom:


Popis:
Využívame vazodilatačný efekt (rozšírenie ciev) a analgetický efekt PMP (zníženie bolesti). Tkanivá a kĺby sú dobre prekrvené, zásobené kyslíkom a zastavujú sa degeneratívne pochody v kĺboch a tkanivách. Veľmi účinne pôsobí i pri reumatických bolestiach kĺbov na rukách.

Doporučené programy:
Použiť program P2 pre zmiernenie bolesti, potom pokračovať programom P1, je možné taktiež použiť program P3 s rozsahom frekvencií 5 až 8 Hz pri akútnom priebehu, pri chronickom priebehu použiť frekvencie 10-25 Hz. Možné liečiť obojstranne naraz všetky kĺby na dlaniach a zápästí priložením aplikátora medzi dlane.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Do ústupu bolestí, potom preventívne minimálne 1 aplikácia denne.

Vredy predkolenia

Čo sú vredy predkolenia? (Bércové vredy)

Vred predkolenia možno definovať ako chronický defekt kože charakterizovaný rozpadom tkaniva a jeho nekrotizáciou. Vredy predkolenia môžu mať rôzne príčiny: žilové, tepnové alebo zmiešané Podľa štatistík trpí vredmi predkolenia až 1 % populácie. Pacientov s vredmi predkolenia pribúda s vekom; týmto ochorením trpí až 3,5 % obyvateľov nad 65 rokov. Zároveň sú vredy predkolenia trikrát častejšie u žien než u mužov.


Aké sú príčiny vredov predkolenia?
Najčastejšou príčinou vredov predkolenia sú choroby cievneho, žilového a tepnového systému. Preto vo väčšine prípadov, keď hovoríme o vredoch predkolenia, máme na mysli vredy predkolenia práve žilového alebo tepnového pôvodu. Ďalšiu početnú skupinu tvoria vredy predkolenia u pacientov s cukrovkou, vredy po úrazoch (traumatické) a ďalej dekubity (preležaniny), vredy pri chorobách krvi a vredy na podklade nádorov.

Klinický obraz a priebeh ochorenia sa líši podľa príčiny vredu predkolenia, často je však prítomných zároveň aj viac etiologických faktorov (napr. ochorenie tepien, ochorenie žíl a navyše cukrovka). V takých prípadoch hovoríme o zmiešaných vredoch predkolenia.


Vredy predkolenia žilového pôvodu (venózne vredy)
V patologicky rozšírenej žile už nemôžu žilové chlopne plniť svoju ventilačnú funkciu a krv prúdi oboma smermi, čo má za následok vznik opuchlín a porušenie výživy tkaniva. Vredy predkolenia sú v najväčšom počte prípadov (73 %) najťažšou komplikáciou chronickej žilovej nedostatočnosti, pričom pod pojmom chronická žilová nedostatočnosť rozumieme všetky stavy, ktoré vznikajú v dôsledku hromadenia žilovej krvi v dolných končatinách pri poruchách spätného toku, čím vzniká pretlak v žilovom riečisku, žily sa rozširujú a objavujú sa varixy (kŕčové žily). Žilové chlopne postupne strácajú svoju ventilovú funkciu a neodvádzaná tekutina sa hromadí v podkožnom tkanive.

K rozvoju ochorenia žilového systému prispievajú tieto rizikové faktory:
• dedičná dispozícia na stratu elasticity žilovej steny
• obezita
• výskyt žilových ochorení a vredov predkolenia v rodine
• prekonaný zápal v hlbokom žilovom systéme (trombóza)
• sedavé zamestnanie alebo dlhé státie
• väčší počet tehotenstiev alebo hormonálna liečba
• nepohodlná obuv s vysokými podpätkami


Vredy predkolenia tepnového pôvodu (arteriálne vredy)
Vznikajú na podklade ochorení tepnového systému na dolných končatinách pri zúžení alebo uzávere tepien najmä u pacientov vo vyššom veku. Vredy môžu vzniknúť aj u pacientov s dlhšie trvajúcim vysokým krvným tlakom.

Tepnové vredy sú najčastejšie lokalizované na prstoch a na päte a takisto v oblasti vonkajšieho členku a väčšinou sú hlboké, majú výrazne zhrubnuté okraje, spodina secernuje len v obmedzenej miere a často ju pokrýva pevne prilipnuté odumreté tkanivo.
Vredy predkolenia u pacientov s cukrovkou (diabetické vredy)
Na vzniku týchto vredov sa podieľa ochorenie tepien alebo ochorenie periférnych nervov u pacientov, ktorí majú diabetes mellitus.

Vredy u diabetikov nachádzame na dolných končatinách v oblasti pôsobenia tlaku nad kostnými výčnelkami, napr. na plôškach, na spodných stranách prstov alebo na miestach tlaku vytváraného nevhodnou obuvou.

Tieto vredy sú neveľké, avšak hlboké, a často ich lemuje prstenec stvrdnutej kože. Spodina môže byť pokrytá odumretým tkanivom alebo ochabnutá, slaninového vzhľadu a bez výraznejšej sekrécie.


Liečba PMP prístrojom:


Popis:
Využíva sa protizápalový a hojivý účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický. Oblasť je lepšie prekrvovaná, zaznamenáva sa výrazné zlepšenie stavu. Liečba je dlhodobá.

Doporučené programy:
Liečba je doporučená programom P1. Pre ústup bolesti použiť silnejší analgetický program P2. Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 12 až 20 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Dlhodobo a preventívne, pri cukrovke exponovať taktiež bod 9 a celú dolnú končatinu.


 

Zväčšenie prostaty

Image

Príznaky
• častá frekvencia močenia, problematické vyprázdňovanie, slabý prúd a odkvapkávanie moču po vymočení
• bolesti a pálenie pri močení
• v pokročilom štádiu močové kamienky v mechúre alebo ťažký chronický zápal močovej rúry
• blokáda spôsobuje spätné vtekanie moču do obličiek


Rizikové skupiny
Zväčšenie prostaty (predstojnej žľazy), ktorému sa odborne hovorí benígna hypertrofia, postihuje polovicu mužov po 50. roku života. Po 80. roku života trápi až 80 percent mužov. Ochorenie prostaty u priameho príbuzného (otec, brat) zvyšuje riziko výskytu.


Priebeh
Prostata je žliazka veľká asi ako vlašský orech, leží pod močovým mechúrom okolo hornej časti močovej rúry. Produkuje mliečnu tekutinu – súčasť ejakulátu. Vyvolávajúca príčina zväčšenia nie je jasná, ale predpokladá sa vplyv hormonálnych zmien, chronického zápalu, ako aj výživy a metabolických faktorov.

Zväčšujúca sa prostata stláča močovú rúru a stáva sa prekážkou pri vyprázdňovaní močového mechúra. Nutkanie na močenie je častejšie, začiatok močenia oneskorený a močenie problematickejšie. Prúd moču sa zoslabuje a po vymočení moč ďalej odkvapkáva. K ďalším príznakom patrí pálenie a bolesti pri tlaku prostaty na močovú rúru. Stagnujúci moč zvyšuje riziko vzniku infekcie a močových kamienkov. Spätné vtekanie moču do obličiek môže tento orgán významne poškodiť.


Čo robiť
Teplý sedací kúpeľ (40,5 až 46°C) dva alebo trikrát denne môže zmierniť bolesti. Dôležitý je dostatočný prísun tekutín, preto vypite 8 až 10 pohárov denne. Nepite alkohol a obmedzte kofeín – obidve látky zhoršujú ťažkosti.

Niektoré voľne dostupné lieky na nachladnutie a alergie, preparáty na liečbu žalúdočných vredov, dráždivého hrubého čreva a antidepresíva zhoršujú vyprázdňovanie močového mechúra a zvýrazňujú ťažkosti spôsobené zväčšenou prostatou.

Vymočte sa hneď pri prvom pocite tlaku. Vyhýbajte sa sexuálnemu dráždeniu bez ejakulácie, pri ktorom sa zvyšuje tlak na močovú rúru a močový mechúr. Ťažkosti sa tým môžu zhoršiť a zvyšuje sa aj riziko vzniku infekcie.


Liečba
Vyšetrenia
Po 40. roku života by všetci muži mali absolvovať jedno z uvedených vyšetrení:
• Vyšetrenie per rectum – lekár pri ňom vsunie prst do konečníka a zisťuje (palpuje) veľkosť, povrch, nerovnosti a uzly v prostate. Takéto vyšetrenie by sa malo vykonávať raz za rok.
• Krvné testy – pri nich sa meria hladina špecifického prostatického antigénu (PSA). Zvýšené hodnoty ukazujú na hypertrofiu prostaty a vysoké hladiny bývajú pri rakovine prostaty. Tento test by sa mal opakovať raz za rok po 50. roku života.
Pri podozrení na zväčšenie prostaty sú potrebné ďalšie dva testy:
• Retenčný test – do močového mechúra sa po vymočení zavedie cievka a zmeria sa objem moču, ktorý tam ešte zostal.
• Ultrazvukové vyšetrenie – pomocou ultrazvukových vĺn s vysokou frekvenciou sa zobrazí prostata a okolité orgány malej panvy.
• Cystoskopia – optické vyšetrenie močového mechúra so špeciálnym prístrojom.


Operácia
Pri močovej retencii (neúplné vyprázdňovanie mechúra) a ďalších chronických problémoch sa prostata odstraňuje operačnou cestou. Tou najbežnejšou je operáciu TURP (transuretrálna resekcia prostaty), keď sa do močového mechúra zavedie optický prístroj (cystoskop) a časti prostaty sa odstraňujú tenkým elektrickým skalpelom s drôtenou slučkou.

Pri tejto operácii nemožno vylúčiť poškodenie nervov, ktoré majú za následok impotenciu. Asi u 60 percent pacientov po TURP dochádza k retrográdnej ejakulácii, čo znamená, že spermie sa nedostanú do penisu, ale vtekajú do močového mechúra. Pociťovanie ejakulácie zostáva rovnaké, no objavujú sa problémy s oplodnením.


Liečba PMP prístrojom:


Popis:
Využíva sa protizápalový a hojivý účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický. Aplikuje sa sedením na aplikátore a prikladaním na oblasť podbruška.

Doporučené programy:
Liečba je doporučená programom P1 až do ústupu symptómov. Pri prevencii taktiež použite program P1. Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 15 až 25 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Podľa potreby do ústupu ťažkostí, používať i preventívne (1 krát denne).
 

Zápaly vajíčkovodov a vaječníkov

Image

Prehľad

Zápal vajíčkovodov a vaječníkov, príveskov maternice, sa označuje ako adnexitída. Mimoriadny význam adnexitídy pre ženu pozostáva z často zdĺhavého chorobného priebehu s obmedzením tak súkromného ako aj pracovného života a neposledne aj nebezpečenstvo trvalej neplodnosti.
Adnexitída sa prevažne objavuje kvôli zápalu vagíny, keď sa pridajú ďalšie faktory, ktoré umožňujú prechod pôvodcov, väčšinou baktérií, do maternice a vajíčkovodu. Ochorenie začína náhle silnými bolesťami v podbruší, horúčkou a značným pocitom choroby. Rýchlo nasadenou konzervatívnou terapiou možno zabrániť tak akútnym komplikáciám, ako aj prechodu do chronického štádia. Ak sa však už komplikácie vyskytli, alebo ak existuje chronická adnexitída, nedá sa operatívnej liečbe už väčšinou zabrániť.


Definícia
Pod adnexitídou rozumieme zápal vajíčkovodu a vaječníkov. Obidva orgány sa zahŕňajú pod pojem adnexy, ktorý znamená asi toľko ako prívesky maternice. Obidva vajíčkovody sú trubice hrubé asi ako ceruzka, ktoré vychádzajú po stranách maternice a svojím voľným lievikovitým koncom priliehajú k vaječníkom. Odtiaľ preberajú vajíčko a transportujú ho k maternici. Oplodnenie vajíčka nastáva už vo vajíčkovode.

Samostatný zápal vajíčkovodu by sa označoval ako salpingitída, samostatný zápal vaječníkov ako ooforitída. Pretože sa izolovaný zápal vaječníka takmer vôbec nevyskytuje, ale zápal vaječníkov vzniká prevažne kvôli zápalu vajíčkovodov, hovorí sa všeobecne o adnexitíde.


Pôvodca ochorenia
Adnexitída je prevažne následkom infekcie spôsobenej baktériami, zriedkavejšie vírusmi. Približne jedna tretina zápalov je spôsobená gonokokmi, pôvodcami gonorey resp. kvapavky. Vo väčšine prípadov sa však vyskytujú zmiešané infekcie, spôsobené napr. stafylokokmi, streptokokmi, baktériami koli, Chlamydiou trachomatis, klostrídiami a aj anaerobiontami, čiže baktériami, ktoré žijú bez kyslíka. Adnexitída je rovnako možná v rámci tuberkulózy – Mycobacteriom tuberculosis.


Častosť
Adnexitídou sú postihované hlavne ženy v plodnom veku medzi 20. a 35. rokom života. Častosť adnexitídy vo veľkej miere závisí od sexuálneho správania ako i od osobnej hygieny. U dievčat pred pubertou ako i u žien po menopauze, čiže po poslednom menštruačnom krvácaní, je adnexitída veľmi zriedkavá. Vychádza sa z toho, že cca. 10 % všetkých ochorení ženských pohlavných orgánov sú zápaly adnexov.


Terapia
Liečba adnexitídy nasleduje v prvom rade konzervatívne. Operatívne postupy sa naproti tomu používajú až pri zlyhaní konzervatívnych opatrení resp. pri komplikáciách. Pod konzervatívnou liečbou rozumieme podávanie liekov ako i nasadenie opatrení fyzikálnej terapie.

Aplikujú sa vlhké a teplé obklady na brucho, sedavé kúpele alebo krátkovlnná diatermia. Pod tým sa rozumie zahriatie tkaniva priložením elektromagnetického poľa. U pacientiek, u ktorých sa vyvinulo chronické štádium ochorenia, sa odporúča kúpeľný pobyt s bahennými kúpeľmi a zábalmi.


Komplikácie
Ak ochorenie prejde do chronického štádia, má to u postihnutých pacientiek za následok dlhodobé ťažkosti, ako napr. bolesti, a môže to viesť k trvalej neplodnosti.


Prognóza
Pri rýchlo nasadenej, úspešnej terapii je prognóza ochorenia dobrá. Cca. 80 % pacientiek sa ťažkostí zbaví vďaka konzervatívnej liečbe. Musí sa zabraňovať prechodu do chronického štádia.

Liečba PMP prístrojom:
Popis:
využíva sa protizápalový a hojivý účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický. Ak sa zápal vyskytol častejšie, doporučujeme i preventívne použitie.

Doporučené programy:
Pri silnej bolesti použite program P2 s vyšším analgetickým efektom, pokračovať v liečbe programom P1 až do ústupu zápalu. Pri prevencii použiť program P1. Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 12 až 25 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Až do ústupu zápalu, potom preventívne (1 aplikácia denne).


 

Infekcia močových ciest

Image

Príznaky
Bakteriálne infekcie močových ciest patria k bežným infekčným ochoreniam. Najčastejšie býva postihnutý močový mechúr a močová rúra.
• Zápal močového mechúra (cystitída) – pálivá bolesť pri nutkaní na močenie, po vyprázdnení sa ešte zhorší. Častejšie močenie a v menších dávkach (vo dne i v noci), niekedy s prímesou krvi, bežné sú bolesti v podbruší a v dolnej časti chrbta.
• Zápal močovej rúry (uretritída) – nepríjemné pocity v oblasti močového mechúra, častejšie močenie a zakalený moč, niekedy s trochou hnisu.


Rizikové skupiny
Infekcia dolných močových ciest je typické ochorenie určitého veku. Najčastejšie sa vyskytuje u sexuálne aktívnych žien od 20 do 50 rokov. Ženy bývajú postihnuté dvakrát častejšie ako muži a infekcia sa u nich môže zopakovať niekoľko ráz do roka. Frekvencia tohto ochorenia u mužov sa zvyšuje po 50. roku života v dôsledku zväčšovania prostaty. K ďalším rizikovým faktorom patria cukrovka, ochrnutie pri poranení chrbtice, nervové ochorenia (napr. roztrúsená skleróza), dlhodobé zavedenie močovej cievky a vrodené deformácie močového ústrojenstva.


Priebeh
Zápal močového mechúra má zvyčajne rýchly začiatok, pre ktorý sú typické bolesti pri nutkaní na močenie, sťažené vyprázdňovanie a malé množstvo vylúčeného moču, niekedy s prímesou krvi. Zápal močového mechúra zvyčajne vyvolávajú baktérie – najčastejšie Escherichia coli, ktoré bežne žijú v tráviacej sústave, odtiaľ preniknú do močových ciest a v močovom mechúre sa ďalej množia. Ženy sú postihnuté oveľa častejšie, pretože ženská močová rúra je dlhá najviac 5 cm, čo je oveľa menej v porovnaní s mužskou, ktorá má až 20 cm. K prenosu baktérií z oblasti konečníka k vonkajšiemu vyústeniu močovej rúry najčastejšie dochádza pri pohlavnom styku alebo pri utieraní po stolici. Príčinou zápalu môžu byť aj mikroorganizmy prenosné pohlavným stykom, napr. chlamýdia.

Zápal močovej rúry má pomalší priebeh a miernejšie príznaky. U mužov sa väčšinou prejavuje nepríjemnými pocitmi v oblasti penisu a výtokom hlienu alebo hnisu, čo je sprievodným znakom chlamýdiovej infekcie, kvapavky a iných pohlavných chorôb. U žien je uretritída zvyčajne súčasťou infekcie pošvy. K svrbeniu a ďalším sprievodným znakom zápalu pošvy sa pridružuje časté a bolestivé močenie.


Čo robiť
Pri ťažkostiach čo najskôr navštívte lekára. Bolesť a pálenie môže zmierniť teplý sedací kúpeľ. Pite aspoň 8 – 10 pohárov vody denne, aby sa moč dostatočne zriedil. Alkohol a káva dráždia sliznicu mechúra, preto sú nevhodné.


Prevencia
Ženám, ktoré prekonajú viac ako tri zápaly močového mechúra ročne, sa zvyčajne odporúča dlhodobé užívanie nízkych dávok antibiotík. Ďalšie preventívne opatrenie, najmä u žien, možno zhrnúť do niekoľkých rád:
• pite aspoň 8 – 10 pohárov vody denne, aby sa zvýšil prietok cez močové cesty a lepšie sa odplavovali baktérie
• pred pohlavným stykom sa vymočte a vypite pohár vody. Ak sa vymočíte do jednej hodiny po styku, z močových ciest sa odplavia aj prípadné baktérie
• starostlivo dodržiavajte hygienu. Po stolici sa utierajte spredu dozadu, aby sa baktérie neprenášali smerom k močovej rúre
• oblasť ústia močovej rúry vždy osušte. Noste bavlnenú spodnú bielizeň, nenoste tesné a priliehavé nohavice ani iné tesné oblečenie. Nezostávajte v mokrých plavkách
• nepoužívajte dezodoranty na pošvu ani peny do kúpeľa, parfumované mydlá a iné dráždivé toaletné prostriedky
• pred chlamýdiovou infekciou a inými pohlavnými chorobami, ktoré sú často príčinou infekcií močových ciest, chráni bezpečný sex


Liečba PMP prístrojom:
Popis:
Využíva sa protizápalový a hojivý účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický. Ak sa zápal vyskytol častejšie, doporučujeme i preventívne použitie.

Doporučené programy:
Pri silnej bolesti použite program P2 s vyšším analgetickým efektom, pokračovať v liečbe programom P1 až do ústupu zápalu. Pri prevencii použiť program P1. Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 5 až 8 Hz (analgetické) alebo 15 až 25 Hz (protizápalové).

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Až do ústupu zápalu, potom preventívne (1 aplikácia denne).

Nočné pomočovanie detí

Image

Pomočovanie v noci je u malých detí celkom bežné. Našťastie väčšina chlapcov a dievčat z mokrých pyžamových nohavíc vyrastie. Ale kým k tomu dôjde, musia rodičia podniknúť zopár preventívnych krokov.

Akoby sa nič nestalo
Nemali by ste dieťa chváliť, keď prespí celú noc bez „nehody“, ale ani ho karhať, že sa pomočilo. Jednoducho bez slova vymeňte posteľnú bielizeň. Akékoľvek komentáre sú zbytočné a ešte väčšmi zhoršujú situáciu.


Čisté obliečky
Väčšie deti skúste presvedčiť, aby samy vymenili obliečky. Musíte to zariadiť tak, aby to zvládli. Zakaždým by ste mali mať poruke gumenú podložku prikrytú mäkkou látkou, aby ju dieťa mohlo dať na mokré miesto. A musíte mať pripravenú suchú pyžamu. Keď dieťa urobí všetko samo, bude sa cítiť ako dospelé.


Alarmy
Zvuk vyvoláva podmienený reflex. Dieťa sa zobudí, keď premočí špeciálne prestieradlo a po určitom čase sa na základe podmieneného reflexu prestane celkom pomočovať. Plný mechúr sa preň stane signálom, aby sa zobudilo.

U väčšiny detí možno pozorovať účinky tejto metódy približne po 60 dňoch. Dá sa povedať, že ak sa dieťa nepomočilo tri týždne, je vyliečené.


Posilňovanie svalov mechúra
Užitočnou metódou je aj posilňovanie mechúra. Ak dieťa počas dňa močí príliš často, môžu mu pomôcť cviky zlepšujúce činnosť svalov mechúra. Zároveň sa odporúča, aby ste dieťaťu počas dňa dávali veľa piť a súčasne ho presvedčili, že by nemalo chodiť tak často na záchod.


Rola rodiča je dôležitá
Rodičia musia prejaviť trpezlivosť, pochopenie a zdravý rozum.

Deti spravidla vyrastú z nočného pomočovania. V období puberty naň trpí už len 1 – 2 % chlapcov a dievčat.


Na záver
Tieto metódy sa dajú používať len vtedy, keď sa uistíte, že nočné pomočovanie nie je dôsledkom patologickej chyby močového ústrojenstva alebo metabolického ochorenia. To však môže zistiť iba lekár na základe nevyhnutných laboratórnych testov (analýzy moču a ultrasonografie močových ciest či pohlavných orgánov) a celkového stavu dieťaťa.


Liečba PMP prístrojom:


Popis:
Aplikáciou PMP využívame spazmolytický a protizápalový efekt, takže ovplyvňujeme i prípadný zápalový proces. Pre expozíciu celkového vegetatívneho systému a ovplyvnenie psychicky podmieného pomočovania aplikujte taktiež na oblasť 25.

Doporučené programy:
Použite program P1 s výrazne hojivými účinkami. Pri programe P3 využívajte frekvencie od 15 do 25 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Do ústupu problémov, preventívne 1 krát denne.

Detská mozgová obrna

Image

Detská mozgová obrna - DMO


Detská mozgová obrna je diagnóza a poškodenie, ktoré sa veľmi výrazne podieľa na vzniku kombinovaných postihnutí. Jej dôsledkom je spravidla okrem telesného postihnutia aj narušenie komunikačnej schopnosti, zmyslové postihnutie, mnohokrát aj mentálne postihnutie a poruchy správania.

Mnohí lekári sa zhodujú v názore, že pri zistení tejto diagnózy, resp. poruchy možno akosi automaticky očakávať kombinované postihnutie. Je to neprogresívne postihnutie s možnosťou zmeny determinovanej vývinom a zrením centrálneho nervového aparátu (CNS). Vzniká z poškodenia mozgu pred jeho „dozretím“.


Príčiny DMO


- v prenatálnom období ochorenia matky počas tehotenstva, nedostatočná výživa, röntgenové žiarenie, nadmerné duševné zaťaženie, inkompatibilita Rh faktorov, genetické činitele, rubeola matky, ľadvinové ochorenia a poruchy krvného obehu u matky, vedúce k hypoxii plodu
- v perinatálnom období komplikácie pri pôrode, nedonosenosť či prenosenosť plodu,
- v postnatálnom období všetky infekcie* dieťaťa do veku asi 6 mesiacov, keď ešte nie je vytvorená hematoencefalická bariéra a pri infekcii tak prenikajú toxíny bez prekážky z krvi do mozgu.

*- možné sú i následky očkovacích vakcín, najmä MMR

DMO sa prejavuje spastickou alebo nespastickou formou.


Spastická forma DMO


znamená, že svaly majú patologicky trvalé zvýšený svalový tonus. Vyskytuje sa v týchto variáciách:
Diparetická forma postihuje dve (obyčajne dolné) končatiny a môže byť „klasického typu“, alebo menej spastická – paukospastická. Postihnutý chodí po špičkách v dôsledku stiahnutia lýtkových svalov.
Hemiparetická forma sa manifestuje ochrnutím oboch pravých alebo ľavých končatín. Noha má stiahnutý lýtkový sval, ruka je ohnutá v lakťovom kĺbe, chrbátom predlaktia a ruky je otočená hore. Ruka s prstami môže byť ohnutá smerom dolu a palec je pritiahnutý k dlani.
Triparetická forma postihuje obyčajne obe nohy a jednu ruku.
Kvadruparetická forma je ťažším typom niektorej z uvedených foriem.


Nespastická forma DMO
znamená, že svaly majú trvalé patologicky znížený svalový tonus. Vyskytuje sa v týchto variáciách:

Hypotonická forma je typická znížením svalového napätia, v dôsledku ktorého sú končatiny abnormálne ohybné. Je determinovaná vývinom a zrením mozgu a CNS a čoskoro sa mení na iné formy. Skoro všetky ťažké oligofrénie perinatálnej etiológie sa prejavujú aj hypotóniou.
Dyskinetická forma sa prejavuje patologicky rýchlym a neovládateľným striedaním napätia a uvoľnenia svalstva v postihnutých oblastiach.
Typickými príznakmi sú aretóza – prudké nepotlačiteľné vlnité pohyby a chorea – drobné mimovoľné neovládateľné trasľavé pohyby.


Charakteristické príznaky DMO (pre všetky formy):

- poruchy hybnosti,
- oneskorený motorický vývin,
- zvýšený masseterov reflex,
- poruchy okohybného aparátu a zraku (najmä strabizmus),
- poruchy reči, ako je dyzartria, zajakavosť, mutizmus, oneskorený vývin reči,
- hypersalivácia (nadmerná slinivosť),
- epileptické záchvaty,
- časté zníženie intelektových schopností pod normu,
- neurotické a afektívne poruchy,
- malá odolnosť voči infekciám a intoxikáciám.

 

UPOZORNENIE:V prípade súčasného výskytu epilepsie sa magnetoterapia nesmie aplikovat na oblast hlavy (jedine so súhlasom odborného lekára), aplikácia od ramien dole je možná a naopak veľmi vhodná. 

 

Liečba PMP prístrojom:


Popis:
Najlepšie je začať s liečbou čo najskôr. Aplikovať na hlavu a celú chrbticu. Taktiež aplikovať na všetky časti tela, na ktorých sú poruchy hybnosti.

Doporučené programy:
Použiť program P1, aplikovať dlhodobo, je možné taktiež použiť program P3 s rozsahom frekvencií 4 až 10 Hz

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu?
Dlhodobo, celoživotne
 

Bronchitída

Image

Príznaky


Akútna bronchitída – sťažené dýchanie, časté záchvaty kašľa s produkciou žltého alebo sivého hlienu, bolesť v hornej časti hrudníka, ktorá sa zhoršuje pri kašli, niekedy teplota, bolesť v krku a ďalšie chrípkové príznaky.

Chronická bronchitída – kašeľ s produkciou hlienu, ktorý trvá dlhšie ako tri mesiace a najmenej dva roky po sebe sa vracia, sipenie a dýchavičnosť, prípadne úbytok hmotnosti.


Rizikové skupiny


Akútnu bronchitídu môže dostať každý, najčastejšie ako komplikáciu nádchy alebo chrípky. Chronická bronchitída je rozšírená u fajčiarov, najmä v strednom a staršom veku a u ľudí žijúcich v prostredí so znečisteným vzduchom.


Priebeh


Akútna bronchitída je ochorenie chrípkovej a nádchovej sezóny. Keď sa vírusové ochorenie dostane do pľúc, môže k nemu pribudnúť bakteriálna infekcia. Dôjde k zápalu slizníc dýchacích ciest, zvýši sa tvorba hustého lepkavého hlienu, ktorý upcháva dýchacie cesty. Kašeľ pomáha odstraňovať hlien a spriechodňovať pľúca, ale ruší pri spánku a spôsobuje bolesť v hornej časti hrudníka.

Bronchitída zvyčajne ustúpi v priebehu dvoch až troch týždňov. Ak trvá dlhšie ako tri mesiace alebo sa stále vracia, hovoríme o chronickej bronchitíde, ktorá môže viesť k chronickej obštrukčnej bronchopulmonálnej chorobe (CHOCHBP), ktorej výsledkom je emfyzém (rozdutie pľúc).


Čo robiť


Pite veľké množstvo tekutín, aby hlien nebol taký mazľavý. Zdržiavajte sa v teple a doprajte si výdatný odpočinok. Používajte zvlhčovače vzduchu. Možno použiť aj niektoré voľnodostupné lieky na vykašliavanie. Kašeľ je však na vyčistenie pľúc nevyhnutný. Ak si na hrudník pritisnete vankúš, zmierni to bolesť pri kašli. Prestaňte fajčiť a vyhýbajte sa zafajčeným priestorom.


Prevencia


Bronchitíde nemožno predísť, ale je vhodné urobiť niektoré opatrenia. Odporúča sa očkovanie proti chrípke, najmä starším osobám a ľuďom s vysokým rizikom bronchitídy. Vyhýbajte sa kontaktu s chorými v okolí, pravidelne si umývajte ruky, najmä po pobyte na verejných miestach. Pri vysokom stupni znečistenia ovzdušia nevychádzajte von a nevetrajte. Ak pracujete s dráždivými látkami, používajte ochranné pomôcky.


Liečba PMP prístrojom:


Popis:
Pulzné magnetické pole má na chronické ochorenia dýchacích ciest veľmi dobrý účinok. Využíva sa protizápalový, spazmolytický a hojivý efekt PMP. Aplikujte na celú oblasť hrudníka.

Doporučené programy:
Použiť program P1 pre jeho hojivý efekt, je možné taktiež použiť program P3 s rozsahom frekvencií 15 až 20 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu?
Do ústupu akútnych symptómov, potom preventívne.
 

Bolesti v krížoch

Image

Všeobecné informácie
Bolesti v iliosakrálnom kĺbe – nazývané aj bolesti v krížoch – sa týkajú kĺbov krížovej a bedrovej kosti. Príčiny týchto ťažkostí môžu byť veľmi rôzne, takže pri udaní bolestí v krížoch sú na objasnenie príčiny potrebné rozsiahle vyšetrenia. Bolesť v krížoch tak môže byť vyvolaná degeneratívne, zápalovo, neoplasticky v rámci nádorového ochorenia, funkčne alebo traumaticky zranením. Diagnóza sa stanovuje na základe telesného, neurologického a laboratórne-chemického vyšetrenia, ako aj pomocou röntgenovej techniky. Terapeuticky sa zavádza liečba bolestí pomocou fyzioterapie a liekov. Na druhej strane musí byť liečené možné základné ochorenie.


Príčiny a diferenčné diagnózy
Bolesti v krížoch môžu byť podmienené rôznymi príčinami. Základom bolestí iliosakrálneho kĺbu je často iné ochorenie. Rozlišujú sa vrodené a získané ochorenia.

K vrodeným ochoreniam patrí dedičná spondylitis ankylosans, ktorá sa nazýva aj Bechterevova choroba alebo morbus Bechterev. Ide tu o chronicky zápalové ochorenie. Príčina je neznáma, avšak vo viac ako 90 % existuje genetická predispozícia a asociácia k HLA-B27, dedičnému tkanivovému antigému, ktorý sa dá určiť v krvi. Nočné bolesti v krížoch sú v rannom štádiu smerodatným symptómom.

Získané ochorenia, ktoré sú spojené s bolesťami iliosakrálneho kĺbu, môžu byť podmienené zápalom, látkovou výmenou alebo degeneráciou, alebo môžu byť vyvolané tumormi. V rámci zápalových ochorení sa bolesti v krížoch objavujú pri reumatických ochoreniach, pri chronicky zápalových črevných ochoreniach typu Crohn ako aj pri bakteriálnych infekciách. Po bakteriálnych infekciách sa hovorí o reaktívnej artritíde. Najčastejšími príčinami sú tu urogenitálne infekty spôsobené chlamýdiami, gonokokmi a ureoplazmami, ako i hnačkovité ochorenia spôsobené pôvodcami ako salmonely, šigely a yerzínie. Napriek infekčným pôvodcom tu pritom ide o čistý kĺbový zápal, to znamená, že nie sú dokázateľní žiadni pôvodcovia. V priebehu jedného roku sa zápal väčšinou vylieči.

U asi jednej tretiny postihnutých sa vyvíja chronické ochorenie (morbus Reiter). Pri Reiterovom syndróme sa objavuje zápal uretry, väziva a kĺbu, ako aj kožné zmeny na dlaniach a chodidlách, zriedkavejšie aj s horúčkou a účasťou vnútorných orgánov.
Postihnuté skupiny
Bolesti v krížoch v rámci degeneratívnych ochorení sa objavujú skôr u starších pacientov a možno ich nájsť napríklad v rámci pokročilej osteoporózy a artrózy. Artróza je degeneratívne kĺbové ochorenie, ktoré vzniká nepomerom medzi stavom daného kĺbu a jeho namáhaním. Príčinami sú okrem iného nadváha, veľmi ťažká práca a zápalové kĺbové ochorenia. Iliosakrálny syndróm vyplýva z blokovania krížovo-bedrových kĺbov spôsobeného preťažením, uvoľnením resp. je spôsobený reflektoricky pri ochoreniach medzistavcových platničiek.

Existuje aj funkčná bolesť v krížoch, ktorá vzniká nesprávnym držaním a chybným zaťažovaním.


Terapia
Terapia bolestí v krížoch pozostáva v prvom rade z fyzioterapeutických opatrení, ako medikamentóznej liečby bolestí. Pri bolestiach v iliosakrálnom kĺbe ako sprievodnom prejave iných ochorení by mala súčasne nasledovať liečba základného ochorenia.

Pri Bechterevovej chorobe je pre prognózu rozhodujúca včasná diagnóza. Terapeuticky stojí v popredí fyzikálna terapia s posilňovaním chrbtového svalstva slúžiaca na prevenciu proti typickému vychýleniu a stuhnutiu chrbtice ako aj na prevenciu proti bolestiam.

Pri degeneratívne podmienených bolestiach v krížoch je popri fyzioterapii a liečbe bolestí úspešné užívanie kalcia, vitamínu D a eventuálne kalcitonímu – podobne ako pri liečbe osteoporózy. Pri akútnych bolestiach môže pomôcť a opäť umožniť pohyblivosť lokálna injekcia obsahujúca prípravky proti bolesti, takzvané lokálne anestetiká.

Fyzioterapeutické možnosti sú veľmi rôznorodé. Siahajú od aplikácie tepla – napríklad pomocou bahenných zábalov – cez manuálnu terapiu na vyriešenie blokácie a na uvoľnenie svalov až po liečbu reflexných zón, podvodnú gymnastiku, liečbu krátkymi vlnami a liečbu ultrafialovými lúčmi resp. liečenie stimulačným prúdom. Fyzioterapiou by sa mala dosiahnuť nebolestivosť a obnovenie kĺbovej funkcie. Dôležité je vedenie pacientov k posilňovaniu svalov a k vyhýbaniu sa pôvodnému a chybnému držaniu tela.


Komplikácie
Najdôležitejšou komplikáciou osteoporózy je fraktúra, čiže zlomenina kosti bez toho, aby sa stal úraz. U žien s postklimakterickou osteoporózu sa obzvlášť často objavujú fraktúry chrbtice; pri stareckej osteoporóze, na ktorú môžu ochorieť obe pohlavia, sú mimoriadne časté fraktúry krčka stehnovej kosti. U starých pacientov pristupuje ešte i to, že kvôli ochoreniam kardiovaskulárneho aparátu, napr. pri príliš nízkom tlaku, a kvôli spomalenej reakčnej schopnosti, sa častejšie než v mladšom veku vyskytujú pády, ktoré okrem toho nemôžu byť zachytené málo trénovaným svalstvom. Vtedy sa hovorí o „nechránenom padaní“. U pacientov s osteoporózou je takéto „nechránené padanie“ obzvlášť často komplikované fraktúrami.


„Čo môžeme robiť sami?“


Dôležitá je rýchla diagnostika na stanovenie príčin bolesti v krížoch. Ak ide o degeneratívne alebo pozápalovo podmienené bolesti iliosakrálneho kĺbu, môže byť pomocou fyzioterapeutických opatrení často docielená nebolestivosť. Po inštruktáži školených fyzioterapeutov môže pacient samostatne prevádzať relaxačné, uvoľňujúce alebo posilňujúce cvičenia. Aj aplikácie tepla a vodné cvičenia sa dajú prevádzať samostatne. Dôležitý je však najprv dohovor s ošetrujúcim lekárom a inštruktáž k samostatným cvičeniam, aby sme sa vyhli chybnému zaťažovaniu.


Liečba PMP prístrojom:


Popis:
Využíva sa protizápalový a myorelaxačný účinok pulzného magnetického poľa a pri bolesti taktiež účinok analgetický.

Doporučené programy:
Liečba je doporučená programom P2 až do ústupu bolesti. Pokračovať programom P1.Pri prevencii taktiež použite program P1. Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 10 až 25 Hz pri akútnej bolesti 5 až 8 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:
3-4 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Podľa potreby do ústupu ťažkostí, používať i preventívne (1 krát denne).
 

ARTRÓZA KOLENA

Image

Artróza kolena je dnes jedno z najčastejších ochorení kĺbov a patrí medzi najdiskutovanejšie zdravotné problémy súčasnosti. Postihuje až 12% obyvateľstva.


Čo je artróza?
Artróza je dlhotrvajúce a pomaly sa vyvíjajúce ochorenie jedného alebo viacerých kĺbov, kedy sa opotrebováva predovšetkým kĺbová chrupavka. Najčastejšie sú postihnuté kolenné a bedrové kĺby, ktoré sú aj najviac namáhané. Artróza začína zanikaním kĺbovej chrupavky, následne dochádza k zmenám aj v susedných kostiach so zničením kĺbu. Následkami je nehybnosť a bolesti kĺbu, ako aj narastajúca deformácia. Prvé zmeny sa začínajú vyskytovať medzi 20.-30. rokom života, s vekom sa postupne problémy prehlbujú.


Prečo vzniká artróza?
Pri mnohých ochoreniach nie je vždy možné určiť vyvolávajúcu príčinu, hoci inokedy je prítomná určitá situácia alebo faktor, ktoré vysvetľujú vznik ochorenia.

Na základe toho môžeme artrózu rozdeliť na:
• Primárnu alebo idiopatickú: jej pôvodná príčina je neznáma a vzniká spolupôsobením série faktorov
• Sekundárnu alebo druhotnú pri nasledujúcich okolnostiach:
• Úrazy a kostné zlomeniny, vzniknuté často mnoho rokov pred prepuknutím ochorenia.
• Vrodené ochorenia alebo poruchy vývinu ako vrodené luxácie (vykĺbenia), nerovnaká dĺžka končatín či niektoré choroby látkovej premeny.
• Kostné choroby z nadmerného ukladania vápnika do kostí, pre poruchy prekrvenia, dna, infekcie či Pagetova choroba.
• Ďalšie ochorenia ako diabetes mellitus, hypotyreóza alebo postihnutie nervových vlákien, ktoré inervujú daný kĺb.


Príčiny
Artrózu spôsobujú rôzne faktory, ale zvyčajne vzniká práve následkom preťažovania kĺbov. Touto chorobou najčastejšie trpia ľudia s nadváhou, či ťažko pracujúci. Veľkú časť pacientov tvoria aj športovci. Práve úrazy alebo drobné poranenia sú počiatočným impulzom k rozvoju choroby.


Symptómy
Typickými symptómami ochorenia sú bolesti a nehybnosť kĺbov. Bývajú citlivé na chlad, napríklad pri zmene počasia. Bolesť sa dostavuje aj pri namáhavej činnosti. Pri artróze kolena je napríklad veľmi namáhavé chodenie po schodoch hore a dole, z kopca, či po nerovnom teréne. Pri iných činnostiach sa problémy nemusia vyskytnúť (bicyklovanie). Vtedy hovoríme o tzv. štartovacej bolesti. Neskoršie sa dostaví stuhnutosť kĺbov pri začiatku pohybu, ktorá aktivitou postupne mizne. Pri zhoršovaní sa ochorenia pretrváva bolesť aj pri vlastnom pohybe a neskôr aj v kľude.

Artróza vo väčšej miere postihuje ženy ako mužov. Tie cítia bolesť oveľa intenzívnejšie a nepríjemnejšie ako muži.

Najčastejším ochorením je gonartróza – ochorenie kolenných kĺbov. Aj toto ochorenie postihuje viacej ženy ako mužov, hlavne v strednom a vyššom veku. Vyskytuje sa u ľudí s nadváhou, ale aj u tých, ktorí prekonali úraz kolenných kĺbov alebo po operácii v oblasti kolena.

Artróza je ochorenie, ktoré spôsobuje mnoho problémov, v súčasnej dobe sa stáva čoraz častejším ochorením. Vo vyššej miere postihuje ženy a spôsobuje nepríjemné bolesti. Je preto dôležité liečiť nielen samotnú artrózu, ale aj bolesť, aby sa pacient mohol vrátiť do normálneho života.

Prevetívnym prostriedkom proti vzniku tohoto ochorenia sú magnetoterapeutické bandáže a magnetoterapeutické  a ionizačné náramky prípadne hodinky s ionizačným náramkom !


LIEČBA PULZNÝM PRÍSTROJOM:


Popis:
Využíva sa analgetický efekt PMP, po ústupe bolesti protizápalový, vazodilatačný a hojivý efekt pulzneho prístroja.

Doporučené programy:
Použiť program P2 pre zmiernenie bolesti, potom pokračovať programom P1, je možné taktiež použiť program P3 s rozsahom frekvencií 5 až 10 Hz pri akútnom bolestivom priebehu, pri chronickom priebehu použiť frekvencie 10-25 Hz a taktiež REGENERÁCIA 1-5.  

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu ?
Do ústupu bolestí, potom preventívne 1-2 aplikácie denne.

ARTRÓZA RAMENA

Image


Prehľad
Pod artrózou rozumieme ireverzibilné poškodenie kĺbu, ktoré je často spôsobené jeho nesprávnym namáhaním. Môže k tomu dôjsť aj po zraneniach alebo pri vrodených defektoch chrupavky. Artróza začína zanikaním kĺbovej chrupavky, vzápätí dochádza v susedných kostiach k prestavbovým procesom so zničením oblasti kĺbu. Následkami sú bolesti a neohybnosť kĺbu, rastúca deformácia v konečnom štádiu môže kĺb celkom skostnatieť.


Definícia
Pod artrózou rozumieme ochorenie kĺbovej chrupavky, ktoré je spojené so zmenou kosti susediacej s chrupavkou a ktoré spôsobuje bolesti, opuchy, obmedzenie pohybu a deformáciu kĺbov. Preto artróza patrí medzi degeneratívne kĺbové ochorenia.

Vznik
Nepomer medzi záťažou a schopnosťou chrupavky niesť záťaž spôsobuje zanikanie chrupavkového tkaniva. Tento nepomer môže vzniknúť buď dedične podmienenou poruchou chrupavky, ako napr. pri artróze medzičlánkových kĺbov prstov rúk, alebo aj chybným zaťažovaním chrupavky. Napr. postavenie nôh do X (valgózne postavenie) kolien alebo len eventuálne vrodené ľahké chybné postavenie bedrových kĺbov môže teda viesť k nerovnomernej záťaži, a tým k artróze príslušných kĺbov. Aj poškodenia chrupaviek spôsobené dávnejšími úrazmi alebo aj operácie kĺbov môžu spôsobiť artrózu. Pri kĺboch, ktoré musia niesť telesnú hmotnosť, ako kolená, bedrá alebo chrbtica, zohráva dôležitú úlohu aj na nadváha.

Chorá chrupavka sa odiera, až kým nie je dosiahnutá kosť. Trochu ako podporná reakcia kosť rastie okolo chorého kĺbu a tvorí výbežky, takzvané osteofyty. Tým dochádza k deformáciám a hrčkovitému zhrubnutiu postihnutých kĺbov. Odratý chrupavkový a kostný materiál spôsobuje zápal okolitej kĺbovej blany (detritussynovitis). Tým môže dochádzať k stálemu prehrievaniu a červeneniu kĺbov. Okrem toho môže vzniknúť kĺbová vodnatieľka. Nazývame to aj aktivovanou formou artrózy.

Spolu s vekom rastie aj riziko artrózy. Zatiaľ čo len 4 % 20-ročných má artrózu, u viac ako 70-ročných ľudí sa artróza vyskytuje v 70 %. Ženy sú ňou postihované častejšie.

Symptómy
Typickými symptómami sú bolesti a nehybnosť kĺbov. Tieto bolesti silnejú pri studenom a vlhkom počasí a pri záťaži. Bolestivá je hlavne záťaž ako chodenie hore a dolu schodmi pri artróze kolenného kĺbu. Naproti tomu je bicyklovanie možné väčšinou bez problémov. Pre artrózu je typická aj takzvaná bolesť v návaloch. To znamená, že po dlhšom odpočinku sú prvé pohyby bolestivé a zlepšujú sa až po niekoľkých metroch. Tým sa artróza odlišuje od zápalových ochorení, ktoré väčšinou vykazujú predovšetkým ranné bolesti. Aj ranná strnulosť kĺbov, ktorá pri zápalových ochoreniach ako aj pri reumatickej artritíde často trvá niekoľko hodín, sa pri artróze objavuje len chvíľu, až kým sa kĺby nerozhýbu. V ďalšom priebehu artrózy dochádza odieraním chrupavky k podráždeniam kĺbu spojených s opuchmi a výpotkami, a neskôr aj k deformáciám kĺbov.

Röntgenové vyšetrenie
Na röntgenovej snímke sa pri artróze ukážu typické zmeny, preto je röntgen najdôležitejším dodatočným vyšetrením na diagnostikovanie artrózy. Pritom sa však zmeny na röntgenovej snímke s ťažkosťami pacienta paralelne nezhodujú.

typické zmeny na röntgenových snímkach:
• zúžená kĺbová štrbina
• tvorba čiastočne rohovitých výbežkov kosti (osteofyty)
• zhrubnutie kosti okolo chrupavky (subchondrálna sklerotizácia)
• kostné defekty pod chrupavkou v hlavnej línii zaťaženia


Operácie
Konečnou terapiou artrózy je často až umelá náhrada kĺbu, čiže totálna endoprotéza (TEP). Táto sa najčastejšie robí na bedrovom a zriedkavejšie na kolennom kĺbe. O správnej dobe pre umelú náhradu kĺbu sú pri artróze rozhodujúce bolesti pacienta a menej röntgenová snímka, ktorá niekedy môže byť silne zmenená už aj pri málo poškodených pacientoch.

Pretože umelé kĺby nevydržia večne (bedrové kĺby vydržia asi 15 rokov) a možno ich vymeniť len raz a vtedy už s kratšou životnosťou, odďaľuje sa táto doba čo najdlhšie obzvlášť u mladých ľudí. Preto sa u týchto ľudí čo najdlhšie pokúšajú o vyššie uvedené a nie operatívne opatrenia.

Prevetívnym prostriedkom proti vzniku tohoto ochorenia sú magnetoterapeutické bandáže a magnetoterapeutické a ionizačné náramky prípadne hodinky s ionizačným náramkom !


LIEČBA PULZNÝM PRÍSTROJOM DIMAP:


Popis:
Využíva sa analgetický efekt PMP, po ústupe bolesti protizápalový, vazodilatačný a hojivý efekt pulzného poľa vytváraného prístrojom.

Doporučené programy:
Použiť program P2 pre zmiernenie bolesti, potom pokračovať programom P1, je možné taktiež použiť program P3 s rozsahom frekvencií 5 až 10 Hz pri akútnom bolestivom priebehu, pri chronickom priebehu použiť frekvencie 10-25 Hz ako i program REGENERÁCIA 1-5.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu ?
Do ústupu bolestí, potom preventívne 1-2 aplikácie denne.
 

ASTMA

Image

Priedušková (bronchiálna) astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Prejavuje sa záchvatmi prevažne suchého, dráždivého kašľa, pocitom dychovej tiesne a počuteľným dýchaním (piskot, chripenie a pod.). Príčinou zápalu dýchacích ciest pri astme je najčastejšie alergia. Preto sa astma najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí už mali iné alergické prejavy (napríklad ekzém, žihľavku, alergickú nádchu..). Niekedy však môže byť prvým prejavom alergie práve astma a ostatné prejavy sa môžu, ale aj nemusia neskôr pridružiť. Aj vznik astmy súvisí s genetikou (vrodené vlohy) a faktormi životného prostredia a životného štýlu. Samotný priebeh ochorenia ovplyvňuje životospráva, stres, infekcie (najčastejšie vírusové), a dodržiavanie preventívnych opatrení a liečebného plánu. Astma sa síce môže vyskytnúť v každom veku, predovšetkým však ide o ochorenie mladých dospelých, a žiaľ aj detí.


Vyvolávače a spúšťače astmy
Hoci každým rokom spoznávame chorobné pochody a zmeny pri astme stále podrobnejšie, jednoznačná odpoveď na to, čo spôsobuje astmu, zatiaľ neexistuje. Neustále sa zhoršujúce životné prostredie je iste jednou z príčin a "priťažujúcich" faktorov. Má vplyv predovšetkým na tých ľudí, ktorí bývajú vo veľkých mestách a v oblastiach so zhoršeným životným prostredím. Zvýšené riziko vzniku astmy je u tých ľudí, ktorých rodičia mali astmu alebo iné alergické ochorenie - alergickú nádchu a ekzém. Príčinou astmy sú vrodené predpoklady spolu so zhoršeným životným prostredím.

Pravdepodobne ste si už všimli, že v určitom prostredí, alebo ročnom období sa Vám darí lepšie, v inom zasa horšie. Váš stav sa môže meniť aj podľa fyzickej námahy, stresu, počasia, alebo po kontakte s určitými látkami. Faktory a látky, ktoré prispievajú ku tomu, že sa behom života prejaví vaša vrodená vloha k chorobe, sa nazývajú vyvolávače. Faktory a látky, ktoré už prítomnú chorobu zhoršujú, prípadne ju opätovne vyvolávajú, ak už bola liečbou utlmená, sa nazývajú spúšťače.


Príznaky
• pocit dychovej tesnosti
• sipenie pri výdychu
• záchvaty kašľa
• dusenie
• v ťažkých prípadoch – fialkasté sfarbenie pier, prstov a nechtových lôžok, zväčšujúca sa dýchavičnosť


Priebeh
Astma sa zvyčajne prejaví v ranom detstve, ale u niektorých až v dospelosti, či dokonca v starobe. Dýchacie cesty astmatika sú ustavične v štádiu zápalu a sú precitlivené na bežné neškodné látky, napr. peľ, prach či zvieraciu srsť.

Pri astmatickom záchvate sa stiahnu hladké svaly. Vznikne zápalová reakcia, opuch sliznice a začne sa produkovať mazľavý hlien, ktorý upcháva priedušky. Tým sa poruší výmena plynov medzi pľúcnymi mechúrikmi a vonkajším prostredím, čo vedie k nedostatku kyslíka v celom tele. Tento stav spôsobí nepríjemnú dýchavičnosť a pocit dusenia.


Čo robiť
Ak máte podozrenie, že vy alebo vaše dieťa má astmu, choďte k lekárovi, aby vás vyšetril. Naučte sa spoznávať príznaky prichádzajúceho záchvatu. Užite lieky a pokúste sa zachovať pokoj, lebo panika stav ešte zhoršuje. Pitie tekutín pomáha uvoľňovať hlien. Vhodnejší nápoj ako voda je čaj, lebo upokojuje a navyše obsahuje xantíny, ktoré rozšijú priedušky. Dýchanie uľahčí poloha v sede s miernym predklonom. Kašľom sa dýchacie cesty čistia od hlienu.


Liečba
Astma má u každého človeka inakší priebeh, preto liečba je prísne individuálna.


Prevencia
Väčšine záchvatov možno zabrániť životosprávou. Zapisujte si látky, ktoré vám spôsobujú záchvaty. Počas peľovej sezóny a v čase chladu zbytočne nevychádzajte von. Ak musíte niekam ísť, môžete maskou na tvári zabrániť vdychovaniu chladného vzduchu a alergénov. Do bytu si zaobstarajte čistiacu techniku najlepšie so zápornou ionizáciou, ktorá garantuje 100% záchyt nečistôt (napríklad prístroj BIG POWER z našej ponuky), klasický vysávač nieje vhodný ani pre zdravých ľudí. Obmedzte klimatizáciu pričom je dôležite aby mala zabudovaný ionizátor.

Obmedzte lapače prachu: koberce a záclony, pokiaľ ich neviete bezpečne čistiť. Nefajčite a vyhýbajte sa zafajčeným priestorom. Je dôležité spolupracovať s lekárom pri vytváraní efektívneho spôsobu liečby. Bohužiaľ názory odborníkov na správny spôsob liečby sa rôznia.

Podľa našich skúseností je pre prevenciu a ľahký priebeh ochorenia dôležitý čistý vzduch plný záporných iónov!


LIEČBA PULZNÝM PRÍSTROJOM:


Popis:
Pulzné magnetické pole má na chronické ochorenia dýchacích ciest veľmi dobrý účinok. Využíva sa protizápalový, spazmolytický a hojivý efekt PMP. Aplikujte na celú oblasť hrudníka.

Doporučené programy:
Použiť program P1 pre jeho hojivý efekt, je možné taktiež použiť program P3 s rozsahom frekvencií 15 až 20 Hz, ďalej je potrebné používať program REGENERÁCIA 1-5.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu ?
Do ústupu akútnych symptómov, potom preventívne.
 

ARTRÓZA BEDROVÉHO KĹBU

Image

Atróza bedrového kĺbu alebo tiež  osteoartróza je chronické zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje chrupavku aj kosť

• chrupavka sa stenčuje a stráca hladký povrch;
• kosť nadmerne tvrdne, začína mať nepravidelný tvar a niekedy vytvára cysty;
• na povrchu kosti vznikajú tŕňovité výrastky a kĺb sa silne zapáli;
• synuviálna tekutina, ktorá za normálnych okolností premazáva kĺb, obsahuje fragmenty kostných a rôznych chemických kryštálov.


Postihnuté miesta
Bolesť pri osteoartróze vzniká prevažne v úponoch väzov okolo postihnutých kĺbov. Často trpia kolená, bedrové kĺby, malé kĺby medzi stavcami (najmä krčné a v driekovej chrbtici), kĺby rúk a nôh. Aj keď rntgenová snímka zreteľne zobrazí artrózne zmeny, nemusí preukázať stupeň či miesto zaznamenanej bolesti.


Typické príznaky
• Bolesť, ktorá sa zhoršuje pri určitom pohybe. Môže byť tupá a sústavná, prípadne bodavá a nie vždy sa pociťuje v postihnutom kĺbe. Napríklad osteoartróza bedrového kĺbu môže spôsobovať bolesť v sedacej časti, slabinách, stehne alebo kolene, ťažké prípady sa prejavujú v pokoji a v noci.
• Obmedzená pohyblivosť, stuhnutosť a nestabilita postihnutého kĺbu. Stuhnutosť po pohybe je príznačná, ale rovnako ju môže zapríčiniť nehybnosť.
• Deformita - osteoartrózu chrbtice spôsobuje napríklad abnormálne držanie tela.


Príčiny
Nedávne zistenia poukazujú na to, že až v 65 % prípadov osteoartrózy môžu hrať istú rolu dedičné faktory, je však známe, že značný podiel má i dlhodobé mechanické poškodzovanie.


Spôsobujú ho:
• pracovné faktory - neraz ochorejú ľudia, ktorí vykonávajú opakované pohyby, prenášajú ťažké bremená
• šport - niektoré jeho druhy prispievajú k vzniku osteoartrózy v mladšom veku, najmä bedrových kĺbov, kĺbov kolena a členka
• obezita - podporuje osteoartrózu kolien, ale v menšej miere sa spája s osteoartrózou bedrového kĺbu
• určitý zdravotný stav - napríklad cukrovka, Pagetova choroba či hemofília súvisia so zvýšeným rizikom osteoartrózy (základné ochorenie totiž často narúša prekrvenie kĺbu a príjem nervových signálov) ako i nadmerné užívanie niektorých liečiv.


Výskyt
Osteoartróza postihuje ľudí všetkých rás a vyskytuje sa na celom svete. Počet chorých prudko stúpa s vekom a osteoartróza kolena či bedrového kĺbu je u starších ľudí najčastejšou príčinou kostrovo-svalovej invalidity. Röntgenová snímka po osemdesiatke preukáže viditeľné zmeny, ktoré spôsobí u 85 % ľudí.
• Mužom i ženám hrozí rovnaké riziko rozvoja osteoartrózy bedrového kĺbu, vo väčšine prípadov je príčina neznáma, môže však súvisieť s vrodenými či detskými chorobami bedrového kĺbu (napríklad s vrodeným vykĺbením bedrovej kosti) alebo so skĺznutím epifýzy (je to poškodenie dlhej kosti).
• U žien je dvakrát väčšie riziko vzniku osteoartrózy kolien a rúk než u mužov.
• Muži sú náchylnejší na vznik osteoartrózy v zriedkavejšie napádaných kĺboch, napríklad v lakti.


Diagnostika
Osteoartróza sa diagnostikuje na základe:
• klinickej anamnézy pacienta
• klinického vyšetrenia postihnutých kĺbov so zameraním na stuhnutosť, obmedzenie pohyblivosti a nahromadenie výpotku v kĺbe
• zmien zachytených na rntgenovej snímke - zúženie štrbiny medzi kosťami kĺbu, vznik tvrdej nepravidelnej kosti alebo kostného výrastku (osteofyt)


Prognóza
Osteoartróza má chronický prebieh, no čoraz väčšmi sa stupňujúca bolesť a neschopnosť pohybu nie sú v nijakom prípade nevyhnutné.
Pri včasnej diagnóze pomáha spomaliť zhoršovanie choroby liečba a zmena životného štýlu. Pravidelný, nie veľmi prudký pohyb, najmä ak ho odporučí fyzioterapeut, umožní zachovať pohyblivosť kĺbov a zmierňuje bolesť. U mnohých ľudí choroba zasiahne len jeden či dva kĺby, ale niekedy nadobudne veľký rozsah.


Liečba
Cieľom liečby je stlmiť bolesť a zachovať, prípadne zlepšiť pohyblivosť.


Ľuďom s osteoartrózou prospieva:
• Dôsledne si udržiavať telesnú hmotnosť, cvičiť, koľko sa dá, no vyhýbať sa dlhodobej namáhavej činnosti.
• Nedostatok pohybu zdravotný stav zhoršuje.
• Pri chôdzi používať pomôcky, prípadne aj invalidné vozíky, vo vani si pomáhať držiakmi a chodiť výťahom,dôležité je zvýšiť si pohyblivosť a nebyť odkázaný na cudziu pomoc.
• Fyzioterapia a hydroterapia vrátane lokálnej aplikácie tepla; treba používať dlahy, aby sa zabránilo abnormálnym pohybom.
• Používať vložky do topánok na zmiernenie tvrdých nárazov.
• Doplnková liečba, napríklad akupunktúra alebo magnetoterapia.


Lieky
Ak je kĺb veľmi zapálený, možno predpísať väčšiu dávku lieku zo skupiny NSA. Treba však pamätať, že tie lieky mávajú vedľajšie účinky na tráviacu sústavu a obličky, preto nie sú vhodné:
• pre staršie osoby
• pre osoby so žalúdočným vredom
• pre astmatikov
• pre osoby s chorobou srdca


Chirurgická liečba
Ak nemožno dosiahnuť úľavu zmenou životného štýlu a liekmi, využíva sa chirurgická liečba s cieľom:
• odstrániť fragmenty kosti a zvyšky z kĺbovej štrbiny
• znovu vyrovnať konce kostí (osteotómia) a zmierniť záťaž kĺbu
• spojiť konce kostí v štrbine kĺbu (artrodéza); niekedy je totiž prijateľnejší tuhý bezbolestný kĺb než bolestivý a nestabilný
• nahradiť kĺby (substitučná artroplastika) - dnes sú také operácie kolena a bedrovej kosti veľmi úspešné a náhradné kĺby vydržia 10 - 15 rokov, ibaže opakované operácie už také úspešné nebývajú (umelé kĺby sa niekedy uvoľnia alebo zapália).


Prevetívnym prostriedkom proti vzniku tohoto ochorenia sú magnetoterapeutické bandáže a magnetoterapeutické a ionizačné náramky prípadne hodinky s ionizačným náramkom !


LIEČBA PULZNÝM PRÍSTROJOM:


Popis:
Využívame protizápalový a vazodilatačný efekt PMP, to znamená vyššie frekvencie (P2).

Doporučené programy:
Liečba prebieha programom P1 resp. program P3 frekvencie 15-30 Hz při bolesti môžete využiť program P2 ako i regeneračné programy REGENEÁCIA 1-5.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu ?
Do ústupu bolestí a do doliečenia.

BOLESŤ ČELUSTNÉHO KĹBU

Image

Bolesť čelustného kĺbu


 Je to ochorenie temporomandibulárneho kĺbu, ktorý sa nachádza medzi spánkovou kosťou a dolnou čeľusťou. "Pomocou tohto kĺbu sa otvárajú ústa" objasní vám zubár stručne problém... Aj napriek podrobnejšiemu vysvetleniu nie ste oveľa múdrejší ako pred určením diagnózy. V tejto kapitole sa nebudeme zaoberať príčinami ochorenia ani tým, do akej miery sa na ňom podieľajú svaly, väzivá, kosti a chrupavky, pri ktorých dochádza k chorobným zmenám. Obídeme aj otázku, či prvotnou príčinou diagnózy je stres, chybný zhryz alebo celkom iný problém. Našou úlohou je priblížiť vám liečebné metódy, ktoré pomôžu zubárovi pri vašom liečení.


Kedy treba navštíviť lekára?


Bolesť čelustného kĺbu sa spravidla prejavuje iba miernymi príznakmi, ktoré rýchlo miznú. Patria medzi ne bolesti hlavy a zubov, pobolievanie krku, pliec alebo chrbta, ale aj čudné zvuky pri otváraní alebo zatváraní úst. Určité príznaky však môžu byť nebezpečné. Ak pociťujete bolesti, keď otvárate ústa alebo si čistíte zuby, prípadne vás neznesiteľne bolí hlava, bezpodmienečne vyhľadajte lekára.


Snažte sa zlepšiť prekrvenie


Lepšie prekrvenie okolia dolnej čeľuste dosiahnete pomocou teplých, prípadne studených obkladov. Ale nikdy nepoužívajte striedavo teplé a studené obklady. Obklady si prikladajte na bok čeľuste. Vyskúšajte jedny aj druhé, aby ste zistili, ktoré vám pomáhajú. Môžete si takisto jemne masírovať okolie čelustného kĺbu. Ak sa vám zlepší krvný obeh, budete sa cítiť lepšie.


Podoprenie čeľuste


Kúpte si chránič na zuby, taký, aký používajú boxeri. Namočte ho do teplej vody, aby zmäkol. Potom si ho vložte do úst a zahryznite, aby sa tvarom prispôsobil chrupu. Chránič spevní dolnú čeľusť a na čas zmierni ťažkosti.


Mäkká strava


Pri silných bolestiach jedzte mäkké a kašovité jedlá. Aj to môže priniesť zlepšenie.


Správna poloha tela


Osoby pracujúce za písacím stolom by mali dávať pozor na správne sedenie. Nesmiete sa opierať o stôl ani si podopierať bradu. Spodná čeľusť by mala byť vždy na úrovni kľúčnej kosti. Uši nesmiete mať viac vpredu ako plecia. Mnohí pacienti so syndrómom čelustného kĺbu trpia aj na bolesti chrbta. Medzi týmito ťažkosťami existuje vzájomná súvislosť.


Vyhoďte vankúš!


Namiesto podušky si dajte pod krk zrolovaný uterák, hrubý asi ako zápästie. Druhý uterák si položte na chrbát a pod kolená si dajte vankúš. Spánok v tejto polohe – celú noc naznak – pôsobí upokojujúco na čeľuste. Čo ak spávate na boku? Na to existuje jednoduchá rada – hlavu si zľava aj sprava obložte vrecúškami s hrachom, alebo polystyrénovými guličkami. Podvedome sa potom neobrátite na bok.


Neškrípte zubami


Bolesť čelustného kĺbu trápi predovšetkým ľudí, ktorí počas spánku škrípu zubami.
Na záver - 7 zlozvykov, ktorých sa musíte zbaviť
Pacienti trpiaci na bolesť čelustného kĺbu sa môžu aj sami pričiniť o to, aby sa zbavili ťažkostí.

Akých zlozvykov sa musíte vyvarovať?

• Neležte na bruchu s hlavou obrátenou na jednu stranu
• Nečítajte a nesledujte televíziu, ležiac pritom na chrbte s hlavou sklonenou pod veľkým uhlom
• Nedržte telefónne slúchadlo medzi plecom a dolnou čeľusťou
• Nenoste na pleci ťažkú tašku
• Nerobte práce, pri ktorých musíte mať zaklonenú hlavu, napr. maľovanie stopu

Liečba prístrojom:


Popis:
Pri bolesti čelustného kĺbu využite analgetický efekt prístroja Renaissance, na vyliečenie protizápalový a myorelaxačný efekt.

Doporučené programy:
Použiť program P2 na zmiernenie bolesti, potom aplikovať program P1, je možné taktiež použiť program P3 s rozsahom frekvencií 4 až 8 Hz proti bolesti neskôr 15 až 25 Hz, alebo striedavo.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu prístrojom?
Do ústupu problémov, preventívne dlhodobo
 

Bolesti v ruke, lakťoch či v ramenách

Image

Všeobecné informácie


Bolesť v ruke v lakti, alebo ramene je bolesť mäkkých častí, pri ktorej sa podieľajú predovšetkým šľachy, kĺbové puzdro a kĺbový maz. Na ramennom pletenci sa spolu funkčne podieľa osem kĺbov, podľa toho môžu pri bolestiach v ramene zohrávať úlohu poškodenia rôznych štruktúr. Ako príčina bolestí ramena prichádzajú do úvahy funkčné, degeneračné, traumatické a zápalové zmeny, tumory, neurologické a cievne ochorenia alebo kĺbové problémy. K pocitu bolesti na ramene môžu okrem toho viesť aj ťažkosti krčnej chrbtice, a preto sa musia ako možná príčina zohľadniť.


Príčiny


Príčiny bolestí ramena/ruky vychádzajúce z krčnej chrbtice nie sú zatiaľ jasné. Sila bolesti a miera degeneračných zmien často stoja v oblasti krčnej chrbtice v priamom pomere. Značnú úlohu pravdepodobne zohrávajú neurognénne zápalové procesy. Do akej miery zohrávajú pri bolestiach úlohu zápalové procesy v zmysle artróz alebo mechanicky podmienených funkčných poškodení, nie je ešte jasné.
Príčina ťažkostí v ramene je tiež nejasná. Bolesti prichádzajúce z kĺbu sa zdajú byť spôsobované tak artrózami ako aj na kortizón citlivými zápalmi nereumatického pôvodu. Dodnes ostáva tiež nejasné, aké mechanizmy vyvolávajú bolesti a poškodenia šliach v oblasti kĺbovitých štruktúr ramena alebo lakťa. Ako príčina prichádzajú v prvom rade do úvahy zmeny chrbtice, lokálne preťažovanie alebo zápalové zmeny. Ťažkosti sú sčasti spojené aj s (väčšinou sekundárnymi) muskulárnymi problémami v zmysle myóz a myotendinóz: Nervovým podráždením, ktoré môže mať svoj pôvod v kĺbovom puzdre, vo väzbe alebo v samotnom svalstve, môže v hornom pohybovom aparáte podobne k ťažkostiam v oblasti chrbtu / nôh dochádzať k poškodeniu svalstva. Úpony šliach sú zároveň bolestivé pri stlačení v zmysle komplexnej funkčnej poruchy.


Symptómy


Mechanicky podmienené chorobné procesy krčnej chrbtice sa prejavujú vo forme pohybových a funkčných porúch krčnej chrbtice a vystreľovaním bolesti v oblasti ramena. Pri procesoch s dráždením nervových koreňov sa okrem pohybových poruchách krčnej chrbtice vyskytujú aj bolesti vystreľujúce až do ruky, ktoré sa môžu priradiť danému nervovému koreňu a ktoré sa môžu objavovať s lebo bez porúch citlivosti.
Zmeny na nervoch vyskytujúce sa po úrazoch, sú často spojené s výraznými zmenami vnímania (pálivá bolesť, vystreľujúca bolesť), ktoré sa značne prejavujú v zásobovacej oblasti príslušných nervov.

Zápaly šliach (tendinitídy)

Na šľachách ramenného kĺbu dochádza na pôde degeneratívnych zmien ku chronickému zápalu. Zápaly šliach určitých svalov majú spoločnú lokálnu bolesť hore a po stranách na ramene ako aj na tuberculum majus humeri.

Zápal šliach svalu biceps postihuje dlhú hlavu svalu. Príčinou sú degeneratívne zmeny a chronické dráždenia. Zápal niekedy vyvoláva ťažké zdvíhanie. Šľacha v sulcus intertubercularis humeri je bolestivá pri stlačení. Bolesť sa nachádza na prednej strane ramena a silnie otáčaním dovnútra proti odporu. Pomocou diferenciálnej diagnostiky prichádza do úvahy aj vykĺbenie alebo pretrhnutie šľachy.

Frozen shoulder (zmrznuté lakte a ramená)

Predovšetkým u starších pacientov dochádza k strnulosti lakťa alebo ramena po nedostatku pohybu, tendinidách a iných bolestivých afekciách ramena. Táto strnulosť je podmienená zápalom puzdra na kĺbe spojeného s opotrebovaním a zmrštením puzdra. Symptómami sú obmedzenia pohyblivosti ramenného kĺbu s bolesťami, ktoré sa zosilňujú hlavne pri vnútornej a vonkajšej rotácii a vystreľujú do svalu deltoideus.

 

Terapia

Cieľom je najmä zabrániť strnulosti ramena preventívnymi liečebnými gymnastickými cvičeniami. Často musia byť umožnené analgetikami alebo svalovými relaxanciami, eventuálne aj blokádami nervu suprascapularis alebo kortikoidnými injekciami. Inak terapia pozostáva z dlhotrvajúcich fyzioterapeutických mobilizačných liečení. Analgetiká úspešne nahrádza a hybnosť zásadne zlepšuje magnetoterapia a termoterapia.

Liečba:


Popis:

Využíva sa analgetický efekt PMP, po ústupe bolesti protizápalový, vazodilatačný a hojivý efekt.


Doporučené programy:
Použiť program P2 pre zmiernenie bolesti, potom pokračovať programom P1, je možné taktiež použiť program P3 s rozsahom frekvencií 5 až 8 Hz pri akútnom priebehu, pri chronickom priebehu použiť frekvencie 10-25 Hz


Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne


Dokedy aplikovať liečbu prístrojom?
Do ústupu bolestí, potom preventívne minimálne 1 aplikácia denne
 

Bolesti chrbtice

Image

Na ochorenie chrbtice trpí asi 80% obyvateľov vyspelého sveta. Veková hranica pacientov s týmto ochorením sa alarmujúco znižuje. Bolesť chrbta nie je ochorenie, ale ide o príznak, ktorý môže mať najrôznejšie príčiny.


Najčastejšie sa bolesť prejavuje v oblasti bedrovej, potom v oblasti krčnej a v menšej miere v hrudnej oblasti. Na bolesti chrbta trpia väčšinou ľudia, ktorí vykonávajú ťažkú manuálnu prácu, alebo naopak ľudia so sedavým zamestnaním s nedostatkom pohybu.

Na začiatku ochorenia sa bolesti v chrbte objavujú pocitom stuhnutosti alebo napätím. Ak sa problém nezačne riešiť, objavujú sa prudké bolesti a ochorenie vyžaduje dlhšiu liečbu.

Chrbtica sa skladá zo 7 krčných, 12 hrudných a 5 driekových stavcov, z krížovej kosti a kostrče. Medzi stavcami sú platničky, ktoré slúžia na ohýbanie chrbtice. Stavce sú spojené kĺbmi, alebo zrastené (krížová kosť). Na túto štruktúru sa upínajú svaly a väzy. Chrbtovým kanálom prechádza miecha, z ktorej vystupujú nervy do celého tela. Najľahšie, dá sa povedať, že najčastejšie ochorenie chrbtice je prasknutie alebo vybočenie medzistavcových platničiek.

V miestach, kde nervové vlákna opúšťajú miechu, môže dôjsť k posunutiu platničky dozadu, kde dochádza k dráždeniu nervového koreňa. Vo vnútri nervového koreňa dochádza ku komplexným zmenám. Okrem toho, že pacienta bolí oblasť krížovej chrbtice, môže pociťovať vystreľujúce bolesti do dolných končatín a lýtka. Nemôže sa pohybovať, sval býva obmedzený v pohybe, pretože utlačený nerv ho neovláda.

Bolesti vznikajú narušením rovnováhy medzi svalovým, väzivovým a kostným aparátom. Dôvodom ťažkostí je chybné držanie tela, nesprávne zaťažovanie chrbtice, nedostatok pohybu, spanie na nevhodnom matraci, úraz, nosenie ťažkých bremien alebo hypermobilita.

Bolesti môžu mať rôzne organické príčiny. Spomeňme aspoň niektoré z nich:
• 1. vrodené príčiny
• 2. zranenie
• 3. zápal
• 4. opotrebovanie
• 5. pri onkologických ochoreniach – tumor, metastázy
• 6. mechanická príčina
Bolesti v chrbte môžeme pociťovať aj pri ochoreniach, ktoré sa priamo netýkajú „chrbtice“, napríklad obličková kolika, infarkt myokardu, urologické problémy, predmenštruačný syndróm...

Opakovanie bolesti a neriešenie zdravotného stavu – spôsobuje prechod akútneho stavu do chronického ochorenia, s čím je spojená aj chronická bolesť.


Liečba


Liečba funkčných akútnych bolestí chrbta akéhokoľvek charakteru je pomerne jednoduchá, ale vyžaduje si veľkú disciplínu pacienta. Základnými postupmi liečby sú: kľud na lôžku niekoľko dní s postupným zapájaním sa do cvičenia (rehabilitácií) a bežných denných aktivít.

Po ústupe akútnych problémov musíme začať cvičiť – spevňovať chrbtové svalstvo, a naučiť sa správnemu držaniu tela a odstrániť „provokujúce“ faktory.

Ak bolesti chrbta pretrvávajú, alebo sa často opakujú, je liečba zložitejšia a vyžaduje úzku spoluprácu lekára a pacienta. Proti bolesti sa nasadzujú nesteroidné antiflogistiká a ďalšie lieky spolu s nefarmakologickými postupmi (fyzioterapiou).

Podľa miesta bolesti môžu byť prostriedkom bolesti aj „obstrekované“ korene nervov, kĺby alebo epidurálny priestor.

Myorelaxanciá pomáhajú ľuďom, ktorí trpia silnými kŕčmi v chrbte – uvoľňujú ich. Sú ale nevhodné pri liečbe chronických bolestí, pokiaľ spazmus plní ochrannú funkciu pri stlačení nervu, pri ochabnutej brušnej stene alebo u chrbticových posunov a nestabilite.

Pri stále sa opakujúcich prolapsoch platničky a ak konzervatívna liečba zlyhá, môžeme zvažovať operáciu.


Liečba prístrojom:


Popis:


Bolesti chrbtice sú najčastejšou bolesťou, s ktorou sa stretávame. PMP prístroj pôsobí analgeticky, zmierňuje bolesť a zároveň jeho hojivý účinok pomáha dlhodobo odstrániť bolesti chrbtice. Aplikátor aplikujeme na celú oblasť chrbta (body 24 a 25). Pokiaľ bolesť vystreľuje do končatín, exponujeme aj tieto postihnuté oblasti.

Doporučené programy:

Liečba je doporučená programom P2 do ústupu bolesti, potom pôsobiť programom P1 ktorý má zvýšený hojivý a regeneračný efekt. Pri prevencii taktiež použite program P1. Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 10 až 25 Hz ako hojivé, pri akútnej bolesti použite frekvencie 5 až 8 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:


3-5 krát denne, potom možnosť znížiť počet opakovaní.

Dokedy aplikovať liečbu prístrojom?


Podľa potreby do ústupu ťažkostí, používať i preventívne (1 krát denne).
 

Bolesti krčnej chrbtice

Image

Na ochorenie chrbtice trpí asi 80% obyvateľov vyspelého sveta. Veková hranica pacientov s týmto ochorením sa alarmujúco znižuje. Bolesť chrbta nie je ochorenie, ale ide o príznak, ktorý môže mať najrôznejšie príčiny.
Najčastejšie sa bolesť prejavuje v oblasti bedrovej, potom v oblasti krčnej a v menšej miere v hrudnej oblasti. Na bolesti chrbta trpia väčšinou ľudia, ktorí vykonávajú ťažkú manuálnu prácu, alebo naopak ľudia so sedavým zamestnaním s nedostatkom pohybu.

Na začiatku ochorenia sa bolesti v chrbte objavujú pocitom stuhnutosti alebo napätím. Ak sa problém nezačne riešiť, objavujú sa prudké bolesti a ochorenie vyžaduje dlhšiu liečbu.

Chrbtica sa skladá zo 7 krčných, 12 hrudných a 5 driekových stavcov, z krížovej kosti a kostrče. Medzi stavcami sú platničky, ktoré slúžia na ohýbanie chrbtice. Stavce sú spojené kĺbmi, alebo zrastené (krížová kosť). Na túto štruktúru sa upínajú svaly a väzy. Chrbtovým kanálom prechádza miecha, z ktorej vystupujú nervy do celého tela. Najľahšie, dá sa povedať, že najčastejšie ochorenie chrbtice je prasknutie alebo vybočenie medzistavcových platničiek.

V miestach, kde nervové vlákna opúšťajú miechu, môže dôjsť k posunutiu platničky dozadu, kde dochádza k dráždeniu nervového koreňa. Vo vnútri nervového koreňa dochádza ku komplexným zmenám. Okrem toho, že pacienta bolí oblasť krížovej chrbtice, môže pociťovať vystreľujúce bolesti do dolných končatín a lýtka. Nemôže sa pohybovať, sval býva obmedzený v pohybe, pretože utlačený nerv ho neovláda.

Bolesti vznikajú narušením rovnováhy medzi svalovým, väzivovým a kostným aparátom. Dôvodom ťažkostí je chybné držanie tela, nesprávne zaťažovanie chrbtice, nedostatok pohybu, spanie na nevhodnom matraci, úraz, nosenie ťažkých bremien alebo hypermobilita.

Bolesti môžu mať rôzne organické príčiny. Spomeňme aspoň niektoré z nich:
• 1. vrodené príčiny
• 2. zranenie
• 3. zápal
• 4. opotrebovanie
• 5. pri onkologických ochoreniach – tumor, metastázy
• 6. mechanická príčina
Bolesti v chrbte môžeme pociťovať aj pri ochoreniach, ktoré sa priamo netýkajú „chrbtice“, napríklad obličková kolika, infarkt myokardu, urologické problémy, predmenštruačný syndróm...

Opakovanie bolesti a neriešenie zdravotného stavu – spôsobuje prechod akútneho stavu do chronického ochorenia, s čím je spojená aj chronická bolesť.


Liečba


Liečba funkčných akútnych bolestí chrbta akéhokoľvek charakteru je pomerne jednoduchá, ale vyžaduje si veľkú disciplínu pacienta. Základnými postupmi liečby sú: kľud na lôžku niekoľko dní s postupným zapájaním sa do cvičenia (rehabilitácií) a bežných denných aktivít.

Po ústupe akútnych problémov musíme začať cvičiť – spevňovať chrbtové svalstvo, a naučiť sa správnemu držaniu tela a odstrániť „provokujúce“ faktory.

Ak bolesti chrbta pretrvávajú, alebo sa často opakujú, je liečba zložitejšia a vyžaduje úzku spoluprácu lekára a pacienta. Proti bolesti sa nasadzujú nesteroidné antiflogistiká a ďalšie lieky spolu s nefarmakologickými postupmi (fyzioterapiou).

Podľa miesta bolesti môžu byť prostriedkom bolesti aj „obstrekované“ korene nervov, kĺby alebo epidurálny priestor.

Myorelaxanciá pomáhajú ľuďom, ktorí trpia silnými kŕčmi v chrbte – uvoľňujú ich. Sú ale nevhodné pri liečbe chronických bolestí, pokiaľ spazmus plní ochrannú funkciu pri stlačení nervu, pri ochabnutej brušnej stene alebo u chrbticových posunov a nestabilite.

Pri stále sa opakujúcich prolapsoch platničky a ak konzervatívna liečba zlyhá, môžeme zvažovať operáciu.


Liečba PMP prístrojom:


Popis:
Bolesti chrbtice sú najčastejšou bolesťou, s ktorou sa stretávame. PMP prístroj pôsobí analgeticky, zmierňuje bolesť a zároveň jeho hojivý účinok pomáha dlhodobo odstrániť bolesti chrbtice. Aplikátor aplikujeme na celú oblasť krčnej chrbtice. Pokiaľ bolesť vystreľuje do končatín, exponujeme aj tieto postihnuté oblasti.

Doporučené programy:
Liečba je doporučená programom P2 do ústupu bolesti, potom pôsobiť programom P1 ktorý má zvýšený hojivý a regeneračný efekt. Pri prevencii taktiež použite program P1. Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 10 až 25 Hz ako hojivé, pri akútnej bolesti použite frekvencie 5 až 8 Hz.

Doporučený počet denných expozícií:
3-5 krát denne, potom možnosť znížiť počet opakovaní.

Dokedy aplikovať liečbu PMP prístrojom?
Podľa potreby do ústupu ťažkostí, používať i preventívne (1 krát denne).
 

Bolesti pri poruchách prekrvenia prstov

Poruchy prekrvenia sa môžu vyskytovať akútne alebo chronicky v rámci chronického cievneho ochorenia, takzvanej artérioskleróze, na mnohých miestach v ľudskom tele. V dnešnej dobe predstavujú v priemyselných krajinách civilizačnú chorobu číslo 1. Rozhodujúci význam pre vznik týchto ochorení má fajčenie cigariet, vysoký krvný tlak, zvýšené krvné lipidy a diabetes mellitus. Liečba spočíva v odstránení vyvolávajúcej príčiny v liečbe bolestí, vo fyzioterapeutických opatreniach a v cievnej chirurgii.


Všeobecné informácie


Poruchy prekrvenia môžu vzniknúť buď náhle (akútne), alebo aj veľmi pomaly (chronicky) na každom mieste v tele. Podľa lokalizácie sa rozlišujú vyskytujúce sa ťažkosti. Niektoré formy sú spojené s prudkými bolesťami, ako napr. poruchy prekrvenia čreva, srdca alebo končatín, čiže paží a nôh. Iné nie sú nevyhnutne spojené s bolesťami, ako napr. mozgová mŕtvica. Okrem toho môžu k bolestiam viesť aj ochorenia žíl.


Rizikové faktory


Rizikové faktory pre vznik cievnych ochorení sú:
• fajčenie cigariet
• vysoký krvný tlak (hypertónia)
• zvýšené krvné lipidy (hyperlipidémia)
• cukrovka (diabetes mellitus)
• chronický zápal ako napr. zubné ochorenie (parodontitis)
Poruchy prekrvenia prstov, Raynaudov syndróm
Náhle sa objavujúce poruchy prekrvenia jednotlivých prstov na rukách alebo na nohách sa označujú ako Raynaudov syndróm. Ide pri tom o reflektorické cievne kŕče, ktoré sú vyvolané napr. stresom alebo pôsobením chladu, a ktoré v prvom rade postihujú ženy. Prsty najprv celkom zbelejú, potom zmodrejú a akonáhle sa prekrvenie opäť obnoví, sčervenejú. Bolesti však pritom nestoja v popredí. Popritom existujú poruchy prekrvenia prstov ako následok rôznych existujúcich ochorení, ako napr. sklerodermia, ktoré môžu byť často spojené s bolesťami a poškodeniami tkaniva.


Diagnóza


Na začiatku diagnostických opatrení stojí anamnéza, čiže presné odpovede pacienta na lekárove otázky, a klinické vyšetrenie pacienta. Z toho už vyplývajú jednoznačné príznaky existujúceho ochorenia. Nákladné vyšetrenia sa robia na potvrdenie diagnózy, na určenie stupňa vážnosti ochorenia, a na zistenie doteraz neznámych rizikových faktorov.


Meranie krvného tlaku


Ak sa hodnoty krvného tlaku pravej a ľavej končatiny značne od seba odlišujú, je to príznak jednostrannej cievnej zmeny.,


Fyzioterapia


Rôzne kúpele sa ako doplnok k pohybovému tréningu prejavujú na prekrvení pozitívne. K tomu patrí uhličitý kúpeľ a teplé kúpele rúk. Striedavé kúpele teplou a studenou vodou sú vhodné len v počiatočnom štádiu arteriálnych porúch prekrvenia.


Terapia Raynaudovho syndrómu


Pri poruchách prekrvenia prstov musí byť vylúčené existujúce ochorenie a rovnako musí byť aj liečené. Všeobecným opatrením je vyhýbanie sa účinku chladu a nikotínu, ako aj naučenie sa rôznych uvoľňovacích techník. V ťažkých prípadoch môže byť prevedené oddelenie nervu sympatikus, takzvaná transaxilárna, transtorokálna sympatektómia.


Komplementárne metódy


Existuje množstvo alternatívnych metód na podporenie prekrvenia, ktorých účinnosť však ešte nie je vedecky podložená. Preto môžu byť odorúčané len ako doplňujúce opatrenia k terapii školskej medicíny. Jednotlivo tu ide o ozónovú terapiu, kyslíkovú terapiu, hematogénnu oxidačnú terapiu a o enzýmovú terapiu. Zo strany akupunktúry sa zdá, že obzvlášť ušná akupunktúra na liečbu bolestí pri poruchách prekrvenia prináša dobré výsledky.


Liečba PMP  prístrojom:


Popis:
Využívame vazodilatačný efekt (rozšírenie ciev) a analgetický efekt PMP (zníženie bolesti). Tkanivá a kĺby sú dobre prekrvené, zásobené kyslíkom a zastavujú sa degeneratívne pochody v kĺboch a tkanivách. Veľmi účinne pôsobí i pri reumatických bolestiach kĺbov na rukách.

Doporučené programy:
Použiť program P2 pre zmiernenie bolesti, potom pokračovať programom P1, je možné taktiež použiť program P3 s rozsahom frekvencií 5 až 8 Hz pri akútnom priebehu, pri chronickom priebehu použiť frekvencie 10-25 Hz. Možné liečiť obojstranne naraz všetky kĺby na dlaniach a zápästí priložením aplikátora medzi dlane. Rovnako je vhodné použiť program REGENERÁCIA s nastavením mvhodnej intenzity.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu?
Do ústupu bolestí, potom preventívne minimálne 1 aplikácia denne.
 

Bolesti trojklanného nervu

Image

Príznaky
• opakované krátke záchvaty prenikavej, vystreľujúcej bolesti – podobné zásahu elektrickým prúdom – na jednej polovici tváre
• medzi záchvatmi pretrváva tupá bolesť alebo pálivé pocity v postihnutej oblasti


Rizikové skupiny


Neuralgia trojklanného nervu (trigeminu) sa môže objaviť v každom veku, no najčastejšie postihuje ľudí po štyridsiatom roku a jej výskyt sa vekom zvyšuje. Ženy sú častejšie postihnuté ako muži. Neuralgiu trigeminu sú väčšmi ohrození pacienti s roztrúsenou sklerózou (skleróza multiplex).


Priebeh


Neuralgia trojklanného nervu, známa aj ako bolestivý tik, vychádza z trigeminu, piateho hlavového nervu. Niekedy ju vyvoláva priamy tlak nádoru či rozšírenej cievy (aneuryzma) na nerv, ale najčastejšie je príčina neznáma.

Bez ohľadu na príčinu pacienti opisujú bolesť trojklanného nervu ako najhoršiu, akú kedy zažili. Blesk prudkej sily udrie náhle a trvá niekoľko sekúnd, zriedkavo minútu. Sila bolesti je však taká ochromujúca, že sa zdá, akoby trvala oveľa dlhšie. Bolesť sa náhle stratí, ale s rovnakou intenzitou udrie o chvíľu neskôr.

V obave zo žuvania alebo čo len prehĺtania postihnutí výrazne chudnú. Záchvaty môžu z ničoho nič prestať, prestávka trvá niekedy týždne, inokedy mesiace, ba až roky, lenže bolesť sa neodvratne vráti. Záchvat môžu vyvolať bežné činnosti. Zvyčajne je spúšťačom dotyk určitého miesta na tvári, prechladnutie, prievan a dokonca aj holenie či jedenie.


Čo robiť


Usilujte sa spoznať faktory, ktoré vyvolávajú ochorenie, a ak je to možné, vyhýbajte sa im. Mnohí pacienti sú citliví na chlad – v chladnom počasí zostaňte doma, ak predsa musíte ísť von, teplo sa oblečte. Ak bolesť vyvoláva jedenie, skúste popíjať vysokoenergetické nápoje. Niektorí pacienti úspešne používajú kapsaicínovú masť, iným naopak zhoršuje bolesť. Dávajte si pozor pri jej nanášaní okolo očí.


Liečba


Protiepileptické lieky pomáhajú len dočasne, hľadanie účinného lieku je veľmi často otázkou pokusu a omylu. Zvyčajne sa oko prvý predpisuje karbamazepsín (Biston, Tegretol), ktorý odstraňuje záchvaty až 80% pacientov. Pri postupe choroby však stráca účinnosť. Podávanie spolu s baklofénom či inými látkami môže tiež istý čas zaberať. Lekári skúšajú ďalšie kombinácie a liečebné režimy, ktoré prinášajú úľavu.
Operácia
Ak sa nedá dosiahnuť zlepšenie pomocou liekov, môže sa prikročiť k niektorej z viacerých operácií. V súčasnosti je najúspešnejšia mikrovaskulárna dekompresia, pri ktorej sa malým rezom otvorí lebka na postihnutej strane, priamo za ušnicou. Neurochirurg nájde miesto, kde nerv vystupuje z mozgového kmeňa. Tu hľadá tepnu, ktorá sa dotýka nervu. Nájdená cieva sa zľahka posunie a medzi ňu a nerv sa vloží kúsok teflónu, ktorý zabraňuje priamemu dotyku.

Iný prístup spočíva v zablokovaní väčšiny funkcií trojklanného nervu. Cez tvár sa zavedie ihla k nervovej uzline (Gasserovo ganglion), v ktorej sa tento nerv rozdeľuje na tri hlavné vety. Uzlina sa potom naruší elektrickým prúdom alebo injekciou. Cieľom zákroku je blokáda prenosu bolesti. Výsledok je, žiaľ, často len dočasný a ťažkosti sa opäť vrátia. Úľavu na niekoľko mesiacov však mnohí trpiaci veľmi vítajú.

Termokoagulácia ganglia je zákrok, pri ktorom sa tepelne zničí časť nervu, aby sa prerušil tok správ, vrátane signálov bolesti. Výsledkom je porucha vnímavosti v postihnutej časti tváre, ale neprichádza k ochrnutiu.


Liečba PMP prístrojom:


Popis:
Pulzné magnetické pole pôsobí analgeticky, protizápalovo, urýchľuje proces hojenia a zmierňuje opuch.

Doporučené programy:
Použite program P1, pri bolestiach je možné použiť P2 s vyšším analgetickým účinkom.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu?
Do vyliečenia zápalu a preventívne.
 

ANGÍNA A ZÁPAL MANDLÍ

Image

Príznaky
• náhle sa zjavujúca bolesť v krku, narastajúca pri hltaní – môže zasahovať až do ucha
• horúčka, bolesť hlavy a vracanie
• zdurenie lymfatických uzlín na krku


Rizikové skupiny
Angína sa vyskytuje zväčša v detstve, najčastejšie ju vyvolávajú streptokoky alebo iné baktérie a vírusy.


Priebeh
Krčné mandle sú párové lymfatické uzliny zasadené v mäkkom tkanive medzi ústnou dutinou a krkom. Ich úlohou je zachytávať látky a mikroorganizmy, ktoré vstupujú ústami do tela. Pri priamej infekcii krčných mandlí vzniká angína (tonzilitída). Prvotné príznaky sú intenzívna bolesť v krku, bolestivé až znemožňujúce hltanie. Častá je takisto horúčka a opuch lymfatických uzlín na krku.

Vírusový zápal mandlí zvyčajne prejde počas týždňa aj bez liečby. Bakteriálny zápal je závažnejšie ochorenie, ktoré vyžaduje liečbu, aby sa zabránilo postihnutiu ďalších orgánov.


Čo robiť
Čo najskôr navštívte lekára, aby ste sa vyhli závažným komplikáciám neliečeného bakteriálneho zápalu mandlí. Počas liečby môžete kloktať teplou slanou vodou (jedna čajová lyžička soli na pohár vody) alebo zeleným čajom na utíšenie bolesti.


Liečba - Lieky
Pri zistení zápalu mandlí lekár urobí výter tampónom a získaná vzorka sa mikroskopicky preskúma, prípadne kultivuje, aby sa identifikoval mikroorganizmus. Streptokoková angína sa zvyčajne lieči užívaním penicilínu alebo iných antibiotík asi 10 dní. Paracetamol je vhodný na zníženie horúčky a bolesti – deťom sa nepodáva acypyrín, pretože môže vyvolať Reyeov syndróm, zriedkavé ochorenie poškodzujúce pečeň a mozog.

Operácia
Odstránenie krčných mandlí sa odporúča pri opakovaných zápaloch, prípadne pri chronickom opuchu a zápale mandlí.


Prevencia
Streptokokové infekcie sú veľmi nákazlivé, je potrebné vykonať výter a pri náleze liečiť aj ostatných členov rodiny. Dodržiavanie hygieny – neobhrýzať ceruzky, umývať si ruky, piť z vlastného pohára – znižuje riziko ochorenia.


UPOZORNENIE
Neliečená streptokoková angína môže poškodiť srdcové chlopne a obličky. Postupom času neliečenému pacientovi hrozí zápal chlopní či zlyhanie obličiek.


LIEČBA PULZNÝM PRÍSTROJOM DIMAP:
Popis:
Pulzné magnetické pole pôsobí protizápalovo, urýchľuje proces hojenia a zmierňuje opuch.

Doporučené programy:
Použite program P1, pri bolestiach je možné použiť P2 s vyšším analgetickým účinkom, REGENERÁCIA s intenzitou 1-5.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu ?
Do vyliečenia zápalu.
 

ALZHEIMEROVA CHOROBA

Alzheimerova choroba

je deštruktívne ochorenie mozgu a patrí do skupiny chorôb nazývaných demencie. S predlžujúcim sa vekom a rastúcim podielom starších osôb v populácii sa jej výskyt trvale zvyšuje. Vzácne postihuje aj ľudí mladších ako 50 rokov.


Aké sú hlavné príznaky
Prvá býva postihnutá krátkodobá pamäť. Chorý si nevie spomenúť na to, čo sa stalo pred 5 minútami, ale živo si pamätá na veci spred niekoľkých rokov. Neskôr dôjde k nenávratnému poškodeniu aj tzv. dlhodobej pamäti. Postupne a spravidla pomaly stráca svoje intelektové, rozumové schopnosti. Nevie, ktorý je deň a rok, stráca orientáciu, nie je schopný myslieť a uvažovať a tragédia vrcholí, keď nepozná ani svojich najbližších. V rozvinutom štádiu ochorenia si chorý svoj intelektový deficit neuvedomuje, je nesebakritický. "Zabúda, že niečo zabudol."


Ako dlho trvá Alzheimerova choroba?
Postup ochorenia je rôzny. V niektorých prípadoch mierny a môže sa i dočasne akoby zastaviť. Utrpenie nielen postihnutého, ale aj jeho okolia môže prebiehať 4 až 12 rokov.


Sú známe príčiny Alzheimerovej choroby?
Príčiny nie sú známe, ale je niekoľko rizikových faktorov. Uvažuje sa o abnormálnych génoch, faktoroch životného prostredia a o zvláštnej skupine vírusov. Jedným z rizikových faktorov je aj vek. Vo vekovej skupine od 40 do 65 rokov pripadá jeden človek postihnutý Alzheimerovou chorobou na 1000 obyvateľov, v skupine od 65 do 70 rokov jeden na 50 obyvateľov, od 70 do 80 jeden na 20 obyvateľov a vo vekovej skupine nad 80 rokov je postihnutý jeden z piatich.


Koľko ľudí trpí Alzheimerovou chorobou?
Štatistiky západných krajín uvádzajú, že v priemere 1% ich obyvateľov je postihnutých Alzheimerovou chorobou a radia ju na štvrté miesto najčastejších príčin úmrtia. Na Slovensku sa odhaduje počet postihnutých na 40 - 50 tisíc a o tento počet sa stará približne 100 tisíc rodinných príslušníkov, príbuzných a blízkych, ktorí tiež potrebujú nielen odbornú pomoc a podporu, ale aj porozumenie a povzbudenie okolia. Aspoň miernou formou tejto choroby trpí približne 15% obyvateľstva starších ako 65 rokov.


Poznáme liek proti tejto chorobe?
V súčasnosti ľudstvo nepozná liek, ani žiadne účinné preventívne opatrenia, ktoré by zabraňovali vzniku tohto ochorenia. I keď vlastný chorobný proces zatiaľ nevieme liečiť, vieme definovať klinické príznaky ochorenia, popísať jeho nástup, prejavy a prognózu. Poznáme pomerne presné metódy hodnotenia stupňa zhoršenia funkcií kognitívnych-poznávacích: pamäti, intelektu, motivácie a pod., funkčných: sebaobslužné činnosti a nekognitívnych: depresia, úzkosť, nespavosť, halucinácie a bludy. Dôležitá je včasná a presná diagnóza, na ktorú nadväzuje účinná a bezpečná liečba, ktorá zásadným spôsobom zmierňuje a stabilizuje príznaky ochorenia, nie však jeho príčinu.


Aký je výhľad do budúcnosti?
Niekoľkoročný výskum Alzheimerovej choroby priniesol svoje plody. Napr. členovia vedeckého tímu Neuroimunologického ústavu SAV skúmajú hlavnú stavebnú zložku smrtonosných špirálových (Alzheimerových) vlákien, ktoré spôsobujú pomalé, ale nenávratné odumieranie nervových buniek mozgu a ich vzájomného prepojenia. Tieto vlákna zničia celú informačnú a pamäťovú zložku mozgu. Dvere k hlbšiemu poznaniu tejto choroby sa stále viac otvárajú a s nimi aj prinesená nádej pre milióny postihnutých na svete.


LIEČBA PULZNÝM PRÍSTROJOM DIMAP:


Popis:
Pulzná magnetoterapia vďaka pôsobeniu na celková vegetatívny systém je vhodná ako doplňujúca fyziatrická liečba pri degeneratívnych ochoreniach centrálneho nervového systému (CNS). Zlepšuje sa svalový tonus a zlepšuje prekrvenie celej miechy. Aplikovať je potrebné na oblasť hlavy a celej miechy.

Doporučené programy:
Liečba je doporučená programom P1. Pri programe P3 doporučené frekvencie sú v rozsahu 15 až 25 Hz a taktiež REGENERÁCIA s intenzitou podľa pocitu.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne.

Dokedy aplikovať liečbu ?
Dlhodobo, celoživotne.