ANGÍNA A ZÁPAL MANDLÍ

Image

Príznaky
• náhle sa zjavujúca bolesť v krku, narastajúca pri hltaní – môže zasahovať až do ucha
• horúčka, bolesť hlavy a vracanie
• zdurenie lymfatických uzlín na krku


Rizikové skupiny
Angína sa vyskytuje zväčša v detstve, najčastejšie ju vyvolávajú streptokoky alebo iné baktérie a vírusy.


Priebeh
Krčné mandle sú párové lymfatické uzliny zasadené v mäkkom tkanive medzi ústnou dutinou a krkom. Ich úlohou je zachytávať látky a mikroorganizmy, ktoré vstupujú ústami do tela. Pri priamej infekcii krčných mandlí vzniká angína (tonzilitída). Prvotné príznaky sú intenzívna bolesť v krku, bolestivé až znemožňujúce hltanie. Častá je takisto horúčka a opuch lymfatických uzlín na krku.

Vírusový zápal mandlí zvyčajne prejde počas týždňa aj bez liečby. Bakteriálny zápal je závažnejšie ochorenie, ktoré vyžaduje liečbu, aby sa zabránilo postihnutiu ďalších orgánov.


Čo robiť
Čo najskôr navštívte lekára, aby ste sa vyhli závažným komplikáciám neliečeného bakteriálneho zápalu mandlí. Počas liečby môžete kloktať teplou slanou vodou (jedna čajová lyžička soli na pohár vody) alebo zeleným čajom na utíšenie bolesti.


Liečba - Lieky
Pri zistení zápalu mandlí lekár urobí výter tampónom a získaná vzorka sa mikroskopicky preskúma, prípadne kultivuje, aby sa identifikoval mikroorganizmus. Streptokoková angína sa zvyčajne lieči užívaním penicilínu alebo iných antibiotík asi 10 dní. Paracetamol je vhodný na zníženie horúčky a bolesti – deťom sa nepodáva acypyrín, pretože môže vyvolať Reyeov syndróm, zriedkavé ochorenie poškodzujúce pečeň a mozog.

Operácia
Odstránenie krčných mandlí sa odporúča pri opakovaných zápaloch, prípadne pri chronickom opuchu a zápale mandlí.


Prevencia
Streptokokové infekcie sú veľmi nákazlivé, je potrebné vykonať výter a pri náleze liečiť aj ostatných členov rodiny. Dodržiavanie hygieny – neobhrýzať ceruzky, umývať si ruky, piť z vlastného pohára – znižuje riziko ochorenia.


UPOZORNENIE
Neliečená streptokoková angína môže poškodiť srdcové chlopne a obličky. Postupom času neliečenému pacientovi hrozí zápal chlopní či zlyhanie obličiek.


LIEČBA PULZNÝM PRÍSTROJOM DIMAP:
Popis:
Pulzné magnetické pole pôsobí protizápalovo, urýchľuje proces hojenia a zmierňuje opuch.

Doporučené programy:
Použite program P1, pri bolestiach je možné použiť P2 s vyšším analgetickým účinkom, REGENERÁCIA s intenzitou 1-5.

Doporučený počet denných expozícií:
2-3 krát denne

Dokedy aplikovať liečbu ?
Do vyliečenia zápalu.