Problematika SIDS a jej možnosti fyzikálneho riešenia

23.03.2010, 19:32, ENERGOPROGRES, s.r.o.

Ako zástupca SR sa zúčastňujem na výskumnej činnosti v oblasti zdravia a životného prostredia obydlí,  kde sa venujeme i hľadaniu príčin SIDS (syndrómu náhleho úmrtia dojčiat) . Na základe našich pozorovaní ku SIDS prispieva prevaha kladných iónov v prostredí na životne dôležitými zápornými iónmi.


Ku zápornej ionizácii vzduchu môže dôjsť nasledujúcimi spôsobmi:
• Elektrickým atmosférickým výbojom - bleskom, ktorý po svojej dráhe pôsobí extrémnu ionizáciu vzduchu, ktorá vedie k reakciám medzi komponentmi vzduchu
• Lokálne významným zdrojom iónov je trieštenie vody v priestoroch gejzírov a zvlášť vodopádov, kedy tzv. Lenardovým efektom je odtrhávaná časť molekuly vody nesúca prebytok elektrónov. Rovnaký efekt je možné pozorovať i po daždi. Je preukázané, že najviac iónov sa vyskytuje v blízkosti morí, vodopádov, hôr, borovicových lesov a vo vzduchu po búrke.


Otvorený priestor je pravidelne významne dotovaný ionizovanými časticami vzduchu. V mestách a uzavretých zle vetraných miestnostiach je situácia horšia. V mestských bytoch je koncentrácia záporných iónov veľmi nízka.


K zachovaniu prirodzenej ionizácie vzduchu je nevyhnutné nenarušiť elektrické pole, nachádzajúce sa medzi povrchom Zeme a ionosférou. Tradičné stavebné materiály ako je kameň, tehly alebo drevo, narušujú zmienené elektrické pole vďaka svojej slabej vodivosti len mierne. Odlišná je situácia pri používaní kovov, oceli či betónu. Tieto materiály vytvárajú tienenie elektrického poľa Zeme, tzv. Faradayovu klietku, čím elektrické pole silne narušujú. Takto znížené koncentrácie záporných iónov naďalej klesajú nadmerným používaním techniky napr. klimatizácií, čím zapríčiňujú, že vzduch je "mŕtvy" alebo bez iónov.

Tu sú uvedené koncentrácie záporných iónov nachádzajúce sa v rôznych lokalitách.
 

Názov priestoru  Koncentrácia záporných iónov
vzduch v kancelárii alebo v byte 50-100 iónov/cm3
vzduch na ulici v meste 100-500 iónov/cm3
vzduch v lese alebo pri mori 1 000-5 000 iónov/cm3
vzduch pri vodopádoch 10 000-50 000 iónov/cm3
vzduch po búrke 20 000-75 000 iónov/cm3

 


Kladné a záporné ióny

V čistom vzduchu v prírode sú kladné a záporné ióny obsiahnuté približne v rovnováhe - pomerom 750 kladných ku 650 záporným iónom v 1 cm3 ( tzv. koeficient unipolárnosti = 750/760 = 1,15), čo je veľmi dôležité pre ľudský organizmus.

Zdrojom kladných iónov v byte sú najmä nadmerne používané syntetické materiály a to ako bytové doplnky - záclony, čalúnenie, koberce, umelohmotné tapety a hlavne podlahové krytiny z PVC. Ich vplyv je viditeľný napríklad vtedy keď sa syntetickými pančuchovými nohavičkami prejdete po syntetickom koberci a potom si ich dáte dolu. Najmä v tme sú vidieť iskričky ktoré vznikajú pri uzemnení vzniknutého napätia. Rovnaký jav môžete zistiť ak so syntetickým svetrom sedíte na syntetickom poťahu sedačky a potom si ho cez hlavu vyzlečiete – vaše vlasy sa v dôsledku nahromadeného napätia zježia.
Taktiež domáca technika je zdrojom prevahy kladných iónov. Pôsobenie kladne nabitej televíznej obrazovky alebo monitora počítača, používanie laserových tlačiarní a kopírovacích strojov, klimatizácia so syntetickými filtrami, smog z varenia a fajčenie spôsobujú nadbytok kladných iónov a následné zvýšenie koeficientu unipolárnosti až na hodnotu 6, čo môže byť zdraviu škodlivé.

Pri vysokej koncentrácii kladných iónov dochádza k ich vnikaniu do pľúc. Vdychovaním sa ióny dostanú do krvi a do organizmu, kde môžu vyvolávať nepriaznivé reakcie, ako napr. zvýšené uvoľňovanie serotonínu a histamínu. Zvýšená hladina serotonínu v krvi môže znížiť kapacitu pľúc a schopnosť tela absorbovať kyslík. Serotonín rovnako spôsobuje sťahovanie hladkého svalstva, čo môže vyvolať migrénu, alergické reakcie, návaly horúčavy, bolesti v krku, prieduškový kašeľ, nevoľnosť či brušné kŕče. Zvýšenie hladiny histamínu sa môže prejaviť bolesťami srdca, alergiami, sennou nádchou, nevoľnosťou a nespavosťou.


Norma - počet iónov v 1 cm3

Množstvo Kladné ióny Záporné ióny
minimum p+ > 400  p- > 600
maximum p+ < 50 000 p- < 50 000

Tabuľka uvádza koncentrácie kladných a záporných iónov vo vzduchu, stanovené ruskou sanitárskou normou SanPin.

Ako pôsobí nedostatok záporných iónov na človeka


V miestnostiach s nízkou koncentráciou záporných iónov pociťuje človek ospalosť, malátnosť a nedostatok kyslíka. Nedostatok záporných iónov spôsobuje nerovnováhu. Pri vysokej koncentrácii kladných iónov (katiónov) dochádza k ich vnikaniu do pľúc. Vdychovaním sa kladné ióny dostanú do krvi a do organizmu, kde môžu vyvolávať nepriaznivé reakcie, ako napr. zvýšené uvoľňovanie serotonínu a histamínu. Zvýšená hladina serotonínu v krvi znižuje kapacitu pľúc a schopnosť tela absorbovať kyslík. Serotonín rovnako spôsobuje sťahovanie hladkého svalstva, čo môže vyvolať migrénu, alergické reakcie, návaly horúčavy, bolesti v krku, prieduškový kašeľ, nevoľnosť či brušné kŕče. Zvýšenie hladiny histamínu sa môže prejaviť bolesťami srdca, alergiami, sennou nádchou, nevoľnosťou a nespavosťou...

 

Výskum záporných iónov


Akým spôsobom môžu ióny podporovať, brzdiť alebo meniť biologické procesy, to dokázali v minulých desaťročiach vedci po celom svete a nespočetných štúdiách. Len samo "Air Ion Laboratory" Dr. Kruegera na Kalifornskej univerzite sa viac ako dvadsať rokov venovalo výskumu vplyvu iónov na biologické systémy rastlín a zvierat. Pritomsa ukázalo, že vždy musí existovať určitý pomer záporných a kladných iónov, aby sa docielili žiaduce výsledky. Už v prvej polovici 20. storočia profesor Čijevskij v Moskve a prof. Dessauer vo Frankfurte zistili účinky iónov na krvný obeh, dýchací systém a produkciu hormónov u človeka a opísali ich. Dôležitými poznatkami o vplyve serotonínu prispel aj vedec Grant Gilbert z pacific Lutheran University v Kalifornii. Prof. Felix Sulman z univerzity z Jeruzaléme intenzívne skúmal detailné účinky iónov na ľudskú bunku, kým dr. Komblueh z USA presadzoval praktické využitie iónov pri chorobných stavoch - najmä v liečbe astmatikov a pacientov s popáleninami. Jean-Mechel Oliverau z Psychofyzického laboratória parížskej univerzity rozšíril výskum pôsobenia iónov na hormonálny systém. Londýnsky výskumník iónov Charles Topley skúmal okrem iného aj produkciu iónov stromami. Vedci univerzity v Buenos Aires v Argentíne vyskúšali s 80-percentnou úspešnosťou liečbu iónmi u pacientov s neurózami a stavmi strachu. V USA, vo Veľkej Británii, Brazílii, Nemecku, Izraeli a Rusku sa vykonali rozličné štúdie vplyvu iónov na astmu. 

Závery predmetných výskumov hovoria o pozitívnch účinkoch zápornej ionizácie:

• podpora liečby astmy a sennej nádchy – zmiernenie astmatických prejavov
• podpora liečby zápalov dutín a respiračných chorôb
• zlepšenie koncentrácie, vitality, produktivity práce
• posilnenie imunitného systému
• podpora liečby migrén a depresívnych stavov
• odstránenie alergénov z prostredia
• ničenie baktérie a vírusy.

Najlepšie preukázateľný dôkaz účinkov aniónov je ich retardačný účinok na baktérie a vírusy, čo sa často využíva pri sterilizácii zdravotníckych zariadení, operačných sál a popáleninových pracovísk. Podľa štúdií z USA je dezinfekčná účinnosť vzdušných iónov až 98% a znižuje pravdepodobnosť nákazy vzdušnou cestou až o 80%.


• Zrýchľuje regeneráciu buniek a pôsobí antioxidačne
• Upravuje pH krvi smerom k zásaditej


Zvýšená hladina aniónov v krvi, upravuje pH krvi smerom k zásaditej. Tým podstatne sa zrýchľuje regeneráciu buniek napríklad po športovom výkone. Po intenzívnom športovom výkone je totiž zo svalov do krvi vyplavovaná kyselina močová a kyselina mliečna. Tým sa pH krvi stáva kyslé a dochádza v zvýšenej miere k tzv. katabolizmu (deštrukcii) buniek. Produkované anióny a prechádzajúce pľúcami do krvi vracajú jej pH rýchlejšie k tzv. anabolizmu (regenerácii) buniek. Anióny v krvi tiež upravujú podiel elektrolytov v krvi čím pôsobia antioxidačne, ľahšie prenášajú energiu do svalov a zlepšujú prenos nervových vzruchov z mozgu do svalov - zlepšuje sa koordinácia pohybu.


• Zvyšuje samočistiacu schopnosť pľúc


Vyššia koncentrácia záporných atmosférických iónov robí vzduch sviežejším, dýchateľnejším, ľahším a objektívne čistejším. Dýchanie vyššej koncentrácie záporných iónov zlepšuje priechodnosť vzduchu v pľúcach, stimuláciou pohybu riasiniek buniek vnútorného povrchu pľúc sa posilňuje samočistiaca schopnosť pľúc. Ak je koncentrácia iónov v 1 cm3 pod 100 pohyb riasiniek sa zastavuje! Pritom podľa meraní je koncentrácia iónov v mestských bytoch a kanceláriách nižšia ako 50 iónov na cm3!

  

V zmysle vyššie uvedeného pre riešenie navodeného problému odporúčam:

- z detskej izby odstrániť producentov kladných iónov
- dieťa najmä pri spaní obliekať do prírodných materiálov z ktorých by mala byť i prikrývka a vankúš
- pred spaním v prípade, že je vonku čistý vzduch - vyvetrať!
- v prípade, že bývate v priemyselnej oblasti – zabezpečiť do bytu čističku vzduchu s ionizátorom alebo samostatný ionizátor
- do blízkosti dieťaťa umiestniť výrobky produkujúce záporné ióny
- v miestnosti kde spí dieťa v žiadnom prípade - nefajčiť !
- pre zvýšenie bezpečnosti odporúčam používať monitor dýchania

 

ďalšie informácie nájdete v sekcií ionizačna-technika-do-bytu-i-na-pracovisko
 

 
« Späť


Diskusia: "Problematika SIDS a jej možnosti fyzikálneho riešenia"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre