ODBORNÉ TESTY ČISTIACEJ TECHNIKY

21.09.2009, 11:39, ENERGOPROGRES, s.r.o.

Na viacerých internetových serveroch zaoberajúcich sa porovnávaním kvality, schopností a vlastností čistiacej techniky, sa môžete dočítať, čo je pre čistotu vašej domácnosti najoptimálnejšie.

Je zarážajúce, že sa i odborníci schyľujú k nekalým praktikám skresľovania údajov. Po preštudovaní si viacerých odborných posudkov musím konštatovať, že všetky merania boli prevádzané len za optimálnych podmienok, ktoré sú v bežnej praxi v podstate nereálne. 


Vo vyššie spomínaných testoch sa na popredných miestach umiestnujú vysávače, ktoré zachytávajú nečistotu do najčastejšie papierových vreciek, pričom za nimi nasleduje niekoľkostupňová filtrácia, na konci ktorej je najčastejšie HEPA filter, u najkvalitnejších značiek s označením H13.

Pôvodne bol HEPA filter vyvinutý v NASA na ochranu osôb pri rádioaktívnom zamorení. Účinnosť Hepa filtra č.13 (č. 13 majú všetky kvalitnejšie vysávače) pri filtrácii vzduchu je 99,97%, alebo ak z každých 10.000 častíc o veľkosti nad 0,01 mikrometra prepustí ďalej len 3 častice. Číslo Hepa filtra, tzv. trieda, môže byť 10 až 17, pričom najbežnejšie u dobrých vysávačov sú triedy 12 a 13. Umývateľné HEPA filtre (napr. u bezsáčkových vysávačov) alebo filtre u lacnejších vysávačov bývajú aj triedy 11. Moderné prachové sáčky z netkanej textílie (napr. materiál SMS) má filtračné schopnosti na úrovni HEPA filtra č 10.

Pre zber suchej nečistoty do papierových sáčkov je HEPA filter jednoznačne nepostrádateľný a dovoľuje skutočne krátkodobo používať i klasické vysávače.

Naschváľ som použil slovo krátkodobo, pretože v tomto slove je skrytá podstata deklarovanej kvality.

Doposiaľ som sa nestretol zo štúdiou, ktorá by hovorila o tom, ako sa chová klasický vysávač po troch, desiatich, päťdesiatich hodinách vysávania s tým istým filtračným systémom. Doposiaľ všetky testy boli prevádzané s novou zostavou filtrov - papierové vrecko, hrubý filter, stredný filter, jemný filter, uhlíkový filter, HEPA filter.

Porovnávacie testy v našich laboratóriách zistili, že vysávacia schopnosť klasického vysávača sa podľa typu vysávanej nečistoty prudko redukuje už vo veľmi krátkom čase. Najkratšie je to pri vysávaní lôžok a postelí, kde veľmi veľký obsah mastnej ľudskej pokožky zredukuje saciu silu na 50 a menej percent už po povysávaní 1m2 plochy. Ak by ste chceli efektíve pokračovať, bolo by potrebné vymeniť papierové vrecko po povysávaní každej postele, čo by znamenalo, že pri vysávaní postelí v 4-člennej domácnosti by ste potrebolvali 4 vrecká na postele a minimálne 2 na koberce a podlahy, kde je nečistota hrubšia, čím nedochádza až tak k rýchlemu upchatiu pórov záchytného vrecka. Vo finačnom vyjadrení by vás každé vysávanie stálo (pri cene jedeného vrecka od 3 do 7 €) minimálne 18€. Za rok by ste do koša vyhodili minimálne 936 € ! 

Môžete si povedať, že je to hluposť, že vaše vrecko vo vysávači vydrží i mesiac. Ano, možno vydrží i dlhšie, ak ho medzitým mikroorganizmy nerozoberú, ale zamyslite sa nad tým čo váš vysávač robí po hodine vysávania. Nie je to to mrhanie vašim časom?     

Spýtajte sa biológa ako  sa v laboratóriách množia mikroorganizmy, a to v bezpečných podmienkach ! Vy máte vo vašom vysávači podobné rozmnožovacie podmienky, ale o bezpečnosti nemôže byť ani reči ! Vy si pri každom zapnutí vášho vysávača, pokiaľ ste v ňom nevymenili vrecko a filtračný systém, generujete do vášho bytu novú a novú zostavu mikroorganizmov! 

 
« Späť


Diskusia: "ODBORNÉ TESTY ČISTIACEJ TECHNIKY"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre